• Publicitate

Casa in Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Casa in Cuba?

Mesajde cian » 03 Noi 2014, 15:56

S-ar parea ca e posibil ca strainii , chiar si fara rezidenta sa cumpere case in Cuba
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Re: Casa in Cuba?

Mesajde malina3se » 07 Noi 2014, 20:09

Esti sigur? Pt k in Cuba multe lucruri par ceva si sunt altceva. De exemplu el picadillo, pare a fi din carne si e facut din soya.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde cian » 09 Noi 2014, 13:51

Ca sa fiu sincer , pe mine ma intereseaza prea putin chestia asta; eu sunt in proces sa-mi cumpar una ca si rezident.
Am gasit pe un forum (blog mai preciS, EXPATBLOG) aceasta informatie. Strainii care cumpara pot sa obtina rezidenta temporara pentru un an si dupa aia se prelungeste in fiecare an cu cite un an; la fel si pentru cei care inchiriaza.
Dar o intrebare importanta se pune: cumperi sau inchiriezi de la cine? de la particulari (ceea ce nu cred ) sau de la stat(ceea ce este foarte probabil)? Daca poti cumpara sau inchiria de la particulari e o chestie extrem de interesanta, dar nu cred ca e asta modalitatea. Cred mai degraba ca trebuie sa cumpere de la stat , in imobile pentru straini. Si atunci nu mai e o noutate, iar preturile sunt pe la 100-120k pentru un condo ceea ce e enorm.
Pe de alta parte, rezidenta pe care o primesti prin aceasta modalitate are o multime de restrictii, presupun ca orice rezidenta temporara
cian

Mesajde malina3se » 09 Noi 2014, 16:26

Aham, probabil...suna ceva mai realist. Daca mai stii ceva noutati pe parcurs, anunta k banuiesc sunt multi interesati. Pt mine e mai putin important. Noi vom construi ceva cat de curand, dar noi avem unde.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde capsunar » 13 Noi 2014, 10:45

cian scrie: Cred mai degraba ca trebuie sa cumpere de la stat , in imobile pentru straini. Si atunci nu mai e o noutate, iar preturile sunt pe la 100-120k pentru un condo ceea ce e enorm.
Pe de alta parte, rezidenta pe care o primesti prin aceasta modalitate are o multime de restrictii, presupun ca orice rezidenta temporara

100-120K depinde unde si cati metri patrati itzi permit. La ce fel de restrictii te referi? Restrictiile provin De la titlu sau de la asociatie?
Poti sa descrii ce fel de titluri de proprietate au acolo ?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde cian » 14 Noi 2014, 10:29

capsunar scrie:
cian scrie: Cred mai degraba ca trebuie sa cumpere de la stat , in imobile pentru straini. Si atunci nu mai e o noutate, iar preturile sunt pe la 100-120k pentru un condo ceea ce e enorm.

100-120K depinde unde si cati metri patrati itzi permit. La ce fel de restrictii te referi? Restrictiile provin De la titlu sau de la asociatie?
Poti sa descrii ce fel de titluri de proprietate au acolo ?

Pai de permis iti permit sa cumperi de orice dimensiuni in limitele celor construite de ei; restrictiile se refera la activitatile pe care le desfasori in Cuba, si e lunga lista; de ex: nu ai voie sa scuipi pe strada, poti in schimb sa-l injuri pe Fidel cu o pancarta legata de git in fata ambasadei canadiene...aaa ouppsss, e invers, ai voie sa scuipi pe strada, da nu ai voie sa....bip bip,..cu o bip bip...bip bip...in fata ...bip bip...
Titluri de propiretate/ Din cit am inteles , e ca peste tot, adica esti proprietar cu acte in regula si asa a fost dintotdeauna. Ceea ce e foarte raspindit e uzufructul; guvernul le-a dat multora proprietati in uzufruct, dar este proprietatea guvernului . Altii primesc apartamente de la guvern si le platesc in rate; preturi? vrei sa rizi? uite, aprtament cu 2 dormitoare, baie, salon, bucatarie, cam 6-700 sf, 10000MN, adica exact 400 de dolari, il plateste in rate pe 10 ani
cian

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba