• Publicitate

Medicina in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Mesajde cian » 25 Dec 2013, 15:44

Aurelia Sirbu scrie:
cian scrie:Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal! :lol: :lol: :lol:

Sa stii ca m-a tentat si pe mine schimbarea de aer (si de regim! :lol: ) si am vorbit cu oaresice cubanezi despre statutul strainilor care vor sa vina acolo. Ziceau ca nu poti veni decit in doua feluri - prin mariaj sau cu contract de munca. Si ca drepturile lor sint foarte restrinse...

Mai sap. :wink:

"Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal!"
De ce nu? :D Bun, ok, dar pentru niste implanturi de silicon? :oops:

Ok, sa vorbim putin despre cubanezi; foarte multi sunt total dezinformati. Am constatat-o pe viu; eu trimit pachete in Cuba, destul de des, si am ramas surprins sa vad cum cubanezi, nu stiu cum sa faca pentru a plati mai putin
De exemplu ceea ce au uitat cubanezii aceia sa-ti spuna, e ca ai cel putin inca o posibilitate : studii .Dar studiile si contractul de munca, iti dau doar posibilitatea unei rezidente temporare
Eu incep sa ma uit la cum as putea pune o agentie de voiaj...
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde Aurelia Sirbu » 25 Dec 2013, 15:48

cian scrie:
Aurelia Sirbu scrie:
cian scrie:Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal! :lol: :lol: :lol:

Sa stii ca m-a tentat si pe mine schimbarea de aer (si de regim! :lol: ) si am vorbit cu oaresice cubanezi despre statutul strainilor care vor sa vina acolo. Ziceau ca nu poti veni decit in doua feluri - prin mariaj sau cu contract de munca. Si ca drepturile lor sint foarte restrinse...

Mai sap. :wink:

"Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal!"
De ce nu? :D Bun, ok, dar pentru niste implanturi de silicon? :oops:

Ok, sa vorbim putin despre cubanezi; foarte multi sunt total dezinformati. Am constatat-o pe viu; eu trimit pachete in Cuba, destul de des, si am ramas surprins sa vad cum cubanezi, nu stiu cum sa faca pentru a plati mai putin
De exemplu ceea ce au uitat cubanezii aceia sa-ti spuna, e ca ai cel putin inca o posibilitate : studii .Dar studiile si contractul de munca, iti dau doar posibilitatea unei rezidente temporare
Eu incep sa ma uit la cum as putea pune o agentie de voiaj...

Implanturile de silicon nu ma intereseaza.

Bafta cu agentia!
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde cian » 18 Feb 2014, 19:43

Am gasit pe un forum niste postari mai vechi referitoare la un medicament impotriva cancerului; postari puse de romani, si de prin 2010-2011, dar care poate mai sunt de actualitate

http://havanajournal.com/forums/viewthread/1526/P0/
cian

Mesajde cian » 16 Mar 2014, 12:02

Mama unui prieten de-al meu (care a fost cu mine) are cancer si citisem niste chestii despre tratamente cu venin ; asa ca odata in Cuba ne-am dus si am cumparat de la farmacie (12 pesos cubanezi flconul de 30 ml); dupa care ne-am fost la Insitutul de Oncologie din Havana, de unde ne-au trimis la Labiofam, acolo unde se produce veninul si am stat de vorba cu un medic de acolo; i-a dat un tratament pentru 8 luni cu tot felul de produse, pe care le-a cumparat dela ei,pe loc.
Tratamentul este un complement la tratamentul clasic,adica chimio si radio, si scopul este sa diminueze efectele secundare ale chimio, cel putin asa am inteles din explicatiile medicului.
cian

Re: Medicina in Cuba

Mesajde cian » 30 Iun 2014, 10:39

Medicament pentru tratarea ulcerului diabetic, mai precis ceea ce se numeste "ulcera del pie diabetico", adica ulceratie a piciorului (la diabetici), complicatie care produce in US 65% de amputari a piciorului afectat,si vorbim de circa 70,000 amputari (probabil partiale) doar in US.
Multumita embargoului impus de US, medicamentul (care costa probabil citiva dolari), este interzis si deci aproape inaccesibil in US.
http://oncubamagazine.com/ciencia/heberprot-p/
cian

Re: Medicina in Cuba

Mesajde bunicul » 01 Iul 2014, 12:44

Ulcerul varicos si cel diabetic se pot trata cu succes folosind lipitori medicinale, hirudo medicinalis, care din ce stiu se pot cumpara si in Canada.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Cuba