• Publicitate

Salariile in Germania

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Salariile in Germania

Mesajde Florentin_opc » 21 Feb 2014, 17:29

Buna Seara , referitor la salariile din Germania poate spune cineva ceva concret ....de 2014 sa spun asa? As vrea sa fac o incercare. Meseria mea este Instalator ...Centrale Termice ....Instalatii Sanitare numai ca nu am diploma ci doar 8 ani experienta. Daca as obtine o indrumare mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc
Florentin_opc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde mony 2010 » 23 Feb 2014, 16:38

Buna seara. Nu sunt in domeniu, ceea ce iti scriu in randurile urmatoare le-am auzit la vecinii mei de scara (3-4 au lucrat in constructii). Exista cel putin 3 variante de a lucra in Germania:
1. Sa lucrezi la neamt trebuie sa stii limba germana.
2. Exista si varianta de a lucra la romani, care au nevoie (renoveaza case). Aici poti avea ""noroc"" si sa dai peste unul de treaba, care isi tine promisiunile sau poti avea ghinion sa dai peste unul nu asa de treaba si sa ajungi sa te certi la un punct.
3. Sa lucrezi la neamt prin intermediar roman. Aceasta varianta e cea mai nefericita, din cate povestesc cunostintele mele, pentru ca intermediarul incearca sa traga cat poate pentru el, muncitorului ramanand putin.

Sunt cunostinte din Romania care ma roaga sa le gasesc o varianta de a ajunge aici. Din cate am vazut cu ochii mei, din cate am auzit nu pot intermedia pentru nimeni, deoarece in cele mai multe cazuri, observ, se termina prost; apoi ajung eu sa fiu injurata pentru ziua cand l-am adus aici. Noi nu am venit la job pregatit din Romania; si cred acum ca n-a fost chiar rau...

Un zidar poate castiga la neamt undeva la 15-17 euro, daca lucrezi direct. Prin intermediar poate ia numai 5-7/ora.

La romani, in general, salariile sunt fixe/luna, cu program incarcat (multe ore/zi). Salarii: 1000-1200 euro.

Repet: informatiile sunt doar de aici din orasul unde stam noi. Cu siguranta in alte zone sunt salarii mai mari/cu cheltuielile aferente si poate si romani mai cu inima ;)
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Florentin_opc » 26 Feb 2014, 10:01

Multumesc Mult pt. Raspuns.
Florentin_opc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data