• Publicitate

Cine merge, cand si unde in Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Cine merge, cand si unde in Cuba?

Mesajde cian » 10 Ian 2014, 09:14

In martie mergem in Cuba, un amic de-al meu si cu mine; de data asta (si de data asta) mergem la Havana, dar vreau sa ies putin din Havana si sa mergem sa vizitam Valle de Vinales in Pinar del Rio
Alti interesati sa viziteze Cuba in martie?
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde rux13 » 11 Ian 2014, 11:50

Noi ne gandeam sa mergem la sfarsitul lui Feb ori prima jumatate a lui martie. Tot la Havana. Din pacate nu am inca planuri concrete si decizia depinde de o multime de factori profesionali si personali. Te tin la curent cand am ceva concret.
Voi cand vreti sa plecati in martie?
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 78 ori

Mesajde cian » 11 Ian 2014, 23:35

rux13 scrie:Noi ne gandeam sa mergem la sfarsitul lui Feb ori prima jumatate a lui martie. Tot la Havana. Din pacate nu am inca planuri concrete si decizia depinde de o multime de factori profesionali si personali. Te tin la curent cand am ceva concret.
Voi cand vreti sa plecati in martie?

Ok, iti datoram un raspuns; in februarie anul trecut a fost pe la 25 de grade Celsius in Havana, deci relativ cald; din cind in cind e posibil sa vina un front de aer rece, si atunci coboara pina la 15 grade.
Daca vreti sa imbinati Havana cu plaja, v-as sfatui sa mergeti in Havana; plaja e la 20-30 de minute si daca nu e timp de plaja vizitati Havana. In schimb daca mergeti la un hotel la plaja, si timpul nu e de plaja zilnic, va trebui sa va deplasati la Havana caci o sa va plictisditi la hotel toata ziua.
Si in plus, de la hotelurile din Havana este naveta spre Playas del Este; hotelurile in Playas del Este sunt vechi si nici unul peste 3 stele, in Havana aveti de unde alege, depinzind daca vreti mai linistit sau in in zone mai cu actiune.
Doua hoteluri de buna calitate aproape de Habana Vieja: Terral , pe Malecon
http://www.habaguanexhotels.com/fr/hote ... terral.asp
Hotel Capri: renovat si repus in circuit iarna asta; are avantajul ca are un cabaret in hotel El Salon Rojo si este in inima tirgului.
Daca vreti putina istorie (multa de fapt), Nacional unde aveti de asemenea un cabaret , (Parisien) si de asemenea in inima tirgului si in plus lipit de Malecon
Eu am dormit la Nacional si la Presidente in Havana, Nacional mi-a placut, Presidente era in niste renovari si e putin departe de Habana Vieja .
Mai sunt alea in Habana Vieja, unele renovate (Telegrafo) iar altele nu (Ambos Mundos, hotelul lui Hemingway)
Eu, daca ar fi sa aleg , as alege fie Terral, fie Capri; sunt moderne (sau renovate) si bine pozitionate, aproape de zona turistica unde e plin de locuri interesante (inclusiv tot felul de baruri si restaurante unde puteti asculta muzica de calitate , in vivo)
Amicul meu si cu mine vom merge la inceputul lui martie, el in 1 iar eu prin 4,insa vrem sa iesim din Havna si sa mergem putin spre vest Pinar del Rio , valle de Vinales, e o zona superba ; si poate o sa dam o tura prin Mariel, unde s-a deschis zona aia internationala
cian

Mesajde cloverfield » 13 Ian 2014, 15:39

Si eu cred ca ma duc luna viitoare (sa mai scap un pic de iarna) ... in Cayo Santa Maria ori undeva in Costa Rica.

PS: De ce va atrage asa tare Havana? Mi se pare un "must" de vizitat pentru cine merge in Cuba, dar nu as sta acolo o saptamana.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde cian » 13 Ian 2014, 20:48

cloverfield scrie:Si eu cred ca ma duc luna viitoare (sa mai scap un pic de iarna) ... in Cayo Santa Maria ori undeva in Costa Rica.

PS: De ce va atrage asa tare Havana? Mi se pare un "must" de vizitat pentru cine merge in Cuba, dar nu as sta acolo o saptamana.

De ce ma atrage Havana?Nu stiu; cum am mai scris pe aici, a fost dragoste la prima vedere...si la a doua...si la a treia...si de fiecare data.
Havana eu am vizitat-o prima data de curiozitate, o curiozitate amestecata cu speranta ca imi va placea, curiozitate amestecata cu teama ca ma va deziluziona; poate am avut noroc, poate a fost ceea ce am cautat dintotdeauna si poate ca fost locul unde cautarile mele se vor termina, capat de linie, capatul de linie pe care mi l-am dorit.Citeodata, ne imaginam niste chestii,influentam propriul nostru subconstient , il conditionam, il educam, ceva de genul: asta trebuie sa-ti placa pentru ca e asa si pe dincolo.Cu timpul, aceasta idealizare , se transforma in ceea ce este de fapt, in realitate, si ne pierdem iluziile, devenim dezamagiti, deziluzionati. In cazuri destul de rare cred eu,realitatea este pe masura iluziilor pe care ni le-am facut si in cazuri si mai rare, realitatea depaseste ceea ce ne-am imaginat. Acesta e cazul meu si sunt suficient de constient ca sa vad realitaea pe care o vad si altii, sa o vad(aceasta realitate) cu alti ochi decit ai mei, care sunt poate subiectivi.
Stiu, Cuba e saraca; stiu, Cuba e comunista; stiu, in Cuba se taie curentul si uneori apa; stiu toate astea si multe altele, si m-am intrebat daca toate neajunsurile astea, in viata de zi cu zi pot fi compensate sau /si minimalizate de alte chestii; m-am intrebat daca punind in balanta toate neajunsurile de o parte si toate avantajele (ca sa zic asa) de alta parte, unde va inclina balanta? Si in ceea ce ma priveste, balanta inclina in partea opusa neajunsurilor.
Evident, fiecare cu ideile si perceptiile sale, acestea sunt perceptiile mele...si nu numai ale mele.
cian

Mesajde cian » 16 Ian 2014, 11:11

Ok, am cumparat biletul,$530 pentru 4 martie si retour in 14 martie
cian