• Publicitate

Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Mesajde Gator » 03 Ian 2018, 11:58

AlexBin scrie:cele mai urate chestii pe care le-am vazut in Canada sunt cartierele de case identice din Edmonton si Calgary, care nici macar nu sunt la periferie.

Ai vazut cartierele din alte orase? Toata N America e construita standard. E o confuzie majora intre orasul propriu zis si centru. Ce au orasele alea exceptie este o viatza mai vibranta si mai diversa in downtown si alte citeva locuri iconice, suburbiile insa sint uniformizate peste tot. Cind faci turism te duci in locurile frumoase si diverse, majoritatea in zonele centrale. Eu am condus prin toata USA, asa ca nu-mi poate spune nimeni despre orasele exceptie: New York dincolo de Manhattan are zone inghesuite si mizere, am fost in zone unde aerul pute; Chicago la fel. Distantele sint atit de mari si traficul atit de aglomerat incit oamenii obisnuiti cu case in suburbia (case standard, unele cartiere au exact acelasi tip de casa, make no mistake) nici macar nu ajung in downtown cu lunile. Si s-avem pardon, chiar si in orase europene centrul e una si suburbia e alta.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 03 Ian 2018, 11:58

Sly scrie:Doamna asta sigur nu e prietena cu gator al nostru. :lol:

Cauta si niste stiri cu doamne alergice la caldura excesiva.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Sly » 03 Ian 2018, 12:02

Gator scrie:Cauta si niste stiri cu doamne alergice la caldura excesiva.

In mod cert toate stau la Edmonton ca sa nu aiba probleme cu alergia la caldura,de-aia nici nu se plang. :lol: :lol: :lol:
De fapt poate nici n-au realizat ca au asemenea alergie caci n-au cum sa stie ce e aia caldura,daramite excesiva. :lol: :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde Gator » 03 Ian 2018, 12:05

capsunar scrie:Apropo de forced air heating. O avea avantaje da are si dezavantaje.
La fel si incalzirea cu calorifer cu apa sau cu apa prin pardoseala. Principalul dezavantaj la incalzirea cu apa e ca tevile se mai sparg si se umfla rumegusul.. pardon casa prin urmare se incearca minimizarea riscului asta.

BTW, inainte sa ... "poti sa pui gravel" ia vezi poti? Ia incearca sa vezi daca iti da permit

Ti-am zis sa nu te grabesti, da n-asculti deloc. Si daca forced air are dezavantaje, ce faci? Asta e standardul, la urma urmei nu e un capat de tzara. Asta e un criteriu de emigrare, vrea omu in tzari cu calorifere in loc de forced air?

Vad atitea case cu gravel - alea cum au avut permit? Puteam sa-mi si cumpar una cu gravel de-a gata, n-am vrut. Te impiedici in detalii.

PS cred ca Vancouverel tau e pe alta planeta.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 03 Ian 2018, 12:07

Sly scrie:
Gator scrie:Cauta si niste stiri cu doamne alergice la caldura excesiva.

In mod cert toate stau la Edmonton ca sa nu aiba probleme cu alergia la caldura,de-aia nici nu se plang. :lol: :lol: :lol:
De fapt poate nici n-au realizat ca au asemenea alergie caci n-au cum sa stie ce e aia caldura,daramite excesiva. :lol: :lol: :lol: :lol:

Lasa gargara si cauta stirile. E f bine ca in Edm nu e caldura excesiva.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde AlexBin » 03 Ian 2018, 12:20

Gator scrie:
This is Canada. Ce nevoie ai de alt oras aproape?

Ce faci la ora 5 cind vii de la serviciu? Daca ai casa, iti garantez ca vara gasesti de treaba la iarba, flori, copaci, garaj. Daca nu poti savura o bere sub gazebo-ul din curte. Daca nu-ti face placere sa faci asta, poti sa iti pui gravel in loc de gazon si in loc sa vii acasa sa petreci timp cu familia te opresti la vreun pub, la un club, un gym. Sau la un spectacol, sau la un meci. Sint optiuni cite vrei. Chestia e ca nu faci asta in fiecare zi.

Teoretic nu ai nevoie de oras aproape. Eu prefer insa sa am cat mai multe orase/orasele aproape, e mai util pt meseria mea.
De obicei vin de la munca pe la 2 nu la 5. Nu stau la casa ci la condo unde sunt niste laws care nu ma lasa sa-mi pun nici macar un sac de recycling pe balcon. Poste ma lasa sa-mi pun gravel insa :)
AlexBin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni