• Publicitate

Job si locuinta in Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Job si locuinta in Canada

Mesajde laurentiup » 02 Oct 2017, 05:05

Salut,

In prezent sunt interesat de procesul de imigrare in Canada insa am doua nelamuriri majore:

1. In conditiile in care vin in Canada ca programator Java, imi voi putea continua job-ul? Ideea este ca eu vreau sa lucrez tot pe programare odata ajuns in Canada.

2. Cum sunt preturile apartamentelor/caselor in zona Toronto (GTA)? Am vazut comentarii de la utilizatori de pe forum in care spuneau ca mai bine cu casa in Romania decat cu chirie toata viata in Canada. Cat de adevarata este aceasta afirmatie, in conditiile in care vin acolo sa lucrez ca dezvoltator soft, nu portar - sau alte meserii prost platite?

Intreb aceste lucruri deoarece nu sunt la curent cu viata de acolo si le consider printre cele mai importante intrebari de luat in calcul inainte de a lua decizia finala de a imigra.

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Job si locuinta in Canada

Mesajde geomaticianu » 02 Oct 2017, 07:12

Nu am auzit niciun programator sa traiasca prost in Canada.Cu conditia sa fie programator nu unul care doar strange suruburi.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde sorro » 02 Oct 2017, 07:59

laurentiup scrie:1. In conditiile in care vin in Canada ca programator Java, imi voi putea continua job-ul? Ideea este ca eu vreau sa lucrez tot pe programare odata ajuns in Canada.

Laurențiu, garanții de succes nu există nicăieri. Însă având în vedere că programarea este o meserie căutată și faptul că nu este reglementată de ordine profesionale în Canada (adică nu va trebui să faci echivalări etc. pentru a o practica), șansele de a-ți găsi un post sunt relativ mari. Desigur, există și concurență mare pe astfel de meserii + foarte multe depind și de alți factori, spre exemplu: cât de bun ești pe meseria ta, ce CV ai până acum, cât de bine cunoști engleza (și franceza, dacă vrei în QC), cât de bine te prezinți la interviu, cât de bine știi să-ți construiești rețeaua profesională care să te ajute să obții un interviu etc. Însă cu seriozitate și pregătire, șansele sunt mari, chiar foarte mari, să îți găsești ceva bun.

p.s. Ca fapt divers, o experiență pe meseria asta din Montreal: cunosc 2 persoane care au ajuns ca programatori Java și s-au angajat după doar câteva luni pe meseria lor, cu joburi foarte mulțumitoare.

2. Cum sunt preturile apartamentelor/caselor in zona Toronto (GTA)? Am vazut comentarii de la utilizatori de pe forum in care spuneau ca mai bine cu casa in Romania decat cu chirie toata viata in Canada. Cat de adevarata este aceasta afirmatie, in conditiile in care vin acolo sa lucrez ca dezvoltator soft, nu portar - sau alte meserii prost platite?

La întrebarea ”care sunt prețurile la apt/case” sunt convins că îți vor răspunde persoane care locuiesc în Toronto. Ce îți pot spune eu este că prețurile depind mult de zonă + sunt sensibil mai mari decât în alte orașe. De altfel, piața imobiliară (atât închirieri, cât și vânzări/cumpărări de apartamente și case în GTA) este la ora actuală ”red hot”, cu prețuri mari și (încă, pe alocuri) în creștere. Desigur, nu se știe cât va mai continua tendința, dar să fii pregătit. (Prin contrast, alte zone/orașe au prețuri mai mici. Btw, site-ul Numbeo te poate ajuta să faci comparații între orașe și să capeți o idee generală despre costurile vieții în diverse locații. (Nu e o unealtă perfectă, dar e un punct bun de referință.)

Legat de ce e mai bine: casă proprietate în România vs chirie în GTA?... Eu cred că doar TU poți răspunde la întrebarea asta, nu are foarte mare importanță ce gândesc sau simt alții. Desigur, părerea lor contează și e bine de luat în seamă. Totodată, se pot face mii de calcule pur financiare (cum sunt convins că o să îți și facă alții), dar întrebarea rămâne în esență, după mine, una personală și răspunsul oricum presupune o sumedenie de alți factori. E vorba și de eterna întrebare proprietar vs chiriaș, de traiul în Canada în general și adaptabilitatea ta la el, de viața de zi cu zi, de oportunitățile pe care le ai aici vs acolo, de distanțele de familia, prietenii etc pe care îi lași în România, de societatea în care vrei să trăiești și/sau să îți crești copiii etc etc. ”Mai bine” și ”mai rău” sunt termeni SUBIECTIVI, nimeni nu poate să dea răspuns la întrebarea ce e mai bine PENTRU TINE, doar tu însuți (eventual împreună cu familia ta, dacă ai). În orice caz, mult succes + decizii înțelepte îți doresc! :)

Intreb aceste lucruri deoarece nu sunt la curent cu viata de acolo si le consider printre cele mai importante intrebari de luat in calcul inainte de a lua decizia finala de a imigra.

