• Publicitate

Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germania

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Mesajde mony 2010 » 08 Ian 2014, 11:35

Tavi scrie:Mony: aceste prevederi sunt valabile la nivelul federatiei germane, sau la nivel de Land/local?

Mersi,
Tavi

Chestiunile foarte importante (salarii, sistemul social, asigurari medicale, cursuri de integrare pentru imigranti) sunt valabile la nivel national. Diferentele de la land la land sunt de nuanta, sa zicem: numarul de zile libere poate fi intr-un land mai mare decat in altul (Bayern are mai multe zile decat Sachsen), tarif curent electric mai mare intr-un land decat in altul (Bayern fata de Sachsen), germana vorbita intr-un land difera de cea vorbita in altele.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde mony 2010 » 24 Ian 2014, 04:15

@Nedelco, chiar pe link-ul pus de tine http://www.thejobofmylife.de/en/home.html daca mai navigai putin gaseai:
http://www.thejobofmylife.de/en/employm ... orker.html
http://www.make-it-in-germany.com/en/the-initiative/

Pe ultimul link, mergi pe Working si gasesti toate informatiile. Noi, ca romani, nu mai avem nevoie de dreptul de rezidenta pentru a locui, munci. Nu stiu, in cazul tau(ce cetatenie/cetatenii ai) care sunt cerintele.
mony 2010

Re: Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germa

Mesajde mony 2010 » 20 Iun 2014, 02:48

Un site foarte bun, cu toate informatiile legate de relocarea in Germania. Am cautat printre celelalte link-uri deja postate si nu il gasesc. http://www.bamf.de/DE/Migration/migration-node.html

Bamf e institutia care se ocupa si de cursul de limba pentru emigranti. De la BAMF am primit confirmarea ca suntem inscrisi in liste.
mony 2010

Mesajde crisalex » 31 Iul 2014, 08:09

Buna ziua

Este prima oara cand intru pe forumul acesta dar m-am gandit ca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Am sa va spun povestea pe scurt pentru a intelege de unde plecam si unde vrem sa ajungem:
Baiatul meu face hochei (11 ani) , in Bucuresti, Romania, tara in care acest sport nu are nici un viitor, nu in urmatorii 10 ani.
Am decis dupa ani pierduti, ca ar fi momentul sa o ia din loc, spre ceva mai bun si nu vorbim aici doar de sport ci si de educatie, alegand Germania.
Eu nu pot merge cu el acolo si de aceea va fi nevoit sa plece cu un parinte al unui alt copil care practica acelasi sport.
Parintele va inchiria un apartament in care vor sta toti si va avea un job.
Din cate am inteles, eu ii pot face asigurare din Romania, valabila si acolo, este adevarat?
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-Copilul meu poate sa locuiasca acolo, sa invete etc in compania altui adult, decat parintele lui si daca da in ce conditii legale, ce trebuie sa fac eu?
-exista avantaje pentru ca merge sa practice sport de performanta in Germania, la o echipa de acolo?
- poate obtine alocatie, in ce conditii?

Va multumesc din suflet si sper sa ma lumineze cineva :)
O zi frumoasa
crisalex

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Tavi » 01 Aug 2014, 09:43

Salut Crisalex,

Mult succes cu hockey-ul fiului tau. Pacat ca nu va mutati in Canada, unde practic e sportul-rege.

Legat de intrebarile tale:

1. Problemele imediate privind copilul si non-parinti sunt la trecerile frontierei. Deci teoretic te-ai putea duce cu acel "parinte al unui alt copil" pana la granita cu Unigaria, dupa ce treceti in HU te poti intoarce singur in Romania. Dar probabil ca ar fi indicat sa il imputernicesti cumva pe acel "alt parinte" sa aiba grija de copil - de exemplu sa poata sa ia o hotarare medicala in cazul unei accidentari, in relatia cu autoritatile, samd. NU cunosc daca se poate face asa ceva din punct de vedere legal, dar probabil ca o exista vreo varianta.

2. Asigurarea din Romania va acoperi in mod cert cazurile de urgenta. Ptr. operatiuni de rutina va trebui fie sa platesti din buzunar (ceea ce ar putea fi foarte scump) sau sa faci o asigurare privata.

3. Alocatie nu poate primi (din cate cred) daca parintii nu domiciliaza si ei in tara respectiva. Pe de alta parte, daca studiaza si e inscris la scoala full-time, e posibil sa fie eligibil.

Intrebarea-cheie cred ca e forma de a-l incredinta altui adult. M-am uitat putin pe Internet si nu am gasit nimic 100% aplicabil:

ex: http://eleonoraandriuta.wordpress.com/2013/03/12/149/

M-am mai gandit la ceva: depinzand de ce varsta are copilul respectiv, poate e posibil sa il inscrii la o scoala cu internat.

Mult succes in rezolvarea acestei probleme. Daca ai un minut dupa aceea, poate ne scrii si noua cum au decurs lucrurile, formalitatile, samd.

Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde crisalex » 05 Aug 2014, 06:39

Buna Tavi,

Multumesc mult pentru informatii.
Este destul de complicat pentru ca statul german este foarte atent la ccea ce se intampla cu copiii, pe teritoriul lor.
Varianta cu internatul nu este rea si m-am gandit la ea de nenumarate ori dar este prea mic pentru a fi lasat singur . Nu mai vorbim de cati bani trebuie sa dispui lunar...
Promit ca va voi tine la curent cu ceea ce voi face.
O zi frumoasa
crisalex

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Romani in Germania