• Publicitate

Canada->Germania: cum ati rezolvat cu Krankenversicherung

Motorul economic al Europei, Germania este locul unde foarte multi romani au ales sa se stabileasca. In aceasta rubrica este permisa si publicarea de continut in limba germana.

Moderator: mony 2010

Răspunde

Canada->Germania: cum ati rezolvat cu Krankenversicherung

Mesajde gabi.popescu » 30 Mar 2014, 10:26

Buna ziua,

As dori sa va intreb pe cei deja stabiliti in Europa (Germania) dupa un periplu canadian, cum ati rezolvat cu numita Krankenversicherung (asigurarea de boala) daca in Canada (Quebec) ati avut doar "carte maladie", nimic privat?
Ce relevanta are aceasta "carte maladie" aici, multi sugerand ca asta ar fi "asigurarea generala de boala", aici, tinandu-se cont de ea (imi vine greu a crede)?
Va multumesc pentru orice sfat, ma gandeam ca cineva a trecut prin asta, aici, chiar si in Germania, sunt multe lucruri contradictorii..
Multumesc!
Je hais la prudence, elle ne vous amène à rien.
gabi.popescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 30 Mar 2014, 13:57

Asigurarea provinciala canadiana e buna o perioada si dupa ce ati parasit provincia (perioada difera in functie de provincie, de exemplu in Ontario e 6 luni, in BC 3). De asemenea, e posibil ca daca ati parasit Canada fara a intentiona sa reveniti in timp scurt asigurarea canadiana de sanatate sa devina nula. Asta va trebui sa afli pe site-ul http://www.ramq.gouv.qc.ca/en/Pages/home.aspx

Viziteaza linkul urmator:

http://www.ramq.gouv.qc.ca/en/citizens/ ... -stay.aspx

EDIT: uite ce am mai gasit, ptr. QC: http://www.ramq.gouv.qc.ca/en/citizens/ ... tries.aspx

Germania nu e pe lista respectiva, Franta da. Deci asta probabil ca inseamna ca daca mergi la spital in Germania platesti din buzunar, urmand ca QC sa iti returneze banii (probabil sunt si niste limite), in timp ce in Franta sau alta tara de pe lista respectiva plata s-ar face direct de catre QC, procesul fiind transparent ptr. tine.

In ceea ce priveste Germania, esti asigurat medical din momentul in care muncesti legal acolo, deci nu mai ai nevoie de nicio asigurare din exterior.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Re: Canada->Germania: cum ati rezolvat cu Krankenversicherun

Mesajde Tavi » 01 Aug 2014, 09:56

Revin.

Depinde in ce conditii te muti in Germania (din Canada sau de oriunde altundeva).

Astfel, daca te muti cu job (angajat clasic, nu contractor), angajatorul e obligat sa se asigure ca angajatul e asigurat inca din prima zi. In acest sens, angajatul va trebui sa alega o "Krankenkasse" (http://www.krankenkassen.de/) si sa se inscrie la ei, urmand sa ii transmita toate detaliile angajatorului, astfel incat acesta sa faca partea sa de plata (7,xx% din salariul brut) si sa ii retina angajatului restul platii (8,xx%). Deci prin urmare angajatul e 100% asigurat inca din prima zi. Si daca are familie (sot/sotie/copii minori) daca acestia nu muncesc si ei sunt automat acoperiti de asigurarea sotului/parintelui angajat.

Daca insa te muti in DE fara job (si esti deci in cautare de job), sau ca si contractor, legea vrea (ca si in Canada) sa fii asigurat. Caz in care, ca european, ai dreptul sa te asiguri platind insa singur si acei 7,xx% care altfel ar fi in mod normal platiti de angajator.

Mai departe:

- exista asigurarea "de stat" si cea "privata". Ce e confuz e ca cea de stat e de fapt doar un set de reguli (cam ca asigurarea RCA din Romania), serviciile efective fiind oferite de diverse firme private care sunt in competitie intre ele. Ce trebuie insa retinut in acest caz e ca prima de asigurare e constanta si ca nu creste pe masura ce imbatranesti sau dupa ce te imbolnavesti. Dezavantajul e ca asigurarea insasi e mai scumpa decat 'modelul privat'.

- 'modelul privat' (oferit tot de firme private) e sa zicem mai 'capitalist' in sensul ca atunci cand esti tanar respectiv sanatos platesti mai putin decat 'la stat', insa primele cresc pe masura ce riscurile statistice cresc (varsta, antecedente, lifestyle samd.).

Cam asta ar fi. Foarte pe scurt, se pare ca pentru europenii clasici relocati in Germania in cautare de munca (deci nu vorbim nici de pensionari/miliardari/CEO/VP/etc.) cel mai recomandat e sa mearga pe sistemul "de stat", o asigurare buna pare-se fiind Techniker Krankenkasse: www.tk.de

Multa sanatate tuturor,
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde astalavistababy » 06 Feb 2017, 10:34

kraken... ce???? :lol:
Uite de asta unora le-ar fi imposibil sa traiasca intr-o tara ca asta, plus ca dubleaza filmele :shock:
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 06 Feb 2017, 10:51

astalavistababy scrie: Uite de asta unora le-ar fi imposibil sa traiasca intr-o tara ca asta, plus ca dubleaza filmele :shock:

Vorbesti de Quebechistan ? :lol: :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde astalavistababy » 06 Feb 2017, 17:48

capsunar scrie:
astalavistababy scrie: Uite de asta unora le-ar fi imposibil sa traiasca intr-o tara ca asta, plus ca dubleaza filmele :shock:

Vorbesti de Quebechistan ? :lol: :lol:

E adevarat, acum imi dau seama. Dar cine se uita la filme la francezi cind ai toate canalele de la vecinii de sus, de jos in engleza?
Atunci sa ramina numai kraken something :lol:
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Înapoi la Romani in Germania