• Publicitate

Viza pt Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Viza pt Cuba?

Mesajde cian » 12 Aug 2014, 22:18

crbn scrie:
cian scrie:
bebelusa_ca scrie:Buna ziua forumistilor,

Am parintii aici pe perioada verii cu viza multipla si vreau sa ii i-au intr-o vacanta prin Cuba.

Stiti cumva daca au nevoie de viza ca sa intre in Cuba? Din cate stiu viza pt turisti (cel putin in cazul celor cu pasaport canadian) se da in avion.

Multumesc !

Intrebarea este: cu ce pasaport calatoresc? Pasaport romanesc? Pe site-ul Min de Externe al Romaniei, Cuba figureaza printre tarile care cer viza romanilor; ar fi bine sa te interesezi la Consulatul cubanez din Montreal inainte sa-i urci in avion, caci s-ar putea sa ai surprize . Sunt vize pe care poti sa le obtii la punctul de frontiera (formularele alea pe care la dau in avion canadienilor) si altele pe care trebuie sa le ceri la Consulat

Stai ca nu inteleg ... vrei sa zici ca daca nu am pasaport canadian trebuie sa cer viza anticipat pt a merge in vacanta?

Exista aceasta posibilitate, nu pot confirma ca e asa, dar inca odata ar fi bine sa se informeze LA CONSULAT si nu pe site-ul Consulatului, care site nu e actualizat , cum am constatat eu cind mi-am facut actele pentru rezidenta( Cuba e un excelent exemplu de ceea ce inseamna "teoria e una iar practica e alta'. teoria fiind ce zic ei pe site iar practica ce trebuie sa faci in realitate); depinde cu ce pasaport circuli
http://www.mae.ro/sites/default/files/f ... romani.pdf
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde gggion » 01 Oct 2014, 09:40

Cum a fost pana la urma ? A avut nevoie de viza de la consulat sau a luat viza la aeroport ?
gggion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde malina3se » 12 Oct 2014, 20:36

Pt romani trebuie viza k sa intre in Cuba, indiferent dak locuiesc in Canada sau in Romania, atata timp cat au pasaport romanesc. De altfel e la fel si pt canadieni, dar asta e mai putin important. De aici din Canada se merge usor fara probleme...viza se da in avion la toata lumea...e un acord al companiilor de aici cu Cuba. Doar dak zburati cu Cubana trebuie sa cereti viza la biroul turistic din aeroport, al companiei cu care ati cumparat biletele...gen Tours Mont-Royal. Le aratati biletele si va da viza...defapt e doar o hartiuta mica dubla ce trebuie completata. Cand ajungeti in Cuba ei va iau jumatate, iar cealalta jumatate o prezentati la iesirea din Cuba.

Prima mea calatorie in Cuba am facut-o inainte de a deveni cetatean canadian, deci pasaportul romanesc nu reprezinta nici o problema. Toata chestia e sa aiba parintii viza multipla k sa poata sa intre din nou in Canada dupa vacanta in Cuba.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde hp3 » 07 Noi 2014, 19:53

Eu am fost cu mama mea in septembrie 2013.Mama a calatorit cu pasaport romanesc, dar inainte de calatorie am fost la consulatul cubanez din Montreal si am luat viza pt Cuba.Viza s-a obtinut pe loc fara nici o problema....cand am ajuns in Cuba am fost intrebati de viza.
Apoi cand am coborat in Cuba ne-au dat alte documente de completat.
hp3
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde malina3se » 08 Feb 2015, 00:01

Nu era nevoie de mers la consulat dupa parerea mea, avand in vedere ca viza se da direct in avion...pt ca este inclusa in pretul pachetului all-inclusiv.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde next007 » 26 Feb 2015, 14:47

In concluzie ...pt un rezident permanent cu pasaport romanesc trebuie viza pt Cuba sau se obtine in avion ??? nu de alta dar am 2 copii si nu as vrea probleme.Multumesc
CSQ-11.12.2012
D2-21.01.2013
MONTREAL-03.07.2014
next007
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Cuba