• Publicitate

Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germania

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germania

Mesajde mony 2010 » 06 Ian 2014, 13:30

Acum cativa ani ar fi trebuit sa scriu o poveste lunga despre obtinerea dreptului de sedere/rezidenta. In calitate de cetateni europeni, din 2007 nu ne mai este solicitata obtinerea dreptului de rezidenta. Dupa ce sosim in Germania, in maxim 2 saptamani ne prezentam la primarie, mai exact la Einwohnmeldeamt (evidenta populatiei) cu contractul de inchiriere si ne facem Anmeldung/inregistrarea. Cam peste tot ne este cerut acest document.

De la 1 ianuarie 2014, ca romani, nu mai avem restrictii pe piata muncii. Este inutil sa va zic ce reactii a starnit aceasta realitate in mass-media. Anumite televiziuni, gen DDTV au mers in RO, in ceva sat de tigani si au prezentat ca acestia fiind romanii care urmeaza sa le ""invadeze"" tara. Ca si cum tiganii ar veni sa munceasca si ca si cum pana la 1 ianuarie 2014 tiganii sau cei care doreau sa faca prostii nu puteau veni deja.

In realitate, angajatorii se bucura de ridicarea restrictiilor. Germania se confrunta si ea cu o imbatranire a populatiei si exista necesitatea fortei de munca atat calificata cat si necalificata.

Nemtii se tem foarte tare ca vor veni multi romani si bulgari care vor incerca sa faca abuz de ajutoare sociale. Probabil ca, in scurt timp, vor veni cu ceva conditii care sa insoteasca aceasta ridicare a restrictiilor.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Re: Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germa

Mesajde eugenpascale » 07 Ian 2014, 02:26

mony 2010 scrie:Acum cativa ani ar fi trebuit sa scriu o poveste lunga despre obtinerea dreptului de sedere/rezidenta. Ca cetateni europeni, din 2007 nu ne mai este solicitata obtinerea dreptului de rezidenta. Dupa ce sosim in Germania, in maxim 2 saptamani ne prezentam la primarie, mai exact la Einwohnmeldeamt (evidenta populatiei) cu contractul de inchiriere si ne facem Anmeldung/inregistrarea. Cam peste tot ne este cerut acest document.

De la 1 ianuarie 2014, ca romani, nu mai avem restrictii pe piata muncii. Este inutil sa va zic ce reactii a starnit aceasta realitate in mass-media. Anumite televiziuni, gen DDTV au mers in RO, in ceva sat de tigani si au prezentat ca acestia fiind romanii care urmeaza sa le ""invadeze"" tara. Ca si cum tiganii ar veni sa munceasca si ca si cum pana la 1 ianuarie 2014 tiganii sau cei care doreau sa faca prostii nu puteau veni deja.

In realitate, angajatorii se bucura de ridicarea restrictiilor. Germania se confrunta si ea cu o imbatranire a populatiei si exista necesitatea fortei de munca atat calificata cat si necalificata.

Nemtii se tem foarte tare ca vor veni multi romani si bulgari care vor incerca sa faca abuz de ajutoare sociale. Probabil ca, in scurt timp, vor veni cu ceva conditii care sa insoteasca aceasta ridicare a restrictiilor.

Nu stiu cum e la tine dar aici in Koeln aproape in fata fiecarui magazin e cate un tigan care cerseste. Eu personal am chemat politia de cateva ori, vin in legitimeaza, ii ridica, peste 1 sapt sunt inapoi. Am vazut nemti care le-au dat si cate 2 euro i-am intrebat de ce fac asta si s-au uitat urat la mine. Cat timp lumea le da nu o sa se termine niciodata cu ei. Efectiv nu ii mai suport.
eugenpascale
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sly » 07 Ian 2014, 09:58

eugenpascale scrie:Nu stiu cum e la tine dar aici in Koeln aproape in fata fiecarui magazin e cate un tigan care cerseste. Eu personal am chemat politia de cateva ori, vin in legitimeaza, ii ridica, peste 1 sapt sunt inapoi. Am vazut nemti care le-au dat si cate 2 euro i-am intrebat de ce fac asta si s-au uitat urat la mine. Cat timp lumea le da nu o sa se termine niciodata cu ei. Efectiv nu ii mai suport.

Nu stiu cat este de legal sau ilegal cersitul in Germania,insa alta e intrbarea,doar tiganii te deranjeaza sau te deranjeaza si cersetorii nemti?
Nu mai tin minte cum e in Germania insa in mai toate marile metropole,inclusiv aici in Canada sunt destui cerstori autohroni,in general alcoolici si dependenti de droguri,in general foarte jegosi si put de trebuie sa treci pe celalalt trotuar.
Pe mine ma deranjeaza la fel de mult ca si cersetorii tigani,insa atat vreme cat ceea ce fac nu ma afecteaza in mod direct si nu e ilegal (ori daca e ilegal,politia nu-si bate capul cu ei,ocupati fiind cu impuscarea cetatenilor),trec pe partea cealalta si nu-mi bat capul cu ei.
De fapt chiar profit de acest post de a adresa o intrebare deschisa tuturor celor care sunt atat de ofensati de tiganii cersetori....cu ce va afecteaza?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Sly » 07 Ian 2014, 10:11

mony 2010 scrie:Nemtii se tem foarte tare ca vor veni multi romani si bulgari care vor incerca sa faca abuz de ajutoare sociale. Probabil ca, in scurt timp, vor veni cu ceva conditii care sa insoteasca aceasta ridicare a restrictiilor.

Personal cred ca sunt doar subiecte pentru a vinde ziarele.
Nemtii,la fel ca si celelalte natiuni bogate din EU,au nevoie de un influx de forta de munca dispusa sa faca muncile pe care ei nu vor sa le faca,tocmai pentru a le mentine sistemul social in picioare,fara romani,bulgari,polonezi samd,nu ar mai avea nemtii si restul tarilor din esalonul superior cu ce sa-si plateasca pensionarii.
Dimpotriva eu cred ca este un ajutor nu o povara asupra sistemului.
Daca privim inapoi in istorie,au fost italienii apoi turcii,apoi primul val de estici (cehii,polonezii si ungurii) si nici una dintre tarile astea "speriate" nu a dat faliment,dimpotriva au profitat enorm de pe urma acestor emigranti.
Nu am date exacte insa as putea sa fac pariu ca sunt mult mai multi cei nascuti in Germania/Marea britanie ,etc care profita de sistemul de ajutoare sociale decat imigrantii....exact ca si aici in Canada.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Tavi » 07 Ian 2014, 10:35

Sly scrie:
mony 2010 scrie:Nemtii se tem foarte tare ca vor veni multi romani si bulgari care vor incerca sa faca abuz de ajutoare sociale. Probabil ca, in scurt timp, vor veni cu ceva conditii care sa insoteasca aceasta ridicare a restrictiilor.

Personal cred ca sunt doar subiecte pentru a vinde ziarele.

Si asta, dar si un mod de a castiga capital politic pentru unii politicieni. Acelasi lucru se intampla in prezent si in Canada. Iar multe dintre propuneri se fac stiindu-se din capul locului ca nu vor ajunge niciodata legi, dar sunt ceea ce in stiinta manipularii se numeste "Door-in-the-face technique" - http://en.wikipedia.org/wiki/Door-in-the-face_technique - e un principiu de baza si in politica romaneasca, in urma caruia poporul se consoleaza ca "bine ca s-a sfarsit si asa, ca putea fi mai rau".

Am consultat din proiectele de lege propuse in Germania si par logice - ele propun limitarea accesului la ajutoare pentru noii-veniti care n-au lucrat in prealabil. NU vor fi dezavantajati cei care au lucrat o perioada si care dupa aceea solicita ce li se cuvine (somaj, etc.)

In lipsa unor astfel de legi si restrictii e ca si cum vizitatorii din US in CA ar putea cere ajutor social si asistenta medicala - pai s-ar umple imediat Canada de saracii din US, pentru care si conditiile din QC ar fi minunate fata de ce au ei acasa. Problema e ca n-ar fi sustenabil pentru Canada...
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 07 Ian 2014, 12:38

Tavi scrie:In lipsa unor astfel de legi si restrictii e ca si cum vizitatorii din US in CA ar putea cere ajutor social si asistenta medicala - pai s-ar umple imediat Canada de saracii din US, pentru care si conditiile din QC ar fi minunate fata de ce au ei acasa. Problema e ca n-ar fi sustenabil pentru Canada...

Diferenta in cazul sugerat de tine este faptul ca US si Canada nu fac parte din aceeasi uniune.Restrictii similare ar fi daca sa spunem cineva care se muta din Texas in California ar fi supus la tot felul de obstacole de genul asta.
Atata vreme cat bugetul european a devenit aproape unic si atata vreme cat Bruxelles are dreptul de a dicta unele chestii care sa se intample in tarile membre,si viceversa trebuie sa fie valabila.
Oricum dupa cum a mai spus cineva cei care au vrut sa mearga la munca sunt deja acolo,tiganii care cersesc,sunt deja acolo....nu stiu cine a mai ramas ca sa navaleasca. :lol:
Sa nu uitam ca pentru a beneficia de asistenta sociala,medicala samd,trebuie sa ai un contract de inchiriere si multe altele asa ca varianta cu hoardele de flamanzi care vor navali e o simpla sperietoare...de europeni (era sa zic de ciori insa ciorile-i sperie) :lol: :lol: :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Următorul

Înapoi la Romani in Germania