• Publicitate

Viza pt Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Viza pt Cuba?

Mesajde bebelusa_ca » 09 Aug 2014, 15:54

Buna ziua forumistilor,

Am parintii aici pe perioada verii cu viza multipla si vreau sa ii i-au intr-o vacanta prin Cuba.

Stiti cumva daca au nevoie de viza ca sa intre in Cuba? Din cate stiu viza pt turisti (cel putin in cazul celor cu pasaport canadian) se da in avion.

Multumesc !
bebelusa_ca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Viza pt Cuba?

Mesajde L'étranger » 10 Aug 2014, 16:26

Exact asa cum ai spus. Odata cumparate biletele si urcati in avion este o simpla formalitate viza in timpul zborului . Odata cu ea va intreaba si daca aveti febra sau sunteti in tratament cu vreo boala (se tem de virusi) . Deci : distractie maxima si vacanta placuta!
Vrei sa ai de 2 ori mai multi bani? Pune-i in fata oglinzii ! :)
L'étranger
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde cian » 12 Aug 2014, 07:31

bebelusa_ca scrie:Buna ziua forumistilor,

Am parintii aici pe perioada verii cu viza multipla si vreau sa ii i-au intr-o vacanta prin Cuba.

Stiti cumva daca au nevoie de viza ca sa intre in Cuba? Din cate stiu viza pt turisti (cel putin in cazul celor cu pasaport canadian) se da in avion.

Multumesc !

Intrebarea este: cu ce pasaport calatoresc? Pasaport romanesc? Pe site-ul Min de Externe al Romaniei, Cuba figureaza printre tarile care cer viza romanilor; ar fi bine sa te interesezi la Consulatul cubanez din Montreal inainte sa-i urci in avion, caci s-ar putea sa ai surprize . Sunt vize pe care poti sa le obtii la punctul de frontiera (formularele alea pe care la dau in avion canadienilor) si altele pe care trebuie sa le ceri la Consulat
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde sorro » 12 Aug 2014, 07:44

Poate iti este util... Din pacate, nu pare sa mentioneze nimic despre obtinerea vizei in avion.

Tourist Visa (Tourist Card)
The Tourist Visa or Tourist Card is only for purposes of tourism to Cuba. It is valid for one single entrance into national territory for a 30-day trip and can be extended for an additional 30 days at the office in the hotel where one has accommodations or with the immigration authority.
Minors must have their own Tourist Card even if they are travelling under their parents’ passport(s).
To obtain this visa in person at the Consulate, these documents are needed:
-Valid Passport
-Plane Ticket with entry and return dates
-Payment of the Consular fee for this service
These documents are needed to obtain this visa by mail:
-Legible photocopy of valid Passport
-Legible photocopy of plane ticket with entry and return dates
- Payment of the Consular fee for this service
-Stamped self-addressed envelope for the visa to be sent back
NOTE: If the application is made by mail or via a third party, an extra consular fee will be charged for the pertinent Consular service.
All payments must be made in cash or by a bank certified cheque. All cash sent by mail will be refused and returned at the risk of the applicant.

http://www.cubadiplomatica.cu/Canada/EN ... ouristCard
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde crbn » 12 Aug 2014, 20:11

cian scrie:
bebelusa_ca scrie:Buna ziua forumistilor,

Multumesc !

Intrebarea este: cu ce pasaport calatoresc? Pasaport romanesc? Pe site-ul Min de Externe al Romaniei, Cuba figureaza printre tarile care cer viza romanilor; ar fi bine sa te interesezi la Consulatul cubanez din Montreal inainte sa-i urci in avion, caci s-ar putea sa ai surprize . Sunt vize pe care poti sa le obtii la punctul de frontiera (formularele alea pe care la dau in avion canadienilor) si altele pe care trebuie sa le ceri la Consulat

Stai ca nu inteleg ... vrei sa zici ca daca nu am pasaport canadian trebuie sa cer viza anticipat pt a merge in vacanta?
I ♥ Romania
crbn

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde sorro » 12 Aug 2014, 20:39

Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba