• Publicitate

Mincarea in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Mincarea in Cuba

Mesajde claire » 20 Dec 2013, 02:01

Ce maninca cubanezii in mod traditional?
Ce tip de carne este preferata?
Care sint cerealele de baza?
Care sint fructele si legumele cele mai folosite?
Laptele si produsele derivate sint ceva normal?
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Publicitate

Re: Mincarea in Cuba

Mesajde cian » 20 Dec 2013, 07:14

claire scrie:Ce maninca cubanezii in mod traditional?
Ce tip de carne este preferata?
Care sint cerealele de baza?
Care sint fructele si legumele cele mai folosite?
Laptele si produsele derivate sint ceva normal?

Cuba nu este renumita pentru diversitatea si originalitatea mincarurilor; foarte multi ramin dezamagiti deorece se asteapta la aceeasi varietate ca in Mexic sau in alte parti;deci, NU mergeti in Cuba pentru mincare.
Acum orezul este la baza alimentatiei, si ceva foarte des intilnit (nu in restaurante) este ceea ce numesc arroz con frijoles, orez cu un tip de fasole negre, in sos; e bun , foarte bun daca e bine preparat. Bineinteles, banane prajite, care sunt intr-adevar excelente(ca si garnitura) si tot felul de legume.Au mostenit de la spanioli "paella" , pe care prin restaurante o pregatesc cu ce tip de carne vrei, pui, porc sau cu langusta si creveti...si e foarte buna.
Carnea de vita fiind rezervata pentru hotelurile pentru turisti straini (nu ai voie sa tai vaci in Cuba) , se maninca carne de porc, de pui si evident peste si camarones (creveti). Langusta e considerata un pic "haut de gamme", si destul de scumpa
Nu sint mari consumatori de piine si de produse cerealiere; insa au tot felul de produse de patiserie (ca de exemplu pastelitos de guayaba) si in general le plac patiseriile dulci.
Nu poti sa mergi in Cuba si sa nu maninci "churros" care chiar daca nu sint tipic cubanezi, in Cuba se maninca foarte mult.
Fructe de tot felul, guayaba, banane de tot felul, mango ; pe strada poti sa cumperi banane mini, care sint excelente si nu am vazut aici; in plus , agricultura in Cuba e in proportie de 80% biologica
Avocado ca si garnitura de legume, banane prajite, cartofi, yuca.
Nu prea sunt consumatori de produse lactate si alte derivate de lapte; nu uita ca vacile sunt pentru caren si pentru turisti,lol.
Ai aici un link spre un site ...delicios,lol.

https://www.facebook.com/pages/Cocina-C ... 9052732996

PS : subiectul e vast si evident foarte subiectiv, dar gusturile ...se discuta!
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde claire » 20 Dec 2013, 11:52

Stiu ca churros sint tipici spanioli si se maninca cu un fel de ciocolata topita la micul dejun. Probabil ca bucataria lor este puternic influentata de cea spaniola, cu adaosurile de rigoare insulare si africane.

Ce mod de gatire al alimentelor folosesc, prajire in grasime, gratar, cuptor, fierbere? Ce fel de uleiuri folosesc pt prajire, sau alta graime, daca folosesc?

Cam care este o zi tipica dpdv mincare la un cubanez obisnuit? Se maninca carne in fiecare zi, sau la fiecare masa chiar? Te rog daca ai putea sa detaliezi...
claire

Mesajde cian » 20 Dec 2013, 19:48

claire scrie:Stiu ca churros sint tipici spanioli si se maninca cu un fel de ciocolata topita la micul dejun. Probabil ca bucataria lor este puternic influentata de cea spaniola, cu adaosurile de rigoare insulare si africane.

Ce mod de gatire al alimentelor folosesc, prajire in grasime, gratar, cuptor, fierbere? Ce fel de uleiuri folosesc pt prajire, sau alta graime, daca folosesc?

Cam care este o zi tipica dpdv mincare la un cubanez obisnuit? Se maninca carne in fiecare zi, sau la fiecare masa chiar? Te rog daca ai putea sa detaliezi...

Multa "carne asada" , adica prajita si de porc ; de exemplu, eu cind ma duc acolo si am chef,le spun si taie un purcel pe care-l prajesc la cuptor, cu tot felul de garnituri, de yuca, de banane prajite, orez; multa prajeala, efectiv. Cit despre ce uleiuri folosesc, ca sa fiu sincer nu stiu, probabil vegetale.de fapt socara gateste foarte bine, are un fel de "cafeteria" acolo
Acum "churros' sunt un fel de tuburi de aluat pe care le prajesc in ulei dupa care le umplu cu ciocolata sau alte chestii, destul de fluide, de fapt le "injecteaza" cu dulceata sau ciocolata. nu se maninca doar la micul dejun, se maninca practic la orice ora, pe strada.Pot sa fie si pline in interior si atunci le dau doar prin zahar cind le scot de la prajit.
carne nu se maninca in fiecare zi, caci nu toti au de unde, este o tara saraca.
Deci meniul zilnic al cubanezului este influentat de conditia financiara, greu de spus si de generalizat
cian

Mesajde cian » 21 Dec 2013, 10:23

@Claire: Mi-ai pus niste intrebari destul de detaliate si acum sint eu curios de ce intrebarile astea, caci nu sint intrebari de turist obisnuit, gen "hoteldiscobarplajarestaurant" multiplicat cu 7...
cian

Mesajde claire » 21 Dec 2013, 13:16

Sint extrem de pasionata pt ce ar trebui sa constituie o alimentatie perfect sanatoasa pt om. Stiu ca exista tari si regiuni geografice cu incidenta f mica spre inexistenta a bolilor degenerative. Si eram curioasa despre cuba. Pacat ca nu avem pe aici reprezentanti pt china, japonia, chiar si grecia etc. Deci doar pura curiozitate. Oricum iti multumesc mult pt raspunsuri. Si daca iti mai amintesti cite ceva, baga aici cu incredere.... :)
claire

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba