• Publicitate

Doresc loc de munca in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Doresc loc de munca in Cuba

Mesajde calopor » 18 Iul 2014, 14:43

Se poate gasi de munca in Cuba ? Iar de pe urma muncii sa poti avea un trai cat-de-cat decent ?

Eu spre exemplu, as incerca Cuba daca as gasi ceva in IT. (retelistica, suport tehnic, administrare retea, etc)
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Re: Doresc loc de munca in Cuba

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 09:12

Dupa cum scria altcineva aici, e relativ greu sa gasesti; in principiu, strainii care muncesc in Cuba sunt trimisi de catre intreprinderile pentru care lucreaza, cu contract de munca, care contract le da automat dreptul la o viza temporara (cu anumite avantaje). Un mexican pe alt forum scria ca are un contract ca sa lucreze la Melia Cohiba in Havana, hotel de 5 stele, ca si "executive", deci cadru superior; dar mexicanul lucreaza deja pentru Melia (sunt spanioli) si asa a obtinut jobul' in general turismul este sursa, furnizorul de contacte de munca pentru straini in Cuba; si mai sunt bieninteles, companiile ca si Sheritt; eu cred ca din ce in ce mai mult se vor diversifica domeniile in care strainii cu contracte de munca vor merge in Cuba sa munceasca; se va umple din nou de rusi, acum ca au semnat (dupa cum se pare) niste contracte cu rusii.
Dar ca sa revin la mexican, zicea ca are casa platita, nu departe de hotel (apartament intr-un bloc pentru straini) si presupun ca are si alte avantaje; mai era una care zicea ca are contract pentru Cayo Coco, tot in turism; in general sunt cadre , sefi de receptii sau de bucatarii .
E un blog, "Expat-blog", unde mai gasesti informatii dspre tot felul de expatriati sau wannabe expatriati, relativ interesant dar si cu foarte mult bla bla si informatii false
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde malina3se » 19 Iul 2014, 09:57

calopor scrie:Se poate gasi de munca in Cuba ? Iar de pe urma muncii sa poti avea un trai cat-de-cat decent ?

Eu spre exemplu, as incerca Cuba daca as gasi ceva in IT. (retelistica, suport tehnic, administrare retea, etc)

Cubanezii nici in ziua de azi n-au internet acasa! Abia ce pot trimite mail-uri de pe telefon de curand, dar n-au acces la internet...decat dak e inventat.

Sincer, nu cred k poti gasi de lucru in Cuba asa cum vrei...plus k dak nu mergi sa lucrezi pt o companie externa (si nu sunt prea multe)...nu stiu ce trai decent ai putea avea.........avand in vedere k un medic in Cuba castiga acum intre $30 si $80 pe luna, iar asta datorita maririi de salariu de mai bine de 50% ce a avut loc recent (doar pt medici).
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 10:11

Nimeni nu spune ca poti gasi de munca in Cuba cum vrei, dimpotriva, asta spun toti, ca e greu si ca una din putinele posibilitati e tocmai de a munci pentru o companie straina, cu contract de munca, etc; presupun ca daca unii merg sa munceasca acolo cu contracte , e pentru ca au niste avantaje , inclisiv casa si masa si un salariu la nivelul celui pe car il au in tarile de unde vin. Toate companiile aeriene (de exemplu) care au zboruri in Cuba au reprezentanti "sur place" si nu cred ca sunt acolo pentru 80 de dolari pe luna, dupa cum nu cred ca reprezentantii Sunwing sau Air Transat , daca sunt trimisi de aici , nu stau acolo pentru 80 de dolari /luna.
cian

Mesajde malina3se » 19 Iul 2014, 10:18

Bineinteles k nu, dar vreau sa zic k e greu sa gasesti de lucru in Cuba...sunt putine posibilitati pt straini.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 10:25

Asta asa e, dar adevarul este ca in fara de tursim nici nu prea ar avea unde munci strainii;
cian

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba