• Publicitate

Stau de sase...

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Stau de sase...

Mesajde Petrica Rusu » 05 Ian 2017, 17:48

Isostar scrie:
Gator scrie:Nu am nici cea mai mica intentie de intors. Prefer Chicago, Detroit la orice ora. Gura pacatosului...

Preferi suburbiile din jurul lui Chicago, Detroit sau orasul in sine?

Si eu prefer sa stau in Chicago. E un oras misto cu niste bad neighbourhoods. Detroit in nici un caz. Cred ca as prefera Copsa Mica :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 05 Ian 2017, 22:48

Petrica Rusu scrie:
Isostar scrie:
Gator scrie:Nu am nici cea mai mica intentie de intors. Prefer Chicago, Detroit la orice ora. Gura pacatosului...

Si eu prefer sa stau in Chicago. E un oras misto cu niste bad neighbourhoods. Detroit in nici un caz. Cred ca as prefera Copsa Mica :)

Succes la copsa mica. Eu unul stiu neighbourhoods in Detroit Metro in care as locui oricind. Cum am locuit si alta data.

PS Cred ca faceti mari confuzii cu privire la geografia oraselor americane.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 45 ori
I s-a multumit: 262 ori

Mesajde Petrica Rusu » 05 Ian 2017, 23:43

Gator scrie:
Succes la copsa mica. Eu unul stiu neighbourhoods in Detroit Metro in care as locui oricind. Cum am locuit si alta data.

PS Cred ca faceti mari confuzii cu privire la geografia oraselor americane.

Metro Detroit e cu totul altceva. ma refer la dt detroit, doar stii ca mie iimi plac carciumile...
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Gator » 06 Ian 2017, 08:00

Petrica Rusu scrie:
Isostar scrie:

.... Detroit in nici un caz. Cred ca as prefera Copsa Mica :)

... Prima perla a lui 2017. Da-I inainte.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 45 ori
I s-a multumit: 262 ori

Mesajde Isostar » 06 Ian 2017, 09:27

Sa-mi dau si eu cu parerea.

Ceea ce se intampla in Romania nu este iesit din comun. Cu mici exceptii in lumea asta (regate, dictaturi), totul este la fel. O schimbare perena la varf intre aceleasi "elite", care au un singur interes: cum sa-si faca viata lor mai usoara...

Pentru cei de jos, mereu se spera la cev amai bine. Dar schimbarea, daca este, este tot pentru cei de sus. Si interesul, oriunde in lumea asta, este sa ai o parte din "placinta". Iar placinta este fondurile guvernamentale, acolo unde raspunderea este sublima dar lipseste cu desavarsire...

Daca cineva crede ca asta se intampla doar in Romania, se inseala enorm. Exista exemple de companii pe continentul american care fac afaceri exclusiv cu statul si raporteaza profit de 100%...
Sau vezi exemplele cu munitia, care acum are valabilitate de 2-3 ani... Asta in timp ce munitia din ultimul razboi mondial inca mai poate fi folosita pe alocuri...

Asa ca speranta moare ultima, dar distanta de parcurs pana acolo este la ani-lumina...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 205 ori
I s-a multumit: 401 ori

Mesajde Petrica Rusu » 06 Ian 2017, 09:30

Gator scrie:
... Prima perla a lui 2017. Da-I inainte.

E greu sa nu scoti perle in dialogurile cu tine...un fel de unsupervised machine learning
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Anterior

Înapoi la Despre Romania, numai de bine