• Publicitate

Cat costa chiriile in Germania 2014?

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Cat costa chiriile in Germania 2014?

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 10:23

Buna mony,

Eram curios cam care este chiria in Germania...sa zicem intr-un apartament de 2 camere dintr-o zona medie, dintr-un oras mediu. Intretinerea e inclusa? Daca nu, cat mai costa curentul, apa, incalzirea etc.?

Stiu ca cifra poate varia mult, dar eram curios de niste marje...

Iar pentru cineva care apare acolo fara job etc. - cum se poate semna un contract de inchiriere? Trebuie garantii? Si pe cat timp se semneaza contractul? Legile privind inchirierea sunt la nivel national, sau locale/diferinte in functie de land?

Mersi,
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 03 Ian 2014, 11:27

Tavi,
Nu mai stiu cat sunt chiriile insa daca vrei sa te muti am un amic care are cateva cladiri cu apartamente de inchiriat in Berlin si pot sa vb cu el.
Referitor la inchiriere,ca si roman,ai nevoie doar de pasaport si sa-ti declari domiciliul acolo,cam la fel cum te-ai muta de la Bacau la Brasov. :D
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde mony 2010 » 03 Ian 2014, 12:47

Buna Tavi,

Gasirea unei chirii reprezinta, poate, unul din cele mai dificile aspecte in procesul de relocare catre Germania. Practic, cam nici un proprietar neamt nu-ti inchiriaza daca esti la prima inchiriere. Proprietarul neamt cere intotdeauna referinte de la proprietarul precedent. Un alt aspect: in momentul inchirierii trebuie sa prezinti un contract de munca, daca se poate pe o perioada mai lunga de timp (nu doar de un an). Iar un contract de munca, il obtii de cele mai multe ori daca ai domiciliul in Germania. Funny, nu?

Si atunci raman cateva posibilitati:

1. gasirea unei chirii la proprietari roman (cazul nostru), care nu sunt asa <pretentiosi> si care te accepta pe baza de recomandare;

2. gasirea unei chirii la proprietar neamt, dar cu o recomandare-doua, cu contract de munca si, desigur, indeplinirea celorlalte conditii de inchiriere. Aceasta varianta o putem regasi in zonele nu foarte cautate, atunci cand proprietarul isi doreste sa inchirieaza si nu are cui.

3. Pentru cei care au rude&prieteni si care au posibilitatea inregistrarea pe adresa lor, pentru crearea unui <istoric> ce permite ulterior obtinerea unor referinte.

Inchirierea se poate face direct intre chirias si proprietar sau prin intermediul unei agentii imobiliare. In al doilea caz trebuie sa platesti agentiei imobiliare procent, aproximativ 2,38 din chiria lunara plus TVA. Sau echivalentul a doua chirii. Aceasta a doua varianta nu e de dorit: mai avem de platit si o garantie (Kaution), care nu e neglijabila, proprietarului: 2-3 chirii in avans.

Chiria poate fi la rece (Kaltmiete) la care se adauga costuri suplimentare (Nebenkosten) sau la cald (Warmmiete), costurile fiind incluse.

Pretul unei chirii difera de la Land la Land si de la oras la oras. Noi suntem in Sachsen, Landul Saxonia, intr-un oras nu foarte mare si am gasit chiria undeva 4 euro/mp la rece. Chiria noastra lunara cu costuri incluse (caldura, apa calda, rece, gunoi, cheltuielile scarii de bloc) este 249 euro. La asta se mai adauga factura de curent. Cand mergi si faci contractul cu furnizorul ei fac un prezumat, calculat la numarul de membri, suprafata apartamentului. Factura se plateste lunar. La sfarsitul anului se citeste contorul si daca ai consumat mai mult platesti diferenta daca ai consumat mai putin primesti bani inapoi.

In rest, din cate am citit si din cate am mai povestit cu prieteni o chirie ajunge undeva intre 6 si 9 euro/mp la rece. Orasele cu chiriile cele mai mari si greu de gasit sunt: Berlin, Munchen, Stuttgart, Koln.

Daca imi mai aduc aminte de ceva important, revin cu completari :)
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 13:01

Va multumesc pentru raspunsuri. Am deschis subiectul ca o paralela Germania/Canada - nici aici nu-i usor pentru noii-veniti sa gaseasca (prima) locuinta.

Cifrele prezentate de Mony par ceva mai mici decat in Canada, cel putin la prima vedere.

Un alt aspect interesant mi se pare costul unei locuinte (in special la bloc), care pare MULT mai redus decat in Canada (cu toate ca durabilitatea cladirilor e in generala mai ridicata) - si din cate stiu si taxele pe proprietate sunt mai mici acolo - de exemplu am vazut un apartament de o camera la 32K Eur intr-o zona centrala a Dusseldorf-ului - e comparativ cu orasele mai rasarite din Romania.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde mony 2010 » 03 Ian 2014, 13:25

Tavi scrie:Un alt aspect interesant mi se pare costul unei locuinte (in special la bloc), care pare MULT mai redus decat in Canada (cu toate ca durabilitatea cladirilor e in generala mai ridicata) - si din cate stiu si taxele pe proprietate sunt mai mici acolo - de exemplu am vazut un apartament de o camera la 32K Eur intr-o zona centrala a Dusseldorf-ului - e comparativ cu orasele mai rasarite din Romania.

Prin comparatie cu Canada, poate chiar si cu Romania, proprietatile par mai ieftine. Mai ales in zona in care suntem noi. Proprietarul nostru a luat scara de bloc cu 5.000 de euro. Desigur, a investit in renovare, si acum asteapta sa-si amortizeze investitia. In zona aceasta sunt multi romani care au cumparat in perioada 2005-2011 proprietati. Chiar doream sa scriu si informatia aceasta. Daca aveti bani si doriti sa investiti in imobiliare :lol: :lol: aici se gasesc case, blocuri.
DCS: long time ago
mony 2010

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 13:46

Interesant - acum cativa ani (8-10) nemtii cu care lucram la distanta din Montreal mi se tot plangeau cat sunt de scumpe locuintele...si ca intentioneaza sa se mute in Spania, unde sunt mai abordabile :)

Mony...un site unde putem vedea preturile respective?

Mersi,
Tavi
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Următorul

Înapoi la Romani in Germania