• Publicitate

Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germania

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Re: Dreptul de sedere/rezidenta si dreptul de munca in Germa

Mesajde Tavi » 07 Ian 2014, 13:18

Sly scrie:Diferenta in cazul sugerat de tine este faptul ca US si Canada nu fac parte din aceeasi uniune.Restrictii similare ar fi daca sa spunem cineva care se muta din Texas in California ar fi supus la tot felul de obstacole de genul asta.

Nu stiu cum e intre TX si CA, dar de pilda intre ON si QC trebuie sa astepti 3 luni pana sa te califici la asigurarea medicala, la dreptul de a primi ajutorul social - in general subventiile provinciale. Si astea sunt chestiunile marunte. Una dintre durerile mai mari, pentru professionals, e ca acreditarile nu sunt valabile inter-provincial (profesori, asistente medicale, ingineri, samd.) si ca procesul de echivalare poate fi de durata si costisitor. Deci anumite piedici exista.

Din cate retin, principiile de baza ale UE sunt cele economice (gen NAFTA) si mobilitatea profesionala a europenilor - adica libertatea lor de a munci acolo unde considera ei oportun. Dar asta nu inseamna implicit ca cetateni din tara X se pot muta in tara Y si cere toate ajutoarele disponibile cetatenilor din Y din prima zi, urmand sa munceasca "cand s-o gasi ceva de facut". Din punctul acesta de vedere, (auto)protectiile sugerate mi se par de bun simt. Ce nu mi s-ar parea acceptabil ar fi ca un cetatean roman sau bulgar sa munceasca cot la cot cu un german sau englez (in Germania sau UK), iar in momentul in care fabrica respectiva se inchide brusc, cetateanul sa aiba mai mult drepturi decat "oaspetele" in conditiile in care cei doi au platit contributii egale pana in acel moment.

Nord-americanii (MX, US, CA) discuta si ei de ceva timp despre ceva asemanator cu UE ( http://en.wikipedia.org/wiki/North_American_Union ) - dar si alianta respectiva, daca va vedea ea vreodata lumina zilei - va avea diverse exceptii si limitari (altfel ar dezechilibra prea tare modelul economic de aici).

Bugetul european nu-i unic. Altfel, pentru o uniune completa, ar trebui o baza unitara de taxare, o pensie europeana, un ajutor social european, o cetatenie europeana, chiar o armata europeana - si asta ar fi o adevarata cutie a Pandorei.

Revenind la libertatea de miscare si dreptul de munca al populatiei europene, mi se pare firesc ca aceste interese sa fie bilaterale, adica sa conduca la un win-win atat pentru "nomad" cat si pentru tara-gazda. In sensul asta, unele tari gazda au avut loophole-uri intens abuzate in ultima decada - si e firesc sa le inchida. Dar pe de alta parte, atata timp cat exista loophole-uri in cadrul lor legal, e de asteptat sa fie exploatate :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Publicitate

Mesajde mony 2010 » 07 Ian 2014, 13:19

eugenpascale scrie:Nu stiu cum e la tine dar aici in Koeln aproape in fata fiecarui magazin e cate un tigan care cerseste. Eu personal am chemat politia de cateva ori, vin in legitimeaza, ii ridica, peste 1 sapt sunt inapoi. Am vazut nemti care le-au dat si cate 2 euro i-am intrebat de ce fac asta si s-au uitat urat la mine. Cat timp lumea le da nu o sa se termine niciodata cu ei. Efectiv nu ii mai suport.

La noi e bine din punctul acesta de vedere. Pana azi nu am intalnit inca picior de tigan de-al ""nostru"". Si nici cersetori nu sunt aici in oras. Chiar am constatat cu bucurie dupa 3-4 saptamani de stat aici ca nu ma intersectez cu tigani si caini vagabonzi.

Intr-o zi, mergand spre serviciu, era asezat in centru, pe pietonal, un cersetor, cu un carton scris in germana: Nu am ce manca! Cand m-am apropiat de el, un neamt i-a zis: nu ai voie, o sa vina politia. Cand m-am intors acasa, nu mai era si de atunci nu l-am mai vazut vreodata. Exista o forma de a aduna bani: diverse persoane costumate fac tot felul de figuri, mai este unul care canta la acordeon, insa tigani care sa se milogeasca sau sa te traga de maneca nu am intalnit.

Dar am prieteni la Frankfurt care sunt satui de tigani. Daca ajungi intr-o zona mai populata cu ei, risti sa ti se sparga parbrizul si mai stiu eu ce. Chemi politia, nu le face nimic. Asa mi s-a zis.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde mony 2010 » 07 Ian 2014, 13:52

Sly scrie:Oricum dupa cum a mai spus cineva cei care au vrut sa mearga la munca sunt deja acolo,tiganii care cersesc,sunt deja acolo....nu stiu cine a mai ramas ca sa navaleasca. :lol:

Adevarat, am citit un articol aici in Germania, ca Institutul Pietii Muncii estimeaza pentru 2014 undeva intre 100.000 si 180.000 de romani si bulgari sa soseasca in Germania.

Sly scrie:Sa nu uitam ca pentru a beneficia de asistenta sociala,medicala samd,trebuie sa ai un contract de inchiriere si multe altele asa ca varianta cu hoardele de flamanzi care vor navali e o simpla sperietoare...de europeni (era sa zic de ciori insa ciorile-i sperie) :lol: :lol: :lol:

Aici nu beneficiezi de asigurare medicala ca in Quebec dupa 3 luni, de exemplu. Doar, daca ajungi sa primesti ajutor social, atunci statul iti preia si cheltuiala cu asigurarea medicala. Daca lucrezi ca angajat si castigi peste 451 de euro ai asigurare medicala; daca salariul este mai mare, poti prelua sot& copil pe asigurare.

Dar, daca esti selbständig esti obligat sa-ti faci asigurare medicala plus inca o asigurare. Destul de consistente.

Noi am venit cu asigurare din Romania, cu toate formularele, suntem inca asigurati si acolo. Dar nu ne-am putut folosi. Daca ai domiciliul in Germania trebuie sa fii asigurat in Germania. Asa ca trebuie sa platim retroactiv din momentul inregistrarii domiciliului nostru.
mony 2010

Mesajde Tavi » 07 Ian 2014, 14:46

Mony: aceste prevederi sunt valabile la nivelul federatiei germane, sau la nivel de Land/local?

Mersi,
Tavi
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde mony 2010 » 07 Ian 2014, 15:07

Tavi scrie:Mony: aceste prevederi sunt valabile la nivelul federatiei germane, sau la nivel de Land/local?

Mersi,
Tavi

Daca doresti sa fii putin mai specific. La ce anume te referi? Merci
mony 2010

Mesajde Tavi » 07 Ian 2014, 16:25

De exemplu la:
Daca lucrezi ca angajat si castigi peste 451 de euro ai asigurare medicala; daca salariul este mai mare, poti prelua sot& copil pe asigurare.

E valabil si suma e aceeasi oriunde in Germania, sau in zona unde domiciliati voi acum?
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Germania