• Publicitate

Trimitere pachet in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Trimitere pachet in Cuba

Mesajde tga » 23 Iul 2014, 13:19

Doresc sa trimit un pachet cu haine in Cuba (Varadero). Din pacate nimeni din cercul nostru de prieteni nu va ajunge curind acolo. Cu posta am inteles ca e foarte nesigur, pachetele sint desfacute si "vamuite" in Cuba (din ce mi-a spus destinatara pachetului, o femeie care ne-a cerut haine pentru baietelul ei de 5 ani - aceeasi virsta cu al nostru). Mai exista alta varianta mai sigura, gen UPS, FedEx etc ? Are cineva vreo idee ?

Cu multumiri.
tga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Trimitere pachet in Cuba

Mesajde ginutzaginutza » 23 Iul 2014, 17:05

tga scrie:Doresc sa trimit un pachet cu haine in Cuba (Varadero). Din pacate nimeni din cercul nostru de prieteni nu va ajunge curind acolo. Cu posta am inteles ca e foarte nesigur, pachetele sint desfacute si "vamuite" in Cuba (din ce mi-a spus destinatara pachetului, o femeie care ne-a cerut haine pentru baietelul ei de 5 ani - aceeasi virsta cu al nostru). Mai exista alta varianta mai sigura, gen UPS, FedEx etc ? Are cineva vreo idee ?

Cu multumiri.

Noi am trimis in Cuba un plic (in greutate de cateva grame) cu DHL si a ajuns. Nu stiu sa existe o alta companie de transport care sa opereze in Cuba, dar DHL este sigur. Urmarind truck number-ul, am vazut ca plicul a facut ''inconjorul lumii'', inainte sa ajunga la destinatie: Montréal-Madrid-Londra-La Havane. Deci, asta ar fi singurul inconvenient, dar atat timp cat ajunge..... 8)
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde cian » 24 Iul 2014, 00:13

Eu trimit pachete in mod regulat; dar grabiti-va caci din 1 sept se schimba (iar) legea vamala si vor reduce cantitatile, va creste vama de platit, etc. Eu trimit cu Cubana (compania aeriana) si ma costa 73 de dolari un pachet de 10 kg; pleaca in fiecare duminica din Montreal, si se poate trimite in Varadero (Matanzas), Holguin si Havana;dar ei acolo trebuie sa plateasca 70 de cuc pentru un pachet de 10 kg (primele 3 kg sunt free de vama); deci daca trimiteti un pachet de 3 kg, va costa trimisul cam 53 de dolari si acolo nu platesc nimic, doar sa mearga si sa-l ia din agentie.
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde tga » 24 Iul 2014, 08:06

Pachetul original are 7 kg. Datorita faptului ca nu vreau ca ei sa plateasca nimic in Cuba (70 cuci pentru haine uzate mi se pare enorm), voi trimite 2 de cite 3 kg., in saptamini diferite. Am citit situl Cubana din scoarta-n scoarta si, din pacate, n-am gasit nici o mentiune referitoare la pachete. Deci, cum procedez ? Aveti o adresa sau un telefon ?
Si inca o intrebare. Ce inseamna "sa mearga sa-l ia din agentie" ? Pachetul nu e livrat acasa sau la oficiul postal (din Cardenas, unde locuieste respectiva doamna), ci la sediul din Varadero al Cubana si ea trebuie sa se duca sa-l ia de acolo ?

Cu multumiri inca o data pentru rabdare si disponibilitate,
tga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde tga » 24 Iul 2014, 08:14

Multumesc pentru sugestie, ginutzaginutza. Din pacate, conform calculatorului de tarife DHL, un pachet de 7 kg. pina la Varadero costa 300+ dolari, ceea ce nu are nici un sens (valoarea expeditiei e de x ori mai mare ca valoarea continutului).
tga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cian » 24 Iul 2014, 08:43

tga scrie:Pachetul original are 7 kg. Datorita faptului ca nu vreau ca ei sa plateasca nimic in Cuba (70 cuci pentru haine uzate mi se pare enorm), voi trimite 2 de cite 3 kg., in saptamini diferite. Am citit situl Cubana din scoarta-n scoarta si, din pacate, n-am gasit nici o mentiune referitoare la pachete. Deci, cum procedez ? Aveti o adresa sau un telefon ?
Si inca o intrebare. Ce inseamna "sa mearga sa-l ia din agentie" ? Pachetul nu e livrat acasa sau la oficiul postal (din Cardenas, unde locuieste respectiva doamna), ci la sediul din Varadero al Cubana si ea trebuie sa se duca sa-l ia de acolo ?

Cu multumiri inca o data pentru rabdare si disponibilitate,

Nu gasiti nici o referire pentru ca au un site mizerabil,loll (Cubana) si pentru ca ei fac afaceri cu un "sous-traitant" care se numeste WFS; WFS se ocupa de hirtii , de depozitare si manipulare a pachetelor de la receptia lor si pina la urcatul in avion (in avioanele de Cubana) iar adresa lor e 2200 Reverchon , Dorval, tel.514 631 1240. Nu se livreaza pachetele la domiciliu; trebuie sa se deplaseze la sediul agentiei care nu stiu unde e, in Matanzas sau Varadero. Pe hirtia pe car o veti completa, scrie Varadero.
De ce vreti sa trimiteti 2 pachete la date diferite? Puteti sa le trimiteti la aceeasi data amindoua, dar nu uitati ca trebuie sa INTRE in Cuba inainte de 1 sept, ca dupa aia se modifica legea si nu le mai da scutire de vama decit pina la 1,5 kg, nu pina la 3 kg cum e acum
cian

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba