• Publicitate

Germania - o destinatie dorita tot mai mult de romani?

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Re: Germania - o destinatie dorita tot mai mult de romani?

Mesajde floribadoiu » 04 Iul 2015, 09:11

Off topic: am doua cupoane de la o firma de voiaj din germania fiecare cu coduri pt reduceri de 100EUR, 25Eur. Trebuie sa cititi conditiile ca eu nu inteleg.

http://www.ab-in-den-urlaub.de/

Daca va intereseaza scrieti-mi in privat sa vi le trimit pe mail.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Publicitate

Mesajde mony 2010 » 05 Iul 2015, 11:52

Smoke69 scrie:Mie personal nu imi place Germania, desi locuiesc aici stiu limba si castig bine. Nu pot recomanda Germania din foarte multe motive, limba va fi un obstacol foarte major pentru o slujba, in IT ai sanse sa vb in engleza la birou, facultatile din Romania nu sunt recunoscute. Trebuie sa ai o meserie foarte cautata ca sa se uite peste faptul ca provii din Romania. Plus ca sunt satul sa tot fiu intrebat de ce fac romanii atatea crime si fura, unul a avut si tupeul sa ma faca tigan, ca dupa el toti romanii is tigani, desi el era cam intunecat si eu is alb ca laptele, desi eu reparam robotu industrial si el doar stia sa apese pe 2 butoane. Un apartament de inchiriat este un cosmar de inchiriat daca esti strain, mi sa si spus pe fata ca nu inchireaza la straini, asta dupa ce am fost si am vazut apartamentul, dupaia i am zis ca is roman si nu neamt ca dupa accent toti ma cred neamt, altfel imi zicea direct la telefon nu. Sistemul german nu e asa de frumos, foarte multi nemti se muta in Australia sau Noua Zeelanda. Eu personal de abea astept sa primesc viza de Canada sau Noua Zeelanda, sincer mai bine imi completez studiile in CA sau NZ si sa am o sansa la o cariera si mai buna. Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar mai bine va zic ce am trait pe pielea mea decat sa va mint ca totul e roz si frumos. O chestie ce am uitat sa mentionez ii ca in Germania toate angajarile merg prin firme de recrutare, trebuie sa lucrezi cam 1 an de zile prin firma de recrutare ca sa ai sansa sa fi preluat, ceea ce inseamna ca pierzi cam 30 40 % din cat ti ar da firma direct. Bafta si mult succes va doresc.

Imi pare rau pentru experienta ta; nu o contest. Experienta noastra e total opusa, e drept ca suntem si geografic la "polul opus", undeva in apropierea granitei cu Cehia (fosta DDR). Stiu...fosta DDR suna poate nu asa frumos, insa pentru noi a fost ok. Salariile, da, sunt mai mici ca in Vest, insa si cheltuielile sunt considerabil mai mici. Chiria noastra la 3 camere, 76 mp este de 299 euro cu cheltuieli incluse. Personal, consider partea de est un loc bun pentru a incepe viata in Germania.

Referitor la firmele de recrutare sau firmele ce imprumuta forta de munca, nu stiu daca diferenta de salarizare e atat de mare cum zici tu: 30/40 %. Sotul meu lucreaza din iulie anul trecut prin Zeitarbeit Firma. La 3 luni de zile ( nu dupa un an) a primit contract direct de la angajatorul unde presta serviciile. Salariul de incadrare era cu doar 3 % mai mare decat cel de la firma de recrutare. Dar nu primea bani de drum (face naveta 60 km dus/intors) si zilele de concediu erau 24/an, pe cand prin Zeitarbeit Firma are 24 de zile in primul an, 25 in al doilea an, 26 in al treilea an, 28 in al patrulea an si 30 de zile dupa 5 ani. Asa ca am analizat ambele variante si am considerat ca e mai bine pentru noi sa ramanem cu Zeitarbeit Firma. Si multi nemti prefera Zeitarbeit Firma. Sunt pareri si pareri despre acest subiect.

"Roz si frumos" nu mai este nicaieri. Noi avem rezidenta canadiana, valabila pana undeva in 2020. Am fost (poate nu in perioada cea mai frumoasa a anului, ianuarie :D) In Canada, am vazut cate ceva si, deocamdata, alegem Germania. Pentru noi, ca familie, in acest moment sunt mai multe avantaje in Germania.

Referitor la joburi, intrarea pe piata muncii observ cam acelasi tred ca si in Canada. Networking-ul functioneaza si aici. Daca nu ai networking poti apela la firme de recrutare.

Capitolul "tigani" nu e unul placut, insa zona in care locuim e ferita de prezenta "dumnealor". Suntem o comunitate destul de mare de romani aici in oras, insa tigani romani, cred ca i-as putea numara pe degete iar cei care sunt par integrati si nu fac probleme. Pana acum, in cei doi ani de Germania, noi nu am avut de suferit de pe urma faptului ca suntem romani, macar ca masina pe care o folosim are numar de RO, deci putem fi usor identificati.

Legat de recunoasterea diplomelor, cunosc multi care si-au echivalat studiile. Eu fac in acest moment un Weiterbildung si daca imi gasesc job fara sa fie nevoie de recunoasterea diplomelor din tara, atunci ma scutesc de o cheltuiala.

Iti doresc succes mai departe si sa ajungi acolo unde iti doresti: Canada sau Noua Zeelanda!
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde popescu dragos » 05 Mar 2016, 13:38

mony 2010 scrie:"Roz si frumos" nu mai este nicaieri. Noi avem rezidenta canadiana, valabila pana undeva in 2020. Am fost (poate nu in perioada cea mai frumoasa a anului, ianuarie :D) In Canada, am vazut cate ceva si, deocamdata, alegem Germania. Pentru noi, ca familie, in acest moment sunt mai multe avantaje in Germania.

Salutare mony2010 !

Asa este , roz si frumos nu mai este nicaieri , dar din punctul meu de vedere , dupa 8 saptamini de Canada , va spun un singur lucru la modul cel mai sincer : Germania e peste tot ce inseamna tara capitalista dezvoltata si civilizata si Canada este acum la nivelul Germaniei din perioada 1990-1995 , iar Europa este peste America de Nord aproape la toate capitolele !
Asa ca stati linistiti in Germania ca nu pierdeti nimic daca nu mai veniti in Canada.
Noua ne este dor de Europa si la vara , dupa ce termina copilul scoala , cred ca ne intoarcem acasa , pur si simplu America de Nord nu ni se potriveste.

Multa bafta in continuare !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde mony 2010 » 05 Mar 2016, 17:14

popescu dragos scrie:Salutare mony2010 !

Asa este , roz si frumos nu mai este nicaieri , dar din punctul meu de vedere , dupa 8 saptamini de Canada , va spun un singur lucru la modul cel mai sincer : Germania e peste tot ce inseamna tara capitalista dezvoltata si civilizata si Canada este acum la nivelul Germaniei din perioada 1990-1995 , iar Europa este peste America de Nord aproape la toate capitolele !
Asa ca stati linistiti in Germania ca nu pierdeti nimic daca nu mai veniti in Canada.
Noua ne este dor de Europa si la vara , dupa ce termina copilul scoala , cred ca ne intoarcem acasa , pur si simplu America de Nord nu ni se potriveste.

Multa bafta in continuare !

