• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde xplaur » 13 Iun 2017, 07:09

Treaba cu inconsecventa in declaratie, e meteahna multora, iclusiv a ta, deci....
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 13 Iun 2017, 23:27

poate candva vei intelege ca emigrarea e o loterie , depinde de 1 milion de factori si cel mai important de cei care sunt in jurul tau de foarte multe ori o indrumare sau o recomandare din partea cuiva i-ti schimba viata, tu ai esuat si-mi pare rau pt tine dar nu exista o reteta sigura indiferent de tara unde emigrezi decat daca esti intr-adevar tare intr-un domeniu si=i faci pe angajatori sa se bata pt tine , da cred ca sunt 1-2 % in situatia asta
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde DonTavo » 14 Iun 2017, 04:35

crsv scrie:poate candva vei intelege ca emigrarea e o loterie , depinde de 1 milion de factori si cel mai important de cei care sunt in jurul tau de foarte multe ori o indrumare sau o recomandare din partea cuiva i-ti schimba viata, tu ai esuat si-mi pare rau pt tine dar nu exista o reteta sigura indiferent de tara unde emigrezi decat daca esti intr-adevar tare intr-un domeniu si=i faci pe angajatori sa se bata pt tine , da cred ca sunt 1-2 % in situatia asta

Poate ar fi bine sa specifici cui adresezi acest mesaj, ca sa poata intelege/raspunde...
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde SteaDeMare » 14 Iun 2017, 07:24

DonTavo scrie:
canin scrie:DonTavo - Supraveghetorul Sef e la post ..... renunta la acest forum ....pierzi timpul bro! .... sau iti place sa fii sadic ?

Pentru o integrare durabila, cred ca 6 luni nu inseamna mare lucru!

Intrebarea directa despre job arata ca tu esti un tip nerabdator.... probabil asta de-a determinat sa renunti asa usor la proiectul tau!

Poate omul a initiat o francizare, un CEGEP/o recalificare etc. .... sau chiar poate te va surprinde raspunsul lui ! :) sa vedem!

Ca sa intelegi de ce sunt sadic cu el, citeste-i postarile : search.php?author_id=98171&sr=posts
Vreau sa il vad acum ce mai zice... Pe tine te avertizez, fiindca pari a avea ceva intelect: nu pleca de la premiza ca eu, capsunaru si Sly suntem nebuni sau rau intentionati fiindca s-ar putea sa regreti ca nu ne-ai luat in seama ;). Nu iti spun sa nu incerci sa pleci ( stiu ca nu te poate convinge nimeni asa cum nu m-a convins nici pe mine cand eram in situatia ta), iti spun doar sa deschizi bine ochii, sa analizezi, sa nu pui botul la vrajeala lor cu integrarea, francizarea si recalificarea. Cand ajungi in Canada, deschide bine ochii si gandeste-te daca merita timpul si banii investiti... Poti alege si alte tari care nu au atatea basini in cap si unde poti profesa mult mai usor daca esti capabil.

Foarte adevarat , sunt cu siguranta alte tari unde integrarea e mai usoara !

Canada are un marketing bazat / eficient as spune , stie sa se vanda , multi pun botu si risca economii de o viata / apoi inponsi de conjuncturi diferite isi pierd tineretile prin munci grele / ani de studiu sau plecari si reveniri la obarste !

O alta capcana se dovedeste pentru unii / finalizarea studiilor la o varsta nu tocmai potrivita pentru angajatori...ramanand pe afara / dar cu studii canadiene !

Iar pentru cei fara copii ,chiar NU vad rostul de a o lua de la zero...departe de toti si toate !

On topic:

Gata,m am nascut a doaua oara / de data asta Canadian ( oficial de cateva luni ) interesant e ca ma simt la fel / muncesc la fel de mult iar la taxe sunt la egalitate cu rezidentii canadieni ( doar ca au plecat din cont 1 000 $ pe toata treaba cu cetatenia)...traiasca economia !

Prins deja in capcana vietii canadiene , cu 2 copii mici de toot , fara posibilitati prea multe ,ma declar stabilit definitiv in Canada ,tara care m a adoptat si mi a dat o sansa intr o noua viata /. Vreau sa cred mai buna decat anterioara ( de roman )

Si Da, inca mai simt si Romaneste , mi e dor de cei lasati in urma "acasa" , in ceea ce numesc acum "visul romanesc " , unde mancarea era parca mai delicioasa,oamenii mai sinceri si prietenosi , dar viata mai grea si fara sperante in viitor !

P.S. Rog un admin sa limiteze postarile Of Topic !

Avem destule alte subiecte unde se poate abera la nesfarsit , aici e ceva ce se vrea "privat" daca mai insemna ceva forumul nostru,

Merci,

Sent from my iPhone using Tapatalk
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde sorro » 14 Iun 2017, 08:07

@SteaDeMare -- Felicitări pentru cetățenia canadiană + mult succes în continuare + bucurii și realizări de la copii! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 710 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Sly » 14 Iun 2017, 08:16

sorro scrie:@SteaDeMare -- Felicitări pentru cetățenia canadiană + mult succes în continuare + bucurii și realizări de la copii! :)

Asta a fost cea mai sincera postare a lui sorro.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA