• Publicitate

Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germania

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Mesajde mony 2010 » 08 Ian 2014, 02:09

Tavi scrie:De exemplu la:
Daca lucrezi ca angajat si castigi peste 451 de euro ai asigurare medicala; daca salariul este mai mare, poti prelua sot& copil pe asigurare.

E valabil si suma e aceeasi oriunde in Germania, sau in zona unde domiciliati voi acum?

Da, e valabila peste tot. Si aici salarizarea se face la ora pe meserie/bransa. Revin dupa-amiaza, cand ma intorc acasa, cu ceva date despre salarii.

Scuze pentru intarzierea raspunsului. Diferenta de fus orar :)
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Re: Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germa

Mesajde eugenpascale » 08 Ian 2014, 07:19

mony 2010 scrie:
eugenpascale scrie:Nu stiu cum e la tine dar aici in Koeln aproape in fata fiecarui magazin e cate un tigan care cerseste. Eu personal am chemat politia de cateva ori, vin in legitimeaza, ii ridica, peste 1 sapt sunt inapoi. Am vazut nemti care le-au dat si cate 2 euro i-am intrebat de ce fac asta si s-au uitat urat la mine. Cat timp lumea le da nu o sa se termine niciodata cu ei. Efectiv nu ii mai suport.

La noi e bine din punctul acesta de vedere. Pana azi nu am intalnit inca picior de tigan de-al ""nostru"". Si nici cersetori nu sunt aici in oras. Chiar am constatat cu bucurie dupa 3-4 saptamani de stat aici ca nu ma intersectez cu tigani si caini vagabonzi.

Intr-o zi, mergand spre serviciu, era asezat in centru, pe pietonal, un cersetor, cu un carton scris in germana: Nu am ce manca! Cand m-am apropiat de el, un neamt i-a zis: nu ai voie, o sa vina politia. Cand m-am intors acasa, nu mai era si de atunci nu l-am mai vazut vreodata. Exista o forma de a aduna bani: diverse persoane costumate fac tot felul de figuri, mai este unul care canta la acordeon, insa tigani care sa se milogeasca sau sa te traga de maneca nu am intalnit.

Dar am prieteni la Frankfurt care sunt satui de tigani. Daca ajungi intr-o zona mai populata cu ei, risti sa ti se sparga parbrizul si mai stiu eu ce. Chemi politia, nu le face nimic. Asa mi s-a zis.

Cred ca prin orasele mari sunt cam peste tot. Alaltaieri erau 2 care ascultau manele la telefon fff tare in metrou. Se uita lumea la ei ca la urs.
eugenpascale
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde pana eduard » 08 Ian 2014, 09:06

eugenpascale scrie:
mony 2010 scrie:
eugenpascale scrie:Nu stiu cum e la tine dar aici in Koeln aproape in fata fiecarui magazin e cate un tigan care cerseste.

Dar am prieteni la Frankfurt care sunt satui de tigani. Daca ajungi intr-o zona mai populata cu ei, risti sa ti se sparga parbrizul si mai stiu eu ce. Chemi politia, nu le face nimic. Asa mi s-a zis.

Cred ca prin orasele mari sunt cam peste tot. Alaltaieri erau 2 care ascultau manele la telefon fff tare in metrou. Se uita lumea la ei ca la urs.

Partial e vina tuturor...trebuie pusa MULTA presiune pe autoritatilr locsle sa-i dea afara...cu sau fara legislatie, poate sa-i intimideze , si lasi cum sunt vor pleca.

Cum adica pot sa-ti sparga si geamurile la masina? Ce e acolo? Romania? Daca e asa e datoria fiecaruia sa scoata autoritatile in stada "la curatenie".
Sly, nu e normal sa fie in strada nimeni...ca de la cersit ziua trec la furat si altele noaptea!
pana eduard
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Sly » 08 Ian 2014, 09:26

pana eduard scrie:Sly, nu e normal sa fie in strada nimeni...ca de la cersit ziua trec la furat si altele noaptea!

Cu asta sunt si eu de acord,ce nu inteleg de ce doar tiganii va deranjeaza.
Eu pe aici vad mult mai multi musulmani,somalezi,canadieni albi,paki samd la cersit,vanzand droguri,ascultand manele de-ale lor decat tigani.
Normal ar fi ca politia sa-si faca datoria insa curatarea homeless-ilor si al altor gunoaie de pe strazi nu intra in politica de subjogare a cetatenilor,aia oricum nu conteaza iar singurii pe care-i deranjeaza sunt cewtatenii cinstiti.
Daca ar putea obtine catusi de putin de capital politic,politicienii ar pune legi aspre si i-ar baga la puscarie,asa s-ar face curatenie insa sunt ipocriti si cum am spus,oricum nu prea conteaza dpdv electoral.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde mony 2010 » 08 Ian 2014, 10:41

Despre salarii: http://www.salaryexplorer.com/salary-su ... &loctype=1

si un articol pozitiv intre multele negative cu privire la romani: http://www.ziare.com/diaspora/romani-ge ... ii-1274908
DCS: long time ago
mony 2010

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Tavi » 08 Ian 2014, 10:55

mony 2010 scrie:un articol pozitiv intre multele negative cu privire la romani: http://www.ziare.com/diaspora/romani-ge ... ii-1274908

Cei calificati sunt valorosi pentru fiecare tara care ii primeste, fiindca o calificare nu se obtine de catre oricine, si nu e suficienta scoala, fiind necesara si experienta in "campul muncii" - care nu vine fara alte costuri (timp, productivitate redusa la inceput, samd).

Diferenta, in prezent, pentru tarile-destinatie, e ca acum trebuie, pe langa cei calificati, sa-i accepte si pe cei mai putin calificati, care intr-adevar pot genera, cel putin la inceput, costuri mai mari decat beneficii.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Germania