Buna Dragos,

Imi pare rau sa aud ca, dupa atatia ani de asteptare si de zbateri, ati ajuns la concluzia aceasta. Acum doi ani, o colega de emigrare din tura noastra era poate si mai dezamagita decat tine de Canada si tot asa se gandea la reintoarcere in Romania. Acum e una din cele mai inflacarate admiratoare a Canadei :). Cum am incurajat-o si pe ea atunci, te incurajez si pe tine: acorda mai mult timp Canadei, 8 saptamani e foarte putin. Incercati sa vedeti ce puteti realiza acolo. Ati ajuns si intr-un moment nu foarte placut, toiul iernii, ori se stie ca iarna in Canada nu ajuta mult la moralul proaspatului aterizat :) Hai un catren, doua, trei si va fi mai bine :D -

Noi ramanem in Germania, cumva "fortati" de niste imprejurari, dar pot spune sincer ca nu imi displace deloc aceasta schimbare de situatie. Bafta si voua si decizii intelepte!
DCS: long time ago
mony 2010

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde sorro » 05 Mar 2016, 20:36

Nu judec, luati urmatoarele idei ca opinii personale si atat.

Ca si Mony, si eu cred ca o concluzie gen "Canada este..." ar trebui trasa dupa ceva mai mult timp + experienta aici. O concluzie trasa dupa doar 8 saptamani petrecute iarna intr-o singura regiune/oras mi se pare pripita si generalizata fortat. Poate pana la vara se mai schimba optica... Oricum, eu unul n-as putea spune niciodata "Germania este..." dupa ce am petrecut doar cateva saptamani in Berlin.

Pot respecta concluzia "pur si simplu America de Nord nu ni se potriveste", dar sincer cred ca ea ar trebui trasa abia dupa o experienta in AdN ceva mai lunga si mai diversa. Nu de alta, dar America de Nord este mare si ma indoiesc ca Burnaby este fix la fel cu Toronto, Calgary, Montreal, New York, Los Angeles sau Orlando. Daca aveti posibilitatea, eu v-as recomanda sa faceti o vizita (mai spre vara) si prin alte orase/provincii canadiene. Cine stie, poate alte locuri din AdN vi se potrivesc mai bine? ;)

Si inca ceva ce am mai spus pe aici: atentie cu folosirea sintagmei "ne intoarcem acasa"! Cat timp "acasa" este Romania, ma indoiesc sincer ca va veti gasi locul oriunde altundeva...

Mai departe, fiecare decide pt. sine. Toate bune si decizii intelepte, va doresc!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Thrac92 » 05 Mar 2016, 20:59

Ca sa spui despre Canada ce e naspa dupa 8 saptamani e cam devreme tovarase.
Eu eram tare destept si cand am venit mi se parea ca totul e gresit ca sunt retardatzi si ca eu sunt centrul universului.
Concetia asta tip ruseasaca se spala greu din creierul de mujic balcanic.
Recunosc si acum dupa un deceniu si jumatate inca incerc sa ma spal de conceptiile imbecile balcanice. E greu, greu sa scapi de ele.
In Europa nu va fi rasims cam in vreo 100-200 de ani de acum incoloe daca intre timp nu se sparge in bucati.
Daca in Canada fac un idian tigan sau tuciuriu (cioara), am pus-o, ma frige la buzunar de nu ma vad.
Asta e una din marile diferente intre Nord America si Europa. Si aici e rasism mai ales in State dar nu prea este in Canada.
Aici nu poti sa-ti permiti sa te joci cu rasismul nici in gluma.
Cert este ca a stampila pe cineva direct in fata ca este: negru, prost, tigan, lenes, gras, retardat ect este complet gresit chiar daca este adevarat.
Acea persona nu te va uita niciodata si nu poti sa stii cand acea perosna poate avea din intamplare putere asupra ta sau poate il apuca pandalia si-ti trage un par in cap ca l-ai jignit.
A fi politicos si a nu pune etichete jignitorae nu este o calitate balcanica, este o calitate anglo-saxona.
Iar cei care stiu s-o folosesca si o utilizeaza au success mult mai mult.
Pe tema asta va recomnd sa cititi: How to Win Friends and Influence People by: Dale Carnegie
De asta amerlocii stiu sa faca bussines si sunt tot timpul cu un pas inainte la toti.
Ar fi bine sa invatam de la ei.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Germania