• Publicitate

La pescuit in Canada

Loc de intalnire pentru pescarii si vanatorii amatori din Canada. Oaspetii din Romania sunt si ei bineveniti. Loc de povesti (chiar si minciuni) pescaresti si vanatoresti. Poze si filme cu trofee sau chitici sunt binevenite. Fir intins!

Moderator: Thrac92

Răspunde

Re: La pescuit in Canada

Mesajde picoca » 07 Iun 2016, 14:02

Problema la jig headuri e carligul care e extraordinar de moale. E drept ca sunt ieftine, cel putin alea nevopsite, dar e prea de tot la rezistenta.
In ultima vreme am luat pestisori supli de plastic de la Blaze. Vin 4 pe un blister si sunt 5$ la walmart in Quebec. Anul trecut am gasit si cu 3$.
Cauciucul nu e cine stie ce, coada se rupe repede, iar daca il stochezi, dupa un an devine lipicios. Formidabil insa e acul, cred ca e o greseala in productia lor.
Daca sectionezi pestisorul si scoti acul cu tot cu plumbul de pe el poti sa-l bagi intr-un tube si se va potrivi foarte bine.
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde Thrac92 » 14 Noi 2016, 22:30

Walmart nu are lure/momeli de pescuit de calitate.
Sunt jiguri si plastic care merg mai bine la pescuit decat momela vie, dar nu de la Walmart.
Dar conteaza foarte mult cum le prezinti (drift, jig, cast & retrieve, etc).
Dupa ce incerci mai multe tipuri de plastice o sa ai favoritele tale.
Un plastic bun e stabil si nu se lipeste.
Sunt unele biodegradabile care se descompun si trebuie stocate ermetic in pungi sau lichid.
Fiecare specie de peste are plasticul favorit.
In general orice plastic care flutura, da din coada bine in apa e bun.
Culorile sunt de asemeni importante.
Fir intins.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 14 ori

Mesajde picoca » 18 Noi 2016, 16:46

Pai ori e bun orice plastic inclusiv de la W ori doar alea de calitate ?

Eu am pomenit de unul bun facut de firma Blaze, peste verde cu coada rosie, foarte eficace, ac super dar fragil la coada.
Am avut rezultate incredibile cu o momeala de tip Thunder Blade de la Storm pe care nu au mai adus-o. Am luat una singura si sareau pestii pe ea de ziceam ca e magica. Chestia e ca alte nuante din aceeasi serie, sau chiar momeala identica dar de marime mai mica nu au produs nici un rezultat.
Alte momeli asa-zis clasice sau laudate prin reviste n-au prins nimic niciodata.

Ar fi o chestie, cand ne gasim timp sa punem, poze cu momelile care ne-au placut. Stiu ca sunt reviste gramada, dar acolo multi sunt platiti sa faca reclama la anumite produse. Poate sunt numai preferinte personale, de pilda mie imi place Booyah si tot ce am incercat echivalent de la alte firme nu a dat rezultate.
picoca

I s-a multumit: 8 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Pescuitul si vanatoarea