• Publicitate

Mincarea in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Mesajde cian » 21 Dec 2013, 14:36

claire scrie:Sint extrem de pasionata pt ce ar trebui sa constituie o alimentatie perfect sanatoasa pt om. Stiu ca exista tari si regiuni geografice cu incidenta f mica spre inexistenta a bolilor degenerative. Si eram curioasa despre cuba. Pacat ca nu avem pe aici reprezentanti pt china, japonia, chiar si grecia etc. Deci doar pura curiozitate. Oricum iti multumesc mult pt raspunsuri. Si daca iti mai amintesti cite ceva, baga aici cu incredere.... :)

Ok, inteleg; alimentatia in Cuba are sigur o incidenta asupra unor chestii cum ar fi durata vietii; speranta de viata in Cuba este foarte ridicata, cred ca e cam la nivelul unor tari dezvoltate, cum e USA. Sigur, e un ansamblu de factori dar alimentatia est unul important, si dupa parerea mea, agricultura (aproaoe 100% ) biologica e unul dintre ei. de fapt maintreb daca mai e vreo tara in lume cu un atit de ridicat procentaj; si cind te gindesti ca asta e consecinta caderii URSS...
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde ginutzaginutza » 23 Ian 2014, 20:42

cian scrie:@Claire: Mi-ai pus niste intrebari destul de detaliate si acum sint eu curios de ce intrebarile astea, caci nu sint intrebari de turist obisnuit, gen "hoteldiscobarplajarestaurant" multiplicat cu 7...

Claire a pus o gramada de intrebari destul de detaliate, si a primit raspunsuri tot la fel de detaliate. Un turist obisnuit nu stie atatea. Si, din curiozitate, te intreb, CUM de stii atatea detalii? Daca este ceea ce banuiesc eu, s-ar putea sa-mi fi de ajutor. :wink:
P.S. Orezul cu fasole neagra se numeste congri :D. Si as mai adauga (nu stiu daca Claire a pus intrebarea asta), laptele este DOAR pentru copii si batrani.

O seara buna!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde cian » 23 Ian 2014, 21:12

"Congri" se prepara impreuna, adica se fierb impreuna, arroz con frijoles e alta mincare..de fasole; orezul (alb) separat si fasole neagra intr-un fel de sos, cu condimente de-ale lor; sosul il iei cu lingura si il pui pe orez...
Cum de stiu atitea detalii? Nu sunt multe dar eu cind merg in Cuba, nu ma consider turist, eu ma intorc acasa...soy Cubano de corazon
cian

Mesajde ginutzaginutza » 23 Ian 2014, 21:26

cian scrie:"Congri" se prepara impreuna, adica se fierb impreuna, arroz con frijoles e alta mincare..de fasole; orezul (alb) separat si fasole neagra intr-un fel de sos, cu condimente de-ale lor; sosul il iei cu lingura si il pui pe orez...
Cum de stiu atitea detalii? Nu sunt multe dar eu cind merg in Cuba, nu ma consider turist, eu ma intorc acasa...soy Cubano de corazon

Deci, tot turist te numesti, chiar daca nu ''all inclusive'' :D . Pacat, credeam ca ma poti ajuta. Nu-i nimic, vom schimba impresii si retete culinare :D
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde cian » 23 Ian 2014, 21:27

ginutzaginutza scrie:
cian scrie:"Congri" se prepara impreuna, adica se fierb impreuna, arroz con frijoles e alta mincare..de fasole; orezul (alb) separat si fasole neagra intr-un fel de sos, cu condimente de-ale lor; sosul il iei cu lingura si il pui pe orez...

Deci, tot turist te numesti, chiar daca nu ''all inclusive'' :D . Pacat, credeam ca ma poti ajuta. Nu-i nimic, vom schimba impresii si retete culinare :D

Intreaba, nu se stie niciodata, si poate ce vrei sa afli ma poate interesa si pe mine
:)
cian

Mesajde cian » 28 Ian 2014, 11:57

Imagine
cian