• Publicitate

Crap in zona Motreal

Loc de intalnire pentru pescarii si vanatorii amatori din Canada. Oaspetii din Romania sunt si ei bineveniti. Loc de povesti (chiar si minciuni) pescaresti si vanatoresti. Poze si filme cu trofee sau chitici sunt binevenite. Fir intins!

Moderator: Thrac92

Răspunde

Re: Crap in zona Motreal

Mesajde DonTavo » 23 Apr 2016, 12:38

aaddyy2005 scrie:Crapul aici nu se deranjeaza la rama, mai merge la boaba de porumb sau mamaliga dar daca te gandesti sa-l gatesti uita, o singura dada am dus unu acasa de vreo 7 kg si cand l-am taiat avea carnea de un rosu de porc, m-am scarbit si l-am aruncat. Mai bine tragi o stiuca(brochet) sau si mai bun un achigan sau sturion. Uite ce se gaseste sub ape:
http://www.mddelcc.gouv.qc.ca/eau/flrivlac/poissons.htm

Buna informatia... De retinut :) Nu ai incercat totusi sa gatesti o bicatica sa vezi cum e la gust? Ca totusi ma gandesc ca fiind aceiasi specie nu ar trebui sa fie diferenta mare la gust
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde nedumerita » 23 Apr 2016, 13:28

@ aaddyy2005
Mda.... asa ce mi-ai tras-o sub centura cu sturionul.... :(
Sunt in Ottawa sturioni garleni-livezeni, dar eu, cu permis Ontariot nu am voie sa ii tin.
Motiv de discordie in familie, ca vin de la pescuit si pufnesc la Nedumeritul meu ca "Vezi!? Daca luam casa pe malul apei, cum am spus eu, tot il eliberam, dar il eliberam in tigaie! Tu nu... ca sunt tantari!"
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There's no prosthetic for that.
nedumerita

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde bunicul » 24 Apr 2016, 11:22

Nu am pescuit dar am gatit si mancat crap pescuit in zona Motrealului. E un peste gustos , daca iti place pestele. Sunt ceva diferenete fata de crapul romanesc mai ale la capatina pentru bors.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde Thrac92 » 04 Mai 2016, 09:15

Crapul datorita systemului primitiv digestiv care il are (nu are stomac) nu colecteaza multi contaminanti din apa relative/comparative cu alti pesti.
Asta nu inseamna ca sunt buni de oriunde. O stiuca este mult mai contaminate decat un crap din acelasi lac.
Ca sa va convingeti de treaba asta cautati pe internet la ghidul de fish consumption Ontario.
Vezi aici: https://www.ontario.ca/document/guide-e ... tario-fish
O sa vedeti ca la aceasi marime un crap are mai putin contaminanti decat o stiuca sau un laker/pastrav din acelasi lac (atentie, repet din acelasi lac).
Este foarte important sa-l prindeti dintr-un lac curat.
In Ontario unde sunt eu cel mai curat lac de crap este Scugog (e plin de vegetatie care filtreaza si neutralizeaza partial contaminantii).
Un alt lac curat este Simcoe. Am prins si eu crap mare cu carne rosie care l-am aruncat.
Cand am citit cat de contaminat era apa acolo am inteles de ce.

In luna May, June, July in Ontario crapul se poate prinde cu arcul.
Este adevarat se prinde foarte greu la undita pentru ca are mancare destula in lacurile de aici.
Daca nu se pregateste zona de pescuit cu 24h inainte "bait"/nadire nu ai cum sa prinzi.
Vacile trebuiesc invatate sa manance porumb intai si dupa aia le prinzi la boabe de porumb (corn) din conserva.
Eu astept acum sa ajunga apa la 18 grade ca sa-i vad la suprafata si sa-i pot lua cu arcul.
Sub 18 grade apa nu depun icrele. Locul unde merg este plin de vegetatie ca in delta din Romania.
Au atat de mult mancare ca ultimul lucru care l-ar manca ar fi rama de pe carlig.

Nu mancati orice peste care il prindeti, informatziva cat de curata este apa unde pescuiti.

Fir intins tovarasi.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde siusiunu » 29 Mai 2016, 21:46

Cine stie careva locuri de pescuit in regiunea Montrealu-lui,LAval...
siusiunu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde picoca » 07 Iun 2016, 13:53

Salutam aceasta sectiune pe care abia acum am observat-o.
Orice loc in care e apa si la care poti sa ai acces (asta e cel mai important) e bun de pescuit. Peste e in cantitati mari, doar sa fii capabil sa-l prinzi.
Crap n-am prins pana acum, cu toate ca l-am vazut la 2m de mine in mai mute reprize. La porum nu s-a uitat. Se pare ca trebuie un porumb fermentat si trebuie nadit locul inainte.
Anul asta vad foarte multi lepisosteus, am agatat unul de un ochi cu trepiedul. Tot asa agatati aiurea au fost mai multi meunier cuivre si argente. Astia cica ar fi specii protejate, dar cred ca sunt invazive dupa cat de multi vad. Am mancat unul, n-ar fi rau la gust, dar are atat de multe oase fine ca ti se apleaca sa le alegi. Esturgeonul tot sare din apa ca nebunul la vremea asta.
Iarasi am mai remarcat ca am prins numai achigani mititei anul asta.
La Laval e riviere de mille-illes, e si un parc unde poti sa inchiriezi barca si sa te urci cu undita in ea.
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Pescuitul si vanatoarea