• Publicitate

Cine merge, cand si unde in Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Cine merge, cand si unde in Cuba?

Mesajde thief » 06 Noi 2016, 01:28

Ok, marcat, Nov. 11, stii cumva cam si la ce ora, sa stam toti pe forum sa prindem live ... :bounce: :bounce:

Da, PADI si NAUI sint cele mai common si PADI e agentia dominanta de departe. Ai dreptate, cel mai bine e sa faci cursurile in toata regula decit sa 'play by ear'. Din experienta mea - nu atit ca am certificari, dar mai mult bazata pe scufundatul practic si pe aplicatul de common sense - e important sa ai o baza teoretica buna, adica sa intelegi exact mai ales partea fiziologica, ce se intimpla in corpul uman cind intri sub presiune. Si la fel sa intelegi - macar teoretic, ca practic sper sa nu ti se intimple - ce riscuri exista, ca sa stii in ce te bagi, ce sa eviti, si mai ales cind sa te opresti. Aici vorbesc de scufundari mai adinci / mai dificile, dar odata ce incepi cu alea usoare, turistice, ai sa vezi ca n-o sa mai vrei sa te opresti si vrei tot mai mult si mai adinc.

That said, poti pt inceput sa the scufunzi si dupa ureche, cu unul care stie, dar evita sa cobori sub 20m si evita zone cu curenti, si in nici un caz pesteri sau epave. Ia-o usor relaxat, keep it simple, si cind ai ocazia fa cursurile - minimum Padi open water, si advanced open water.

Si remember: Divers do 'it' deeper! :lol: :lol: :lol: :lol:
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 79 ori

Publicitate

Mesajde cian » 07 Noi 2016, 06:51

thief scrie:Ok, marcat, Nov. 11, stii cumva cam si la ce ora, sa stam toti pe forum sa prindem live ... :bounce: :bounce:

Da, PADI si NAUI sint cele mai common si PADI e agentia dominanta de departe. Ai dreptate, cel mai bine e sa faci cursurile in toata regula decit sa 'play by ear'. Din experienta mea - nu atit ca am certificari, dar mai mult bazata pe scufundatul practic si pe aplicatul de common sense - e important sa ai o baza teoretica buna, adica sa intelegi exact mai ales partea fiziologica, ce se intimpla in corpul uman cind intri sub presiune. Si la fel sa intelegi - macar teoretic, ca practic sper sa nu ti se intimple - ce riscuri exista, ca sa stii in ce te bagi, ce sa eviti, si mai ales cind sa te opresti. Aici vorbesc de scufundari mai adinci / mai dificile, dar odata ce incepi cu alea usoare, turistice, ai sa vezi ca n-o sa mai vrei sa te opresti si vrei tot mai mult si mai adinc.

That said, poti pt inceput sa the scufunzi si dupa ureche, cu unul care stie, dar evita sa cobori sub 20m si evita zone cu curenti, si in nici un caz pesteri sau epave. Ia-o usor relaxat, keep it simple, si cind ai ocazia fa cursurile - minimum Padi open water, si advanced open water.

Si remember: Divers do 'it' deeper! :lol: :lol: :lol: :lol:

Avionul pleaca la 6:00 am ora Montreal, dar ar fi bine sa statzi in standby de la 2:00 cind plec la aeroport :twisted: the ca sa prindeti loc in fata la show, ca show va fi cu 3 bagaje inregistrate din care unul overweight si oversize...plus alea mici de cabina
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde aaddyy2005 » 29 Noi 2016, 09:51

Cian a ajuns bine la priveghi si imormantare, sa vedem ce iese dupa pomana, urmeaza celelalte pomeni, asa a zis Raul, pana in 2018 apoi...
Sa ne tina Cian la curent unde sa trimitem containerele ca mai emigram odata, n-asa?
aaddyy2005
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Anterior

Înapoi la Romani in Cuba