• Publicitate

Viza pt Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Viza pt Cuba?

Mesajde tsunami » 26 Feb 2015, 14:55

next007 scrie:In concluzie ...pt un rezident permanent cu pasaport romanesc trebuie viza pt Cuba sau se obtine in avion ??? nu de alta dar am 2 copii si nu as vrea probleme.Multumesc

Viza nu se da in avion

Pentru cetăţenii români care călătoresc în Cuba este necesară obţinerea vizei de intrare. Viza se poate obţine de la ambasadele sau consulatele Cubei în străinătate. Vizele se emit pentru o perioada de 30 zile. Pentru intrarea în Cuba în scop turistic, există următoarele posibilităţi:

Obţinerea vizei
La sosirea pe aeroport în Cuba, dacă compania aeriană vă acceptă îmbarcarea fără viză prealabilă.
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Publicitate

Mesajde malina3se » 26 Feb 2015, 16:10

next007 scrie:In concluzie ...pt un rezident permanent cu pasaport romanesc trebuie viza pt Cuba sau se obtine in avion ??? nu de alta dar am 2 copii si nu as vrea probleme.Multumesc

Dupa cum am mai spus si inainte, daca cumperi all-inclusive de aici din Canada...nu conteaza statutul tau. In avion ti se da viza turistica pt Cuba. Si da, un rezident permanent cu pasaport romanesc poate intra in Cuba cu aceasta viza.

Repet, doar daca zborul e cu Cubana...trebuie sa treceti pe la biroul companie de la aeroport (Caribe Sol) sa cereti viza. Dar acelasi principiu se aplica, nu trebuie sa mergeti la consulatul cubanez nici sa platiti absolut nimic.

Vacanta frumoasa!!!
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde next007 » 26 Feb 2015, 16:28

Multumesc Malina pt raspuns.
Scuze daca sunt off dar nu am gasit informatie.... ce hotel/zona/locatie din Cuba recomandati ,din experienta dvs sau a celor cunoscuti pt o familie cu doi copii ? nu suntem pretentiosi doar ca vrem ceva pt familie . Am vrea sa mergem in luna mai ,credeti ca este o perioada ok ?
Multumesc si inca o data scuze pt off topic.
CSQ-11.12.2012
D2-21.01.2013
MONTREAL-03.07.2014
next007
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde tsunami » 27 Feb 2015, 00:56

varadero, fara ezitare
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde capsunar » 27 Feb 2015, 16:24

In avion se da Tourist Card, daca e ceva gen Sun wings.. depinde de cum cumperi biletul trebuie listata la package sau intrebat daca intra si tourist card.
Iata raspunsul oficial care l-am primit de la consulat, ei sant mai interesati sa te cari din Cuba. Am trimis email la [email protected]

Please read information below
1. Citizens that hold a valid Canadian passport need only their passport and the tourist card in order to travel to Cuba, citizens holding any other passport need a valid passport from their country (except Kosovo) or a Canadian Travel document from Canadian Immigration plus a re-entry to Canada (Permanent resident card, multi entry visas, working permit, etc) and the tourist card
2. Tourist cards are available when you check in at the airport in Canada or inside the airplane
3. Canadians citizens tourist card validity is up to 6 months when you stay in a hotel (renew tourist card every three month) and up to 1 month in a private house (renew tourist card after a month up to 6 months) for citizens from other country please contact the nearest immigration office on arrival in Cuba or the Cuban consulate in Canada
4. US citizens and other citizens from other countries than Canada need only a valid passport (except Kosovo) and a tourist card passport needs to be valid for a period of two months and the tourist card is valid for one month (PASSPORTS ARE NOT STAMPED IF YOU ASK NOT TO STAMP IT)
5. Travel Insurance is needed for Cuba , Canadians and permanent residents of Canada can use any Canadian travel insurance, from work or buy travel Insurance with Travel Agency. For clients visiting/studying in Canada or Canadian residents or citizens, can also buy travel insurance in Cuba, Travel insurance in Cuba is available at any airport in Cuba will be approximately 3CUC per day for 0 to 70 years old and for 70 and over will be 5CUC per day
6. In order to reserve tours in Cuba, car rental or tour guides please visit any tour desk at the hotel you are staying in Cuba
7. Travel around Cuba can be either by taxi, by train or by bus. Every airport in Cuba have taxis available, from Havana to Varadero will be around 100CUC one way or you can take a bus to any other Cuban destination please visit http://www.viazul.com
8. All goods and services are in CUC , you can exchange your Canadian dollars or Us dollars into Cuban Convertible pesos at any airport , hotel or bank in Cuba, only visa credit card from recognized Canadian Bank is accepted Traveller cheques are not widely acceptable so don’t bring any. There are not ATM’s in Cuba
9. Canadian passport must be valid one week after returning from Cuba any other passport from any country (except Kosovo) have to be valid after two months
10. Letter of consent for entering and leaving Cuba is not needed though we always recommend a letter from the other parent , doesn’t need to be notarized
11. Canadian Driver license it is fine for Cuba in order to rent a car
12. Proof of address of a hotel or a private house is needed when you enter Cuba
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde malina3se » 13 Mar 2015, 22:30

Depinde foarte mult de ce cautati. Daca vreti sa vedeti si un pic de oras, va sugerez Varadero. Noi mergem peste 2 saptamani la hotelul Breezes Bella Costa si am auzit ca mancarea si serviciul sunt bune. In mai gasiti destul de ieftin, s-ar putea sa prindeti si ceva ploaie dupa-masa, dar dimineata e superba si cu vreme buna de plaja in general.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Cuba