• Publicitate

Practicati spaniola...de Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Practicati spaniola...de Cuba

Mesajde cian » 20 Dec 2013, 23:10

Da, spaniola cubaneza, caci s-ar parea ca este cea mai dificil de inteles; se zice ca daca reusesti sa te intelegi cu un cubanez, te intelegi cu orice "hispanohablante". Daca aveti deja un minimum de cunostinte , cred ca o buna metoda de a practica limba spaniola(in lipsa unui partener de viata care vorbeste spaniola,loll) este sa asculti radio in limba respectiva.
Eu ascult pe internet Radio Taino. un post din Havana, multa muzica, bineinteles si in general de calitate; din cind in cind interviuri si NU VA SPERIATI, politica si propaganda de loc sau foarte putin, nici 5%
Va las un link catre alte posturi de radio din Cuba
http://streema.com/radios/country/Cuba
Dupa care puteti sa mergeti direct pe site-ul web al postului de radio respectiv
Duminica? Ei bine, fotbal,loll
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Re: Practicati spaniola...de Cuba

Mesajde H^yal » 13 Feb 2015, 01:51

Am dat din intamplare la TV, la programul de Revelion - un frumos spectacol de balet.
Oricum la Tv si Radio se vorbeste spaniola literara, slangul cubanez e greu de prins, se "taie" vocalele intr-o veselie. Pt.incepatori - Duolingo e super!
H^yal
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Înapoi la Romani in Cuba