• Publicitate

La pescuit in Canada

Loc de intalnire pentru pescarii si vanatorii amatori din Canada. Oaspetii din Romania sunt si ei bineveniti. Loc de povesti (chiar si minciuni) pescaresti si vanatoresti. Poze si filme cu trofee sau chitici sunt binevenite. Fir intins!

Moderator: Thrac92

Răspunde

La pescuit in Canada

Mesajde Thrac92 » 03 Mar 2016, 22:53

Avem pescari care locuiesc in Canada aici pe forum?
Putem pune ceva discutii pe tema asta?
Fir intins.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Re: Canada - pescuit

Mesajde bogdanstanca820000 » 05 Mar 2016, 09:59

Salutare:)))! Ma bate gandul sa incerc ceva pe vanatoare:)...stie cineva care sunt conditiile?

Trimis de pe al meu SM-G531F folosind Tapatalk
DCS- 09.11
ACC
CSQp
D2- 10.14
IUC
FM- 07.15
AM- 07.15
IV 08.2015

...SI PLIN DE PRAF SI NADUSALA
bogdanstanca820000
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Thrac92 » 05 Mar 2016, 20:37

Eu nu sunt vanator pasionat dar am un Stoeger 4.5mm cu aer comprimat (pentur fun in garaj) si un crossbow de 100Lb draw cu care vreu sa prind crap in primavara asta.
Ideea aici este ca tot ce se impusca sub 500 feets/sec se poate cumpara fara licenta.
Tot ce pleaca din arama (pusca, arc) cu peste 500feets/second ai nevoie de PAL (licenta de arma de vanatoare).
Regulamentul la ce se impussca si cum, trebuie sa-l citesti, eu il stiu pe cel de pescuit numai pe Ontario.
Licenta PAL se poate lua este, un curs de cateva ore de safety sa nu te impusti tu sau pe altii.
La fel cume licenta de Boat.
Paradoxul este ca un arc (crossbow) este mult mai scump decat o pusca in general.
Have fun and be safe.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bogdanstanca820000 » 06 Mar 2016, 14:22

Thrac92 scrie:Eu nu sunt vanator pasionat dar am un Stoeger 4.5mm cu aer comprimat (pentur fun in garaj) si un crossbow de 100Lb draw cu care vreu sa prind crap in primavara asta.
Ideea aici este ca tot ce se impusca sub 500 feets/sec se poate cumpara fara licenta.
Tot ce pleaca din arama (pusca, arc) cu peste 500feets/second ai nevoie de PAL (licenta de arma de vanatoare).
Regulamentul la ce se impussca si cum, trebuie sa-l citesti, eu il stiu pe cel de pescuit numai pe Ontario.
Licenta PAL se poate lua este, un curs de cateva ore de safety sa nu te impusti tu sau pe altii.
La fel cume licenta de Boat.
Paradoxul este ca un arc (crossbow) este mult mai scump decat o pusca in general.
Have fun and be safe.

Multumesc de info....nici eu nu sunt profi in vanatoare ....e mai mult traditie de familie ( neam de padurari) plus ca imi plac foarte mult preparatele din vanat ....si peste desigur si apoi vreau sa petrec mai mult cu fiul meu in natura ....nu exclud nici pescuitul ...desi recunosc ca nu am pescuit decat de vreo cateva ori in viata mea sunt totusi dunarean la origine si imi place mult apa deci faza cu boat-ul ma coafeaza destul de mult mai ales ca ma stabilesc in windsor on

Tinem legatura
Fir intins:))) si poate ne combinam la o actiune de genul daca te afli prin zona:))))

Trimis de pe al meu SM-G531F folosind Tapatalk
DCS- 09.11
ACC
CSQp
D2- 10.14
IUC
FM- 07.15
AM- 07.15
IV 08.2015

...SI PLIN DE PRAF SI NADUSALA
bogdanstanca820000
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Thrac92 » 06 Mar 2016, 16:03

IMO cel mai fain pescuit este din kayak.
Eu am un kayak/catamaran cu care ies aproape in fiecare weekend din Martie pana in Noiembrie.
Pot sa vaslesc, sa folosesc un motor electric sau pe motor cu gas in el depinde de cat de mare este lacul/raul.
Wezi Wavewalk: http://wavewalk.com/
In Canada nu se prea pescuieste de pe mal, este mult rapitor si se pescuieste mai mult din larg cu metaoda de jig sau trolling.
Vezi aici un filmulet cu romanasi in Canada pe lacul Simcoe la biban.

https://www.youtube.com/watch?v=QOm3HzEnRW0

In Windsoor este mult salau si stiuca mare (Muskie).
Dupa ce te stabilesti acolo da un reply.
Fir intins.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde capsunar » 06 Mar 2016, 18:08

Thrac92 scrie:IMO cel mai fain pescuit este din kayak.
Eu am un kayak/catamaran cu care ies aproape in fiecare weekend din Martie pana in Noiembrie.
Pot sa vaslesc, sa folosesc un motor electric sau pe motor cu gas in el depinde de cat de mare este lacul/raul.
Wezi Wavewalk: http://wavewalk.com/
In Canada nu se prea pescuieste de pe mal, este mult rapitor si se pescuieste mai mult din larg cu metaoda de jig sau trolling.
Vezi aici un filmulet cu romanasi in Canada pe lacul Simcoe la biban.

https://www.youtube.com/watch?v=QOm3HzEnRW0

In Windsoor este mult salau si stiuca mare (Muskie).
Dupa ce te stabilesti acolo da un reply.
Fir intins.

Dupa mine cel mai fine pesuit e la salmon da good luck cu catamaranul pe Fraser la salmon.
Cat despre `in Canada nu prea se pescuieste de pe mal`.. ia uite aici
http://www.thevalleyvoice.ca/story%20ph ... wack1j.jpg
http://www.thevalleyvoice.ca/story%20ph ... wack1g.jpg
Corect ar fi nu in multe locuri nu prea se poate pescui de pe mal... ca e prea multa lume. Cei cu bani au barca, cei mai amarasteni dau de pe mal. Fiecare loc cu specificul lui.
Depinde si la ce dai, crap.. nu da nimeni 2 parale pe el exceptand asiaticii si East Europeans.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Pescuitul si vanatoarea