• Publicitate

Viza pt Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Viza pt Cuba?

Mesajde malina3se » 14 Mar 2015, 21:09

Daca nu va intereseaza neaparat viata cubaneza, ci vreti doar plaja si liniste (relaxare)...atunci va sugerez oricare cayo, dar de preferinta Cayo Largo sau Cayo Santa Maria (insule). Plaja e superba, iar mancarea si serviciul sunt mai bune decat in Varadero.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 15 Mar 2015, 22:28

malina3se scrie:Depinde foarte mult de ce cautati. Daca vreti sa vedeti si un pic de oras, va sugerez Varadero. Noi mergem peste 2 saptamani la hotelul Breezes Bella Costa si am auzit ca mancarea si serviciul sunt bune. In mai gasiti destul de ieftin, s-ar putea sa prindeti si ceva ploaie dupa-masa, dar dimineata e superba si cu vreme buna de plaja in general.

Am stat la el acu 2 ani :) . Nu e rau. Plaja de nisipi alb, cam ingusta da ok. E un spot cu pietre in apa. Au pitza buna la restaurantul de pe plaja. Vedeti sa nu ratati o bucata din prcelul de lapte daca o sa mai faca la protap pe plaja.
Anul asta am stat la Barcelo Soleymar, mi-a placut mai tare, camera net mai buna, fun pe plaja, spectacole mai bune, mancarea comparabila.

La subiect, copchilul a mers cu pasaport de EU, nu a fost nici o problema, in Ca am reintrat cu pasaport si citizensip card.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde malina3se » 14 Iun 2015, 01:17

tsunami scrie:
next007 scrie:In concluzie ...pt un rezident permanent cu pasaport romanesc trebuie viza pt Cuba sau se obtine in avion ??? nu de alta dar am 2 copii si nu as vrea probleme.Multumesc

Viza nu se da in avion

Pentru cetăţenii români care călătoresc în Cuba este necesară obţinerea vizei de intrare. Viza se poate obţine de la ambasadele sau consulatele Cubei în străinătate. Vizele se emit pentru o perioada de 30 zile. Pentru intrarea în Cuba în scop turistic, există următoarele posibilităţi:

Obţinerea vizei
La sosirea pe aeroport în Cuba, dacă compania aeriană vă acceptă îmbarcarea fără viză prealabilă.

Tsunami, un cetatean roman care pleaca in Cuba din Romania are (avea ca s-a schimbat intre timp) nevoie de viza de la consulat sau ambasada...dar asta nu se aplica atunci cand pleci in Cuba din Canada cu un bilet all-inclusive!
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Anterior

Înapoi la Romani in Cuba