• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde Sly » 14 Iun 2017, 08:20

SteaDeMare scrie:P.S. Rog un admin sa limiteze postarile Of Topic !

Avem destule alte subiecte unde se poate abera la nesfarsit , aici e ceva ce se vrea "privat" daca mai insemna ceva forumul nostru,

Merci,

Sent from my iPhone using Tapatalk

La categoria "Povestea mea" este alegerea ta daca vrei sau nu comentarii pe topicul tau asa ca n-ai nevoie de admini.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 14 Iun 2017, 08:24

Asta vine ca o scuza din partea ta ,sau o alta teorie eronata !?

Desigur ca putea face topicul "personal" ,dar acum ce sa mai fac !?

Nu m am gandit ca o sa se ajunga asa departe cu off topic ul...

Va rog incercati sa va mutati ,sa incetati sa fiti la subiect sau dispareti ! ;)))

Ciao !

Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 75 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde Sly » 14 Iun 2017, 08:45

SteaDeMare scrie:Asta vine ca o scuza din partea ta ,sau o alta teorie eronata !?

Desigur ca putea face topicul "personal" ,dar acum ce sa mai fac !?

Nu m am gandit ca o sa se ajunga asa departe cu off topic ul...

Va rog incercati sa va mutati ,sa incetati sa fiti la subiect sau dispareti ! ;)))

Ciao !

Asta face parte din realitatea canadiana,daca nu deschizi ochii....deschizi punga.Ca la contractele alea de spunea cineva ca unii le semneaza "ca primarul"
Asa ca daca nu ai facut-o cand trebuia acum taci si inghite caci e doar vina ta si ia-o ca pe o lectie de societate capitalista. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde capsunar » 14 Iun 2017, 09:50

SteaDeMare scrie:Iar pentru cei fara copii ,chiar NU vad rostul de a o lua de la zero...departe de toti si toate !

Felicitari pt cetatenie.
Nu sant de acord cu afirmatia ta. Venitul in Ca creaza pt copii un orizont cu oportunitati si realitati diferite dar nu neaparat mai bune. Pot sa dau exemple de copii care au ajuns rau in Ca (inclusiv de romani) si aici ma refer in special la ganguri si droguri.
In final depinde de intelegerea noului sistem de catre parinti si alegerile facute de acestia care depind enorm de situatia materiala a parintilor.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde ionutgex » 18 Iun 2017, 09:45

crsv scrie:normal ca acuma nu ai nici o problema ... da ai rabdare sa se imprieteneasca
6 luni zici ? omg ce pufos esti :D

Iti e greu sa accepti ca nu toti suntem la fel...?
Pot sa stau si 20 de ani omule...daca eu in primi 10 ani de viata am primit alta educatie decat ai primit tu :)))
6 luni frumoase intr-un oras cum ar fi Timisoara peste 20-25 de ani....cred... :D ---sunt fericit !
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde ionutgex » 18 Iun 2017, 10:02

DonTavo scrie:
ionutgex scrie:Ca sa vezi ca am ajuns in Montreal de 6 luni, lociuesc intr-un bloc plin cu arabi si indieni si nu as avea nici acum vreo problema ca si copii mei sa se imprieteneasca sau casatoreasca cu vreunu/a de alta natie.......ca sa lasati bla bla-urile si sa pun sare si piper pe amaratul asta de subiect ! :)

Hopa.... ia uite cine a inviat :)
Ia povesteste sa citeasca si ceilalti aspiranti cum te-ai integrat. Ce job ai ? Ca dupa 6 luni la cat te bateai cu pumnul in piept presupun ca o duci bine...Cum a decurs integrarea? Ce perspective ai ?
Astept sa citesc povestea ta ca in ultimele postari erai foarte vocal.

E cam tarziu sa intrebi cum m-am integrat, ce job am sau ce planuri de viitor imi fac....ASTEA SUNT INTREBARI PE CARE TREBUIA SA LE PUI INAINTE SA VI.....PLANURI SI IDEI PREGATITE INAINTE SA VI....POATE REUSEAI SI TU SA TE DEZLIPESTI DE FUSTA MAMEI TALE... :)))

Dar ca sa iti satisfac curiozitatea....Am ajuns cu bine in Noiembrie, am locuit la prietenul meu(de care va spuneam ca ma asteapta)timp de o luna si cateva zile--adica pana in Ianuarie cand am primit un apartament.Apartamentul l-am primit la un deal bun(fara a plati garantie)deoarece l-am renovat eu.Intre timp am aplicat la aproape orice job credeam ca pot sa il fac(ca sa nu cheltui banii lui mama in 3 luni si sa ma intorc acasa ca Tavo),mi-am facut calificare pe 6 tipuri de forklift(motostivuitoare) ca sa ajung dupa cateva saptamani sa lucrez ca sofer in livrari.Sotia lucreaza si ea la o firma de arhive(o afacere pe care o cunoastem amandoi bine din tara).Avem ceva planuri de viitor printre care ar fi cumpararea unei case pana in Septembrie 2018(la asta muncim acum) :)

Tu cum mai esti ?
Fain in Bucuresti ?
Ceva planuri de viitor ? --ca sa intelegem si noi inca odata de ce e mai bine in Bucuresti decat Montreal... :)))
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul