• Publicitate

Bani in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Bani in Cuba

Mesajde cian » 30 Ian 2014, 08:26

ginutzaginutza scrie:
cian scrie:
ginutzaginutza scrie:
cian scrie:
ginutzaginutza scrie:Salutare

Am o intrebare pentru cei care calatoresc mult :glasses7: si-anume m-ar interesa sa stiu daca este vreo companie, gen Money Gramm (dar nu MoneyGramm, ca este americana :lol: ) prin care se poate trimite bani in Cuba, sigur si rapid.

Merci d'avance!

Nu poti sa trimiti cu Money Gram, nici cu Western Union. Eu am luat teapa ca am fost la o chinezoaica intr-un depanneur si pe lista ei de la Western Union figureaza si Cuba (ca am intrebat inainte); deci am "trimis" banii, si nu ajungeau, de parca i-as fi trimis cu vaporul.
Pina la urma , dupa telefoane am aflat ca de fapt Cuba figureaza pe lista Western Union datorita bazei americane din Guantanamo si doar acolo poti sa trimiti. Bun, mi-au dat banii inapoi e adevarat
Bun, pina la urma am gasit solutia, transfer bancar. Persoana din Cuba trebuie sa aiba un cont la o banca din Cuba si poti sa-i transferi banii de aici. Costa vreo 30 de dolari comisionul bancii. Eu am trimis de aici cu TD si acolo are cont la Banco de Credito y Comercio.

Mersi pentru informatie. Daca asta este singura solutie sigura pentru a trimite niste bani, am s-o utilizez pe-asta. Banuiesc ca banca cubaneza isi ia comisionul de 30 CAD de fiecare data, nu?!

Comisionul de 30 de dolari ti-l ia banca de aici...de fiecare data

A-ha! Deci ''ai nostri'' sunt sharlatanii, nu cubanezii. :D Iti voi trimite un mesaj pe privat, pentru alte intrebari. 8)

Nu domle , nu sunt sarlatani, sunt "oameni de afaceri",lol. Comision in Cuba la banca sau case de schimb se retine (din cite stiu eu, e posibil sa ma insel) doar cind schimbi dolari americani, si atunci te ard,e 10%, ca sa va invatati minte sa mai colaborati cu imperiul norte americano,lol. In rest serviciile bancare sunt gratis, deschis de cont, sa mentii un cont, sa primesti bani; nu stiu pentru alte servicii bancare
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Romani in Cuba