• Publicitate

Germania - o destinatie dorita tot mai mult de romani?

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Germania - o destinatie dorita tot mai mult de romani?

Mesajde mony 2010 » 02 Ian 2014, 17:26

In ultima perioada au fost cateva discutii pe forum: Germania versus Canada, Spania versus Germania, o parte din romano-canadieni se intereseaza de Germania in vederea relocarii, romani din alte tari europene (Italia, Spania si nu in ultimul rand Romania) iau in considerare Germania ca urmatoarea destinatie pentru a locui si a munci.

Prin urmare, administratorul forumului a considerat oportuna si utila deschiderea unei sectiuni unde sa putem discuta toate aspectele interesante pentru un viitor imigrant in Germania: rezidenta, gasirea unei locuinte, dreptul de munca, gasirea unei gradinite, alocatia copilului, cursuri limba germana pentru imigranti, recunoasterea & echivalarea studiilor, alegerea unei regiuni/unui oras, obtinerea cetateniei etc

Vom incerca sa adunam aici informatii importante in vederea relocarii si adaptarii in Germania. Am rugamintea ca, cei care cititi acest forum si locuiti in Germania, sa va aduceti aportul.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde krapoo2004 » 03 Ian 2014, 14:51

Salut,
Nu locuiesc in Germania, dar am niste prieteni care au plecat acum 3 luni in Germania, printr-un program cumva similar cu cel al imigrarii aici in Quebec. Sunt sponsorizati de guvernul german, ca si muncitori calificati, ea fiind medic iar el inginer AR.I-au bagat la niste cursuri de germana de cateva luni-exact ca francizarea, apoi le cauta de munca tot ei,in toate germania-acea entitate din germania, sponsorizata de guvernul german.In acest timp, au cazare gratuita si mancare-2 mese pe zi si urmeaza sa ia un fel de `alocatie` lunara.Imi scapa numele programului, din cate imi aduc aminte parca se numeste `job of my life`.Nemtii au nevoie de forta de munca in toate domeniile, calificati:medici, asistenti, ingineri etc.Daca mai e cineva care stie de programul asta sa completeze ce au zis eu sau sa corcetze acolo unde e cazul.Eu sincer prefer oricand Germania in fata Canadei, numai ca sotia are o repulsie fata de nemti din pacate...éMie imi plac la nebunie :))
D1-4iul2011-Inv:Sep2011-Csq:2Dec2011
D2-Syd25ian2012
Fm4iul2012
Am18iulSupl19oct
V15nov.VI21dec
krapoo2004
Imi place aici si raman...

A multumit: 26 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde mony 2010 » 03 Ian 2014, 15:04

krapoo2004 scrie:Salut,
Nu locuiesc in Germania, dar am niste prieteni care au plecat acum 3 luni in Germania, printr-un program cumva similar cu cel al imigrarii aici in Quebec. Sunt sponsorizati de guvernul german, ca si muncitori calificati, ea fiind medic iar el inginer AR.I-au bagat la niste cursuri de germana de cateva luni-exact ca francizarea, apoi le cauta de munca tot ei,in toate germania-acea entitate din germania, sponsorizata de guvernul german.In acest timp, au cazare gratuita si mancare-2 mese pe zi si urmeaza sa ia un fel de `alocatie` lunara.Imi scapa numele programului, din cate imi aduc aminte parca se numeste `job of my life`.Nemtii au nevoie de forta de munca in toate domeniile, calificati:medici, asistenti, ingineri etc.Daca mai e cineva care stie de programul asta sa completeze ce au zis eu sau sa corcetze acolo unde e cazul.Eu sincer prefer oricand Germania in fata Canadei, numai ca sotia are o repulsie fata de nemti din pacate...éMie imi plac la nebunie :))

Confirm. Cunosc doua familii aici, una la 25 de km de noi si alta aici in oras. Medici care au venit prin acelasi program. Aceste familii deja lucreaza de 2 ani, respectiv un an. Mai multe detalii fata de ce ai dat tu nu stiu, dar ma pot informa de la ei daca se doresc mai multe informatii.
mony 2010

Mesajde krapoo2004 » 03 Ian 2014, 15:37

Cred ca niste informatii in plus nu ar stica nicioadata.Te rog, daca ai timp sa le pui aici.Multumesc
D1-4iul2011-Inv:Sep2011-Csq:2Dec2011
D2-Syd25ian2012
Fm4iul2012
Am18iulSupl19oct
V15nov.VI21dec
krapoo2004

A multumit: 26 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde Star Dust » 13 Ian 2014, 17:34

mony 2010 scrie:Confirm. Cunosc doua familii aici, una la 25 de km de noi si alta aici in oras. Medici care au venit prin acelasi program. Aceste familii deja lucreaza de 2 ani, respectiv un an. Mai multe detalii fata de ce ai dat tu nu stiu, dar ma pot informa de la ei daca se doresc mai multe informatii.

und ich könnte jetzt Deutsche sprechen :D

übrigens, unde sunteti in germania?
DCS: Jan 2011
ACC/OUV: Nov 2011
CSQ: Mar 2013
D2: Apr 2013
FM/AM: Jun 2013
Inv: Apr 2014
Star Dust

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde mony 2010 » 14 Ian 2014, 15:40

Star Dust scrie:
und ich könnte jetzt Deutsche sprechen :D

Ja, natürlich

Star Dust scrie:übrigens, unde sunteti in germania?

Ich habe schon hier geschrieben: viewtopic.php?t=292736&start=8 ;)

Alles gute!!!
mony 2010

Următorul

Înapoi la Romani in Germania