Întrebările sunt bune și e foarte bine că ți le pui acum. După cum am scris însă, la unele doar TU poți da răspunsul care să fie relevant pentru TINE. Un sfat pe care ți l-aș da însă este ca dacă ai posibilitatea și ești cu adevărat interesat de Canada, să faci un efort și să vii în vizită câteva săptămâni. Chiar dacă stai la prieteni sau cheltui bani pentru un hotel, eu unul zic că merită cu prisosință. Una este ce îți povestește cineva pe forum (care este oricum, prin definiție, o poveste și o opinie personală, a persoanei respective), și altceva este că poți vedea și simți TU ÎNSUȚI cum e viața pe aici. Chiar și doar a merge pe stradă și a vedea orașul, a simți ”pulsul”, a vedea cum te acomodezi la atmosfera de aici, și tot merită. Plus, poți merge singur să vezi un apartament, să discuți cu un proprietar, să te urci într-un autobuz, să intri într-un supermarket și să simți un pic prețurile etc. -- cred că toate astea te-ar ajuta să îți dai răspunsuri mai informate la întrebările (foarte bune, de altfel) pe care ți le pui.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde DonTavo » 02 Oct 2017, 13:19

Daca castigi macar 1000 euro in Romania, nu se merita sa emigrezi ;)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde laurentiup » 06 Oct 2017, 09:12

Multumesc pentru raspunsuri, in special lui Sorro.

O sa ma gandesc bine si o sa iau o decizie finala in privinta imigrarii.

O zi buna,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde capsunar » 06 Oct 2017, 09:47

Job o sa gasesti relativ usor ca Java developer daca ai ceva experienta si vorbesti decent. Iti recomand sa ai ceva repositories si contributii pe github. Poti sa te uiti singur pe glassdoor.com la salarii si joburi. Pt inceput e f probabil ca o sa profite de lipsa experientei canadeze si o sa incepi mai de jos gen junior sau intermediar. E plin de firme care care se bazeaza pe programatri emigranti platiti prost.
Ca senior poti sa ajungi pe la 100 K pe an relativ usor sau poate mai mult pe cntract asta in valoarea banilor de azi. Asta e cam dublu mediei locale si o sa-ti dea un nivel de viata decent, peste pulimea de rand.

Mai trebuie sa te gandesti ca "It's take two to tango", adica daca ai nevasta si ce face. Daca vii insurat, trebuie sa te gandesti cat de usor greu o sa-i fie si ei si sa refaci media functie de venitul pe familie, ca sa traiesti decent aproape de ce ai avut in Ro trebuie sa ai peste dublu. Daca ea o sa aibe o viata foarte grea fata de a ta e posibil sa devii un "free man" ca multi altii care au ajuns asa la cativa ani de Ca. Un sweet spot e daca amandoi aveti o ascensiune similara.
Daca nu ai nevasta trebuie sa te gandesti ca pt fiecare 2 barbati din Ro e cam 1 femeie din Ro asa ca o sa-ti fie greu. Poti sa te uiti singur pe tinder.

La capitolul casa, conteaza raportul venit pe an / casa. Vancouver si To sant printre cele mai scumpe orase din lume cand calculam asa, mult peste Bucuresti asa ca o sa trebuiasca sa faci compromisuri. La partea buna este ca zonele periferice gen Rosu sau Damaroaia sant foarte dezvoltate, au un mall ( macar un strip mall ) dar o sa stai multi ani in masina daca cumulezi timpul. La programare exista tot mai mult tendinta sa poti sa lucrezi de acasa asa ca e posibil si aici.

Alt aspect care trebuie sa il iei in calcul e prezenta absenta copiilor, la capitolul cheltuilei raportate din venit copiii iau o portie mai mare fata de Ro.

Una peste alta, in afara faptului ca te mananca de o aventura nu prea mai sant beneficii majore ale mutarii dar se poate castiga un 10-20% in nivelul de trai in cazul tau personal ( cu multiple plusuri si minusuri ) dar si asta depinde enorm de situatia familiala. Daca in Ro ai venit 4 x media locala ( >2200 euro ) nu cred ca e recomandabil sa te agiti.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni