• Publicitate

Jocurile Paralimpice de la Toronto !

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Jocurile Paralimpice de la Toronto !

Mesajde bunicul » 19 Sep 2017, 07:32

Dragi prieteni au mai rămas doar 5 zile până la debutul Jocurilor Paralimpice de la Toronto.
Acolo, România, noi vom trimite o echipă formată din 15 concurenţi, militari români răniţi în teatrele de opraţiuni. Aceşti bravi ai noştri de azi sunt:
Atletism:
maior Laurențiu Șerban, rănit în anul 2006, în Afganistan;
plutonier Doru Hamza, rănit în anul 2008, în Afganistan;
sergent Bogdan Dragomir, rănit în anul 2016, în Afganistan.
Ciclism
plutonier adjutant principal Costel Stanciu, rănit în anul 2012, în Afganistan;
plutonier adjutant Costi Slăniceanu, rănit în anul 2006, în Afganistan;
plutonier major Irinel Matei, rănit în anul 2008, în Afganistan.
Canotaj în sală (la simulator)
locotenent Ciprian Iriciuc, rănit în anul 2015, în Afganistan
plutonier major Paraschiva Dumitru, rănit în anul 2009, în Afganistan.
Haltere
maior Nicolae Grigore, rănit în anul 2007, în Afganistan;
plutonier adjutant principal Manaila Eugen, rănit în anul 2010, în Afganistan.
Tir cu arcul
caporal Eugen Pătru, rănit în anul 2014, în Afganistan;
plutonier Ionuț Ionut Butoi, rănit în anul 2008, în Afganistan;
colonel Augustin Pegulescu, rănit în anul 2009, în Afganistan;
colonel (rtr.) Dorin Petruț, rănit în anul 2007, în Irak.
Înot
plutonier major Ionel Eugen Bida, rănit în anul 2010, în Afganistan;
Dragi români, dragi prieteni din ţară şi din străinătate, trimitem la Toronto o echipă formată din 15 bravi Eroi ai neamului, oameni care au fost la un pas de a trece dincolo, taţi, fraţi, prieteni şi consăteni ai noştri.
Peste câteva zile la Toronto, avem onoarea, bucurie şi datoria să le fim alături, să-i sprijinim din toată inima noastră, fiecare după posibilităţi!
Din păcate îmi este imposibil să le fiu alături, acolo peste Oceanul Atlantic. Ştiu însă o mulţime dintre dumneavoastră care locuiesc în Toronto, în Canada, ori în Statele Unite care-i pot încuraja, susţine, ori trimite un buchet de flori.
Florile noastre ne vor reprezenta în marea familie Invictus, să le fim alături între 23 şi 30 septembrie 2017. Este un îndemn şi o rugăminte a mea.
Aceşti minunaţi Eroi ai României de azi şi-au pus viaţa pe tavă ţării noastre, datorită acestor oameni, a celor morţi pe front, noi astăzi putem citi, munci, merge în vacanţe, în călătorii, copiii noştri pot creşte alături de familie.
Nu vor fi poate niciodată destule cuvinte de mulţumire, de recunoştiinţă, de gratitudine, pe care să le adresăm dânşilor, Eroilor din ceruri, dar şi întregii Armate Române, cea cea veghează la pacea şi liniştea noastră!
Dragi militari, dragi concurenţi, în inima noastră sunteţi şi veţi fi campioni, modele de urmat, veţi fi urma pe care trebuie să calce noua generaţie!
Să ne trăiţi La Mulţi Ani! Să aveţi izbândă!
Să trăiască România!
https://www.facebook.com/groups/ligamil ... 862883699/
http://invictus.armataromaniei.ro/
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 22 ori

Publicitate

Re: Jocurile Paralimpice de la Toronto !

Mesajde bunicul » 24 Sep 2017, 14:17

România este reprezentată la Toronto de 15 militari răniţi sportivi, care vor participa la şase discipline sportive individuale - tir cu arcul, atletism, canotaj în sală la simulator, haltere, ciclism şi înot.
La acestea se adaugă, ca sport de echipă, volei din poziţia şezând. În cele şapte zile ale competiţiei, membrii Invictus Team Romania vor participa la peste 30 de întreceri sportive.
Alături de ei se afla antrenorii acestora din cadrul Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, membri ai familiilor, prieteni şi suporteri români din Canada.
Echipa "Invictus România", care reprezintă ţara noastră la Invictus Games Toronto 2017, s-a întâlnit şi cu prinţul Harry al Marii Britanii
http://www.mediafax.ro/video/stirile-me ... omo-subsol
Fişiere ataşate
invictuss.jpg
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mirel85 » 24 Sep 2017, 16:26

Nice , super tare bunicul!!!
Mirel85

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Sly » 24 Sep 2017, 18:32

bunicul scrie:Dragi români, dragi prieteni din ţară şi din străinătate, trimitem la Toronto o echipă formată din 15 bravi Eroi ai neamului, oameni care au fost la un pas de a trece dincolo, taţi, fraţi, prieteni şi consăteni ai noştri.

Oricat de mult ii respect pe acesti oameni pentru eforturile lor sportive,nu pot in nici un fel sa-i consider eroi ai neamului.Al carui neam?
Din ce am citit aici majoritatea au fost raniti in Afghanistan si Irak,iertata-mi fie constatarea insa au mers acolo pentru bani nu pentru neam.
Cu ce ne-au deranjat vreodata afghanii sau irakienii ca sa mergem sa-i invadam?!!!
Caci in mod sigur nu pentru a ne apara de vreo invazie au plecat astia la oaste.
Lasand amanuntele astea la o parte le urez succes si sper sa reprezinte Romania cu succes.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde canin » 25 Sep 2017, 01:06

Sly ai putea sa-ti dai delete la cont pentru acest comment ...nu ar fi nicio pierdere pentru forum!

Aliantele militare fac parte din lumea in care traim ...iar conventiile/tratatele internationale se respecta intr-un fel sau altul (chiar si prin participare armata), ca sa-si consolideze niste relatii militare, la randul sau Romania trebuie sa participe si ea in alte operatiuni (este logic si e treaba statului roman cum isi face strategia - bine ca e in relatia cu USA si nu cu exUSSR! :)) .... si este normal sa fie platiti pentru ca acela era si este jobul lor .... iar riscul se plateste! Si este de apreciat ca-si traiesc viata pe mai departe reprezentand Romania si invalizi fiind, spre deosebire de tine, care doar stai si critici "in stil traditional romanesc" ca sa te citez .... incep sa-i dau dreptate lui Geomaticianu ...esti un neica nimeni si pe deasupra SUNT CONVINSA CA NU AI RADACINI ROMANESTI!

Mai bine stai pe topicul tau cu postarile video cu impuscaturi (ai acolo armele si eroii tai care te reprezinta)! Acolo, l-am felicitat pe bunicul pentru acest topic si l-am dat exemplu in raport cu ceea ce postezi tu de fel .... si l-ai la misto ca nu are vizualizari si iaca-te te bagasi tu in sema acum ...si in ce fel .... halal bro again! Daca nu-ti place comentariul meu nu citi! Inchide ochii!

Respect pentru bunicul pentru postare!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 108 ori

Mesajde bunicul » 26 Sep 2017, 06:53

[attachment=0]inv.jpg
Maiorul Laurenţiu Şerban a câştigat bronzul în cursa de atletism de 1.500 de metri la Jocurile Invictus 2017 de la Toronto. Laurențiu Șerban a fost rănit în anul 2006, pe timpul unei misiuni din Teatrul de Operații Afganistan, când și-a pierdut un picior încercând să-și salveze camarazii atacați în timp ce executau o misiune de patrulare.
Fişiere ataşate
inv.jpg
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine