• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde Sly » 10 Noi 2017, 06:47

Gator scrie:Mde, tot la sula ai ajuns

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai este ceva mai important?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 10 Noi 2017, 06:57

canin scrie:2. ...de ce ati stat atat, de ce insistati sa plangeti in continuarea ..... incerc sa cred din ce in ce mai mult ca esti nemultumit cu viata ta din Canada (sincer imi pare rau), iar postarile tale nu sunt100% obiective pe acest forum fiind sub influenta a ceea ce traiesti tu acolo de ceva vreme ....

Iti repet si tie ce am spus deja de nenumarate ori aici,citeste inainte sa postezi.
Cand,macar o singura data am spus eu ca sunt nemultumit de viata mea de aici din Canada?
Care din postarile mele crezi tu ca nu sunt obiective?
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 10 Noi 2017, 07:21

canin scrie:Eu am in familia mea ... cel putin 2 exemple de job full time obtinute in Montreal, cei doi au facut studii de la 0 (nu au murit de foame in aceast timp/au facut inventare pe la 4-5 dimineata si nu le este rusine sa spuna acum acest lucru), unul facultate 4 ani si unul un AEC de 1 an .... Eu am ca modele de urmat asemenea exemple in demersurile mele de emigrare si nu genul celor care pretind sa aiba din prima 100k/din primul an, iar daca nu reusesc spun ca nu se merita efortul si isi justifica astfel revenirea in tara !!

In privinta comentariilor voastre ... eu nu le neg, nu vreau sa va contrazic.... poate ca optimismul meu va deranjeaza .... asta este problema voastra ... nu a mea! Am inteles perfect ca venitul in Canada va fi o frana/dat inapoi/stagnare a urcusului fiecaruia in viata! Am inteles ca emigrarea nu e ceva usor .... de altfel Canada ar fi un paradis ...dar nu e asa!

Depinde de fiecare cum isi paveaza drumul in viata ..... de cat efort si sacrificiu este dispus sa ofere! Cat poate strange din buci cum spunea careva pe aici!
Daca unul se descurca cu salariul sau de maturator ...si ramane asa 10 ani ...inseamna ca si-a atins nivelul sau de confort/nivel de cariera etc (daca nu face nimic sa-si depaseasca conditia si se plange la nesfarsit ca nu-i ajung banii din maturat inseamna ca asta este nivelul sau intelectual/cultural/pregatire profesionala/intelegere etc.).

Dati-mi voie sa incerc si eu ce ati incercat voi! Eu imi asum riscurile si nu voi!
Daca DonTavo este curios cum ma voi descurca in primii ani ..... promit ca o sa postez pe forum ...ca sa aveti de cine sa faceti bascalie in continuare :mrgreen: Daca o s-o iau si eu in freza ma bucur anticipat pentru DonTavo .... va fi astfel satisfacut (ca a dat sfaturi bune si nu a fost luat in seama) si va deveni un guru al forumului!

Bafta tuturor

Important este sa ai o atitudine pozitiva si sa nu te dai batut la prima asdiere de vant; reusita e o chestie relativa, nimeni nu traieste viata ta, cum ziceai.
Atat timp cat PENTRU TINE bilantul e pozitiv (si nu ma refer doar la bani ci la total) e ok. Oricum, atunci cand iti va fi rau in Canada, cel mai rau, gandeste ca sunt in lumea asta cel putin 4-5 miliarde de oameni care at fi fericiti sa o duca asa de rau ca si tine si at da ani din viata ca sa schimbe situatia lor cu a ta. Bafta si VIVA CUBA,loll
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde geomaticianu » 10 Noi 2017, 09:05

DonTavo scrie: lectiile de la toti prapaditii care mananca si eu o paine de la stat "ghidand" emigrantii spre o integrare lina :D

Asta e mai DonTavo,nu toti o ducem asa bine ca tine,am vrea noi sa avem viza de Romania,dar nu ne mai primesc...

canin scrie:Eu am in familia mea ... cel putin 2 exemple de job full time obtinute in Montreal, cei doi au facut studii de la 0 (nu au murit de foame in aceast timp/au facut inventare pe la 4-5 dimineata si nu le este rusine sa spuna acum acest lucru), unul facultate 4 ani si unul un AEC de 1 an .... Eu am ca modele de urmat asemenea exemple

Nu te lua dupa familia ta,e irelevant ce spun,ei nu stiu ce traiesc.Asculta de DonTavo,Luceafarul din Ferentari,ramai la Bucuresti,nu te pierde cu Firea...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde sorro » 10 Noi 2017, 09:24

canin scrie:Eu am in familia mea ... cel putin 2 exemple de job full time obtinute in Montreal, cei doi au facut studii de la 0 (nu au murit de foame in aceast timp/au facut inventare pe la 4-5 dimineata si nu le este rusine sa spuna acum acest lucru), unul facultate 4 ani si unul un AEC de 1 an .... Eu am ca modele de urmat asemenea exemple in demersurile mele de emigrare si nu genul celor care pretind sa aiba din prima 100k/din primul an, iar daca nu reusesc spun ca nu se merita efortul si isi justifica astfel revenirea in tara !!

In privinta comentariilor voastre ... eu nu le neg, nu vreau sa va contrazic.... poate ca optimismul meu va deranjeaza .... asta este problema voastra ... nu a mea! Am inteles perfect ca venitul in Canada va fi o frana/dat inapoi/stagnare a urcusului fiecaruia in viata! Am inteles ca emigrarea nu e ceva usor .... de altfel Canada ar fi un paradis ...dar nu e asa!

Depinde de fiecare cum isi paveaza drumul in viata ..... de cat efort si sacrificiu este dispus sa ofere! Cat poate strange din buci cum spunea careva pe aici!
Daca unul se descurca cu salariul sau de maturator ...si ramane asa 10 ani ...inseamna ca si-a atins nivelul sau de confort/nivel de cariera etc (daca nu face nimic sa-si depaseasca conditia si se plange la nesfarsit ca nu-i ajung banii din maturat inseamna ca asta este nivelul sau intelectual/cultural/pregatire profesionala/intelegere etc.).

Dati-mi voie sa incerc si eu ce ati incercat voi! Eu imi asum riscurile si nu voi!
Daca DonTavo este curios cum ma voi descurca in primii ani ..... promit ca o sa postez pe forum ...ca sa aveti de cine sa faceti bascalie in continuare :mrgreen: Daca o s-o iau si eu in freza ma bucur anticipat pentru DonTavo .... va fi astfel satisfacut (ca a dat sfaturi bune si nu a fost luat in seama) si va deveni un guru al forumului!

Bafta tuturor

Canin -- sfatul meu este să nu îți bați capul prea mult. Fiecare are viața lui și optica lui. După cum ai spus și tu, TU ești cel care emigrezi și îți asumi riscuri, nu alții. Este viața TA și ai tot dreptul să continui să fii mulțumit de alegerile pe care le-ai făcut și optimist pentru rezultatul lor. Îți datorezi asta ție însuși și familiei tale și te admir pentru tenacitate.

Ce pot să-ți spun, într-un fel ca o ”contra-greutate” la ce se tot scrie pe aici, este că este perfect posibil de reușit în Canada. Au reușit mulți, chiar dacă -- din varii motive -- au renunțat să mai fie activi pe forum și să-și spună poveștile. Desigur, garanții absolute și trai în rai nu există nicăieri. Și în mod evident, lucrurile mai țin și de gustul fiecăruia, de gradul de adaptabilitate, de puncte de start, personalitate, noroc, planificare, idealuri sau priorități. Însă poți fi absolut sigur că ”sugestiile” (din ce în ce mai virulente) că aici s-ar trăi ca într-o țară bananieră sunt absolut ridicole. Canada este și continuă să rămână o țară civilizată, frumoasă și plină de oportunități. Eu unul sunt aici de aproape 7 ani și mă declar foarte mulțumit. Am 4 copii, și eu și soția avem joburi bune, locuim într-un cartier liniștit și curat și ne bucurăm din plin de Canada, de societatea de aici, de ceea ce oferă ea etc. Nu regret deloc alegerea făcută, ci dimpotrivă, mă felicit pentru ea și pentru tot ce mi-a adus. Ca mine sunt mulți, the silent majority dacă vrei... Păcat că nu scriu și ei, însă îi înțeleg la tipul de reacții pe care le-au primit în decursul anilor pentru că au ”îndrăznit” să se bucure de alegerea pe care au făcut-o.

Așadar, keep doing what you're doing! :) Fii optimist, vino și încearcă-ți șansele, luptă pentru tine și familia ta și evaluează apoi singur ce a mers și ce nu + ce se poate face pentru mai bine. Îți doresc toate bune și decizii înțelepte, să pășești cu dreptul în Canada și să reușești în tot ce ți-ai propus! Și desigur, dacă ai întrebări și/sau crezi că te pot ajuta, nu ezita + o voi face cu plăcere.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde Sly » 10 Noi 2017, 09:44

Apropos de clasa medie in Canada:
https://globalnews.ca/news/3828447/cana ... nequality/
Se pare ca is all over the place si avem de toate pentru toti deja de la 30k poti sa fii middle class :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca