• Publicitate

Intrebari...si daca aveti bafta, SI raspunsuri!

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Intrebari...si daca aveti bafta, SI raspunsuri!

Mesajde cian » 22 Iul 2016, 12:39

In Cuba, ca sa -i raspund lui Capsunar,nu am pe nimeni in familie cu probleme politice si nici nu stiu pe nimeni sa aiba probleme cu secu. Singurul care un familie are antecedente( si se aranjeaza sa le innoiasca tot timpul,lolll) e unchiul Jorge
Sta de obicei inauntru pentru violenta conjugala ,dar e nevinovat caci e femeia care insceneaza totul,lol. Ultima data i a tras o palma, aia a plecat de acasa si a venit dupa 2 zile cu o coasta rupta si cu politia care l a saltat pe unchiu si a luat un an,loll.
Dar a fost ok, ca iesea in invoire in fiecare weekend si l au lasat dupa vreo citeva luni.
Si nu, nu l au batut la politie nici nu l au maltrat sau impuscat.
A da, iar aia s a intors la el...
Continuare....
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 60 ori
I s-a multumit: 95 ori

Publicitate

Re: Intrebari...si daca aveti bafta, SI raspunsuri!

Mesajde cian » 22 Iul 2016, 12:52

Continuare....
Cit despre confuscari de celulare sau altele, DA exista riscul si in Cuba daca depasesti cantitatile permise,prpblema mare pentru mine.
Revenind la probleme cu politia, eu ca sa fiu sincer consider chiar ca sunt prea ingaduitori. Exista un grup de dizidente "politice",Las damas en blanco, care din cind in cind mai organizeaza cite o demonstratie, alea sunt vreo 15- 20. In ultimul timp insa au aparut disensiuni on sinul grupului de dame, si unele s au plins de faptul ca aia ce e sefa e prea autoritara si despotica,hehe ironie mai mare, greu. Deci protesteaza ele contra unui regim despotic si intre ele sunt care sunt prea despotice,lolll
Damele primesc bani de afara,probabil oarece "agentie umanitara",si tariful pentru o demonstratie este de 15 cuc/ persoana...adica atita primesc demonstrantele.
Politia le lasa in lace nu le are nimeni treaba
Continua...
cian

Mesajde cian » 22 Iul 2016, 13:02

Continuare...
In 6 luni in Cuba,am avut ocazia sa vad o alta fata a medaliei,sa vad posturi de tele si emisiuni pe care nu le vedem aici.
De exemplu este un jurnalist, Walter Martinez, care are o emisiune, "Dossier", unde mai vezi si alte aspecte si puncte de vedere. Ca fapt divers, a fost extrem de interesanta o emisiune pe Telesur, unde au prezentat dedesubturile si au aratat de ce nu s a concretizat ALCA, un tratat de libre echange pe care voiau americanii, canadienii si mexicnii sa l introduca dupa modelul NAFTA.
Chavez,Kirschner Lula si inca vreo citiva presedinti latino au fost impotriva si daca merita vazut reportajul doar pentru a vedea figura lui Bush...
NU, nu am venit din Cuba indoctrinat, sunt vaccinat contra comunismului, dar e bine de vazut in orice situatie ce zic si altii.
Correa, al Ecuador-ului a explicat cum au incercat canadienii si americanii sa destabilizeze regimul sau...
cian

Mesajde capsunar » 22 Iul 2016, 15:51

Mersi de raspunsuri.
Din ce am vorbit cu localnicii, impresia mea e ca comunismul a diferit de al nostru, probabil de asta sant si inca la putere.

Cu Teve-ul "liber" de aici , m-am lamurit, singurele pareri exceptand talking heads aka anchors care nu au parei, doar citesc niste telepromptere, mai sant vreo 5 fosile, aka experti care si ei repeta aceeasi placa stricata.

Cum e cu internetul? Daca ne gandim la Ro dupa rascoala au aparut un zilion de retele de cartier. Au ceva de gen sau sant interzise?
Nu mai zic ca cu tehnologia actuala, un mesh network e relativ simplu de facut, da la cat de dornici sant astia de aici sa plateasca tot nu ma mira ca la noi nu a prins.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 390 ori

Mesajde cian » 22 Iul 2016, 19:08

capsunar scrie:Mersi de raspunsuri.
Din ce am vorbit cu localnicii, impresia mea e ca comunismul a diferit de al nostru, probabil de asta sant si inca la putere.

Cu Teve-ul "liber" de aici , m-am lamurit, singurele pareri exceptand talking heads aka anchors care nu au parei, doar citesc niste telepromptere, mai sant vreo 5 fosile, aka experti care si ei repeta aceeasi placa stricata.

Cum e cu internetul? Daca ne gandim la Ro dupa rascoala au aparut un zilion de retele de cartier. Au ceva de gen sau sant interzise?
Nu mai zic ca cu tehnologia actuala, un mesh network e relativ simplu de facut, da la cat de dornici sant astia de aici sa plateasca tot nu ma mira ca la noi nu a prins.

Categoric e diferit, atit comunismul cit si perceptia lor fata de rusi, chinezi, etc. Nu intelegeau de ce nu ma entuziasmam eu prea tare cind venea vorba de rusi, si mi am dat seama (si le am spus unora) ca noua ne au luat aproape totul dupa razboi, iar lor le au dat totul.
Dar ei colaboreaza la greu cu rusii. Mi au furat un celular si desi nu credeam ca o sa l mai vad, am fost la politie sa depun plingere; dupa vreo 2 luni m au sunat ca mi au gasit celularul, sa merg sa l recuperez. Eu nu putusem sa le dau prea multe detalii, era un cel cheap, nici macar IMEI nu l aveam, dar l au gasit si tocmai la Camaguey la citeva sute de km de Havana.
Din vorba in vorba cu politistul care mi l a restituit mi a spus ca pleaca in Rusia caci au un program de colaborare cu rusii; bravo, zic, felicitari .
Internetul e la pamint; daca vrei acasa, ca si cubanez nu se poate, dar eu ca si strain rezident am dreptul. DAR iti trebuie linie telefonica, e dial-up si e foarte lent. Costa 80 cuc lunar pentru 220 de ore care inrealitate sunt poate 100 datorita faptului ca e lent. Cum nu am telefon unde sta nevasta, inchiriez internetul , accesul la internet la unii si aia e.
Au 8 canale tv (parca 8) si am fost surprins sa vad House Of Cards pe un canal oficial. Si in rest pirataj la greu si pe fata, teleserii, tot ce vrei, in fiecare saptamina ultimele noutati.
Dar au puncte unde te conectezi (wiFi); cind aveam nevoie mergeam cu laptopul, ma conectam si ma costa 2 cuc ora, si viteza era decenta (superioara la dial up cu mult)
Am constatat ca pot trai fara internet, mai greu sa ma dezobisnuiesc la inceput, dar dupa vreo 3 luni, mergeam doar sa mi verific emailuri si sa vad ce mai e pe aici (cit e de mare zapada,lolll)
cian

Mesajde capsunar » 23 Iul 2016, 11:17

cian scrie:Categoric e diferit, atit comunismul cit si perceptia lor fata de rusi, chinezi, etc. Nu intelegeau de ce nu ma entuziasmam eu prea tare cind venea vorba de rusi, si mi am dat seama (si le am spus unora) ca noua ne au luat aproape totul dupa razboi, iar lor le au dat totul.
Dar ei colaboreaza la greu cu rusii.

Pai noi am fost in razboi cu rusii si am pierdut, pe urma am fost tara ocupata si am avut datorii de razboi. Nu cred ca cubanzeii au fost in aceeasi oala. Cu toate astea din ce mi s-a parut si rusii au aplicat o polica coloniala cu ei, adica Cuba era tara eminamente agricola si toata tehnologia si masinariile veneau de la rasarit. Sper sa mai diversifice si ei. Pe de alta parte colonialismul sovietic din Cuba mi se pare net mai favorabil pt cubanezi decat cel american din haiti sau dominicana e pt localnici.

cian scrie: Am constatat ca pot trai fara internet, mai greu sa ma dezobisnuiesc la inceput, dar dupa vreo 3 luni, mergeam doar sa mi verific emailuri si sa vad ce mai e pe aici (cit e de mare zapada,lolll)

Asta imi place in cuba, scap de internet... desi mai nou hotelurile au internet (pe bani) si ma uitam mai ales pustimea ca plateste din greu sa posteze 2 poze pe fasbuc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 390 ori

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba