• Publicitate

Trimitere pachet in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Trimitere pachet in Cuba

Mesajde tga » 24 Iul 2014, 09:01

Vreau sa trimit 2 pachete la date diferite pentru ca ei sa nu plateasca vama. Din ceea ce ati afirmat, "primele 3 kg. sint scutite de vama", inteleg ca pentru un pachet de 3 kg. nu platesc nimic. Dar daca primesc 2 pachete de 3 kg. in acelasi timp, vor fi considerate ca 2 pachete diferite de 3 kg. (si deci fara vama) sau va fi considerat un singur pachet de 6 kg. (datorita faptului ca e acelasi expeditor si acelasi destinatar) si deci supus vamii ? Foarte interpretabil ... si nu vreau sa risc. Ca sa-i pui pe oamenii aia sa plateasca vama de zeci de cuci, la veniturile lor, pentru haine uzate, e o idee de cacao total din punctul meu de vedere.
tga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde cian » 24 Iul 2014, 09:07

tga scrie:Vreau sa trimit 2 pachete la date diferite pentru ca ei sa nu plateasca vama. Din ceea ce ati afirmat, "primele 3 kg. sint scutite de vama", inteleg ca pentru un pachet de 3 kg. nu platesc nimic. Dar daca primesc 2 pachete de 3 kg. in acelasi timp, vor fi considerate ca 2 pachete diferite de 3 kg. (si deci fara vama) sau va fi considerat un singur pachet de 6 kg. (datorita faptului ca e acelasi expeditor si acelasi destinatar) si deci supus vamii ? Foarte interpretabil ... si nu vreau sa risc. Ca sa-i pui pe oamenii aia sa plateasca vama de zeci de cuci, la veniturile lor, pentru haine uzate, e o idee de cacao total din punctul meu de vedere.

Sunt 2 pachete de 3 kg , nu unul de 6, deci nu vor plati vama pentru nici unul; fiecare pachet va avea un "aerobill number" diferit
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde ginutzaginutza » 24 Iul 2014, 12:13

tga scrie:Multumesc pentru sugestie, ginutzaginutza. Din pacate, conform calculatorului de tarife DHL, un pachet de 7 kg. pina la Varadero costa 300+ dolari, ceea ce nu are nici un sens (valoarea expeditiei e de x ori mai mare ca valoarea continutului).

Da, am uitat sa precizez ca am platit in jur de 50 CAD (+/-). Scuze.
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde malina3se » 24 Iul 2014, 20:54

Eu n-as fi asa sigura k dak aceeasi persoana va vrea sa ridice 2 pachete de cate 3 kg fiecare, o sa poata sa plece fara sa plateasca. In fine, asta e doar parerea mea...poate cian stie din experienta, eu ma bazez doar pe modul lor general de a lucra.

Agentia Cubana e in Varadero, dar nu e chiar asa departe de Cardenas...sunt cam 10-15km si se descurca ei cu taxi-urile cubaneze.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Anterior

Înapoi la Romani in Cuba