• Publicitate

Cat costa chiriile in Germania 2014?

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Mesajde mony 2010 » 03 Ian 2014, 14:21

Tavi scrie:Interesant - acum cativa ani (8-10) nemtii cu care lucram la distanta din Montreal mi se tot plangeau cat sunt de scumpe locuintele...si ca intentioneaza sa se mute in Spania, unde sunt mai abordabile :)

Mony...un site unde putem vedea preturile respective?

Mersi,
Tavi

Nu stiu site-uri, dar voi cauta. Eu am informatiile de la proprietar/proprietari. Am zis mai devreme ca era vorba de anii 2005-2011. Intre timp, daca tot sunt cautate casele, preturile au mai crescut. Proprietarul mai are o scara tot pe strada unde stam. El a luat-o la pretul de 5.000 de euro si acum vrea 25.000 de euro, macar ca nu a facut nimic la ea. Eu nu cred ca va gasi pe cineva sa-i dea pretul acesta.

Mai cunoastem o familie aici in oras. Au mai multe proprietati atat aici in oras cat si in orase apropiate (pe o raza de 30 de km). Anul trecut au cumparat o casa de 400 mp cu un teren imens (mi-a zis dar nu mai tin minte suprafata) cu padure, si au dat 320.000 de euro. Pretul cerut initial 350.000 de euro.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 17:38

Un site bun: http://www.immobilienscout24.de/de/find ... /index.jsp

Privind preturile: e intr-un fel surprinzator - in 2005-2008/9 in Romania era nebunie, in timp ce (conform celor de mai sus) in Germania erau in scadere - fiindca EUR5000 ptr. o scara de bloc e similar cu povestile din Petrosani, cand (zice legenda) unii si-au dat apartamentele "la blocuri comuniste" pe-o lada de bere.

In ce localitate locuiesti tu acum? Eram curios sa fac putin research economic - sa vad care e balanta costul vietii/venituri medii locale.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde mony 2010 » 03 Ian 2014, 18:11

Am uitat sa spun ca noi stam in apartament cu 2 camere, 40 mp. Plauen, Vogtland/ Saxonia. Iar garantia noastra catre proprietar este echivalentul unei chirii la rece (170 euro). Mai avem prieteni aici in oras care au platit 300 de euro garantie, altii 500 de euro, insa in zonele unde se gaseste greu o chirie proprietarul cere, cum am mai zis, echivalentul a 2-3 chirii.
DCS: long time ago
mony 2010

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 18:42

The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 03 Ian 2014, 20:43

Tavi scrie:Va multumesc pentru raspunsuri. Am deschis subiectul ca o paralela Germania/Canada - nici aici nu-i usor pentru noii-veniti sa gaseasca (prima) locuinta.

Cifrele prezentate de Mony par ceva mai mici decat in Canada, cel putin la prima vedere.

Un alt aspect interesant mi se pare costul unei locuinte (in special la bloc), care pare MULT mai redus decat in Canada (cu toate ca durabilitatea cladirilor e in generala mai ridicata) - si din cate stiu si taxele pe proprietate sunt mai mici acolo - de exemplu am vazut un apartament de o camera la 32K Eur intr-o zona centrala a Dusseldorf-ului - e comparativ cu orasele mai rasarite din Romania.

Preturile sunt mai scazute pentru ca,surprinzator poate,nemtii nu prea se inghesuie sa devina proprietari,din cate stiu e natia cu cei mai multi chiriasi.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde pana eduard » 04 Ian 2014, 00:27

Preturile sunt mai scazute pentru ca,surprinzator poate,nemtii nu prea se inghesuie sa devina proprietari,din cate stiu e natia cu cei mai multi chiriasi.

Nu...Elvetia, in jur de 15-20% sunt proprietari...e si foarte scump acolo..High Park, Yonge & Eglington sau Yonge & St.clair ( sa numesc cateva zone ) din Toronto sunt mult mai ieftine decat Zurich sau Geneva.
pana eduard
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Germania