• Publicitate

Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Mesajde xplaur » 26 Mai 2017, 07:40

Eu vorbeam de cd-uri, site-uri obscure si alte "resurse" care mai de care mai miraculoase! Eu am citit odata regulamentul, am facut testele de pe site-ul saaq de vreo 3 ori (fara sa am rata de "ghiceala" de 100% niciodata), am fost si am luat. Regulamentul e disponibil gratuit, la biblioteca de cartier, tot acolo gasiti si calculatoare cu acces la net, tot moca...
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Re: Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Mesajde bigjoealexis » 26 Mai 2017, 23:11

xplaur scrie:Eu vorbeam de cd-uri, site-uri obscure si alte "resurse" care mai de care mai miraculoase! Eu am citit odata regulamentul, am facut testele de pe site-ul saaq de vreo 3 ori (fara sa am rata de "ghiceala" de 100% niciodata), am fost si am luat. Regulamentul e disponibil gratuit, la biblioteca de cartier, tot acolo gasiti si calculatoare cu acces la net, tot moca...

Cu testele de pe SAAQ m-am pregatit si eu...dar este o ghiceala sau un SKEPSIS..o smecherie..:
1) Sunt practic 3 teste de 15, 15, si 32 de intrebari..sau aproximativ..nu imi aduc excat numarul.
2) Se da pe calculator in Engleza sau franceza..EU SFATUIESC in Franceza pentru ca asa sunt facute original, cele din Engleza sunt traduse PROST din franceza dracu le mai intelege ce au vrut sa spuna..si asa in franceza sunt niste enunturi bizare..dar macar se pupa cu Romana cat de cat..
3) Pe fiecare TEST1,2,3 care se dau unul dupa altul..se termina cad ai facut numarul MINIM d eintrebari: Adica sa zicem minim 13 din cele 15 GATA s-a oprit testul! adica se inchide si NU MAI TREBUIE sa raspunzi la ultimele 2...
4) Fiecare TEST e SEPARAT deci este unul dupa altul..dar daca ai luat unul din cele 3, nu il mai dai poti sa pici 1din 3 sau 2 din 3 sau toate 3...ce nu ai picat nu mai dai..gata! Deci Atentie! Daca ai picat primul Test din seria de 3 din ziua respectiva..nu te dispera (ca mine!!!) si zice ca nu mai conteaza restul ca oricum l-am picat..nu pentru ca nu e un Test unitar sunt de fapt 3 teste separat!

5)**** Ghiceala sau METODA: Pe fiecare din aceste 3 Teste de 15,15,si 32 de intrebari sun vreo 3-4 intrebari..mai ales la ultmul test de 32..care sunt mai ciudate adica daca te uiti la raspunsuri CARE AR FI Corecte..de uiti mult si bine! Mai bine la astea!! trebuie sa faci prin eliminare si anume te uiti la raspunsuri ca si cum: CARE SIGUR (sau mai mult a sigur) NU SUNT CELE CORECTE...si prin eliminare iti iese cel bun.
si sa va uitati la detalii de logica din desen!!!si apoi aplicati regulamentul!
EXEMPLU: Vezi ca o masina are 55 KM si este pe o strada pe care e indicator de 60! dar afara ninge! deci aceasta masina este una din cele care..nu adapteaza viteza...la conditii..care este o cerinta de circulatie!! mai ales in Quebec cu iernilor lor..

6)****** Proba practica...cum a spus la inceputul TOPICULUI...cel care a deschis YME...totul e ok..si logc si frumos ce a spus si e clar ca trebuie respectate..DAR..DAR...unde am picat eu de 3 ori!!!!(L-am dat si Iarna!! In Quebec city..nu se vedeau liniile nimica..Soare orbitor) si am facut totul aceste corect..au fost unghiurile MOARTE!!! UNGHIURI MOARTE!!
La unghiuri moarte ce spune in regulament e cam confuz....

Eu ce faceam..pentru ca am peste 22 de ani de condus si vad super rapid cu coada ochiului si in timp..am invatat cum sa trag o coheada de verificare si in oglinda dreapta..NU INTORC CAPUL LA 120 de grade!!! ca un copil tembel..cum sunt astai invatati..pentru ca ei dau PEMRISE dela copii de 16 ani si pin ain 18-19..Majoritatea...DECI aveti in vedere!!! Examinatorii va vad ca un COPIL de 17 ani!! Deci ..

Eu pina la urma cum l-am luat (pentru ca reflexele vechi mor greu!):
Am intrebat examinatorul: Pot sa pun ochelarii de soare: Raspuns: DA!
Apoi am intrebat: Pot sa VERBALIZEZ in timp ce conduc: Raspuns: DA! faceti ce vreti ..conduceti ca si cum eu nu sunt aici..

Asta m-a scapat!! Pentru ca nu putea sa imi vada ochii..si pentru ca verbalizam rationamentele la intersectii..

si asa am luat cu 76 Puncte din minim 75!

Eu care conduc de 23 de ani, am avut 11 masini din care si BMW! De aia am invatat sa ma uit rapid in unghiuri moarte..ca cu BMW nu mergi cu 35 de km/h!
Si in 23 de ani inafar de viteza am avut doar 3 accidente, 2 fender bender..simple...si doar unul mai ciudat...dar a supravietuit..biciclistul..cu toate ca EU eram oprit el s-a arunct PRIN parbriz..dar in fine..

Sunt 2-3 intrebari tricki pe TEST ()
bigjoealexis

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala