• Publicitate

Edmonton, Alberta. Exista romani ingineri pe acolo?

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Silvia Leu » 11 Iun 2007, 18:46

Da, EXISTA!!! Daca vii in Edmonton, exista la Mennonite Center urmatorul program: 'Engineers' and Technoligists' Integration Program', care are 4 specializari, cu ajutorul caruia obtii o diploma de inginer tehnologist (mecanic), ing. electrician, contabil sau ing. chimist. Programul dureaza 10 luni, dar echivealeaza cu 2 ani la NAIT. Crede-ma, nu mint. Incep programul de la 1 iulie. Urmatorul program este in ianuarie. Vestea buna pentru tine e ca prefera ingineri mecanici. Pentru a putea intra in program trebuie sa ai un anumit nivel de limba engleza si sa treci un interviu care consta intr-o serie de intrebari tehnice (mecanica, rezitenta materialelor, diagrama Fe-cementita, oteluri, cristalografie, mate superiaoara, fizica etc). Sicera sa fiu, interviul a fost destul de lejer. Dupa ce termini programul esti membru ASET. Tot ei te ajuta sa-ti gasesti de lucru. Iar vestea cea mai buna e ca sefa de program e o romanca inimoasa care ajuta toti romanii care merg acolo. Asa ca, o fi dracu' foarte negru in Edmonton, dar parca nici chiar asa! mai multe informatii gasesti aici:http://www.emcn.ab.ca/Career_Services/Programs/ETIP. Succese si numai bine tuturor,
Silvia Leu
Silvia Leu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Etu » 11 Iun 2007, 19:52

Silvia Leu scrie:Da, EXISTA!!! Daca vii in Edmonton, exista la Mennonite Center urmatorul program: 'Engineers' and Technoligists' Integration Program', care are 4 specializari, cu ajutorul caruia obtii o diploma de inginer tehnologist (mecanic), ing. electrician, contabil sau ing. chimist. Programul dureaza 10 luni, dar echivealeaza cu 2 ani la NAIT. Crede-ma, nu mint. Incep programul de la 1 iulie. . Succese si numai bine tuturor,
Silvia Leu

Inginerul asta technologist e asta de aici???
Mechanical Engineering Technologists and Technicians
http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/groups/2232.shtml

Care e codul NOC al acestei profesii...??

Nu minti sunt sigur dar aceasta meserie e pentru cei de nivel colegial si vreau sa ma asigur ca vorbesti despre inginer mecanic
Codul NOC al inginerului mecanic e de exemplu asta chiar si in Alberta.
2132 Ingénieurs mécaniciens/ingénieures mécaniciennes
http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/f/groups/2132.shtml

Faci 10 luni si echivaleaza primii 2 ani de facultate? Asta inseamna ca mai raman 2 de facut? Asta inseamna ca faci o facultate in 3 ani sa zicem?
Mai multe lamuriri va rog...
O zi buna?
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Etu » 11 Iun 2007, 20:06

Obtain Technologist in Training membership in ASET (The Alberta Society of Engineering Technologists) leading to full certification (C.E.T. - Certified Engineering Technologist) after one year of Canadian work experience
Asta e echivalentul Ordinului tehnologilor si tehnicienilor din Quebec...NU ESTI INGINER

APEGGA e pentru ingineri....

EU mai am nitel si ma inscriu in acest ordin (ORDINUL TEHNOLOGILOR) FARA sa fi terminat o scoala aici....inca....ATENTIE LA INFORMATIILE DATE.....

MAI MULTE INFORMATII DACA AI TI-AS FI RECUNOSCATOR.....SI CHAR m-as bucura sa nu am dreptate..

Nu esti prima care confunda un mechanical engineerind technologist cu un inginer mecanic....

Bafta
MULTUMESC
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Silvia Leu » 11 Iun 2007, 20:07

Daca vorbesc despre ASET, la care dintre ele crezi ca ma refer??? Intra pe pagina lor si acolo gasesti toate informatiile. Tot ce-ti pot spune cu certitudine este ca dupa un an de profesare ca incepator (echivalentul stagiarului) si dupa un examen de etica (e ca un pipi de pisica) esti inginer mecanic cu drept de semnatura. Este, cred eu, calea cea mai simpla. E adevarat, poti aplica pentru un master, da-ti trebuie Toefelul. Dar pentru a fi membru ASET sau APEGA ajungi la acelasi examen de etica... Eu aleg calea asta, a celor de la Mennonite. Cunosc 8 romani, absolveti ai acestui program care acum lucreaza ca ingineri. Au salarii cutremaratoare; unul dintre ei (e adevarat. si-a dat examenul de etica) are... 54CAD/ora!!! Si eu m-am hatanat cand am vazut, nu am auzit. I-am vazut CEC-ul!54CAD/h!!!
Nuami bine,
Silvia Leu
Silvia Leu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Silvia Leu » 11 Iun 2007, 20:44

Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare. Am vazut diplomele pe care scrie clar ca vaca: mechanical engineerind technologist. Te rog sa ma scuzi, poate gresesc, poate nu, dar pentru ei inginer mecanic e diferit de ceea ce credem noi. Eu credeam asa: neica, ai o 'deploma' pe care scrie inginer mecanic, tre' sa te accepte! Iaca, nu-i asa! S-au inscris in program ingineri mecanici, dar navalisti. NU au fost acceptati! S-au inscris ingineri mecanici in prelucrarea lemnului (romani, chiar) care nu au fost acceptati. Cand se refera la mechanical engineerind technologist sigur se refera la un TCM-ist. Nu stiu cum m-au acceptat pe mine: eu am terminat metalurgie si fizica nucleara!!!
Credeam ca am mentionat ca dupa un an de lucru ca stagiar si dupa examenul de etica, devii inginer cu drepturi depline.
ASET:The Association of Science and Engineering Technology Professionals of Alberta.
APEGGA: The Association of Professional Engineers, Geologists, and Geophysicists of Alberta.
E o diferenta parca, nu-i asa??
Etu, imi permit sa te citez "Obtain Technologist in Training membership in ASET (The Alberta Society of Engineering Technologists) leading to full certification (C.E.T. - Certified Engineering Technologist) after one year of Canadian work experience" . Imi permit sa te si corectez: poti sa termini programul si sa lucrezi vreo 7 ani la vandut covoare. In aceste conditii nu te accepta nimeni in ASET! Experienta de un an trebuie sa fie in domeniu!! Cum poti avea experienta recunoscuta in acest domeniu fara sa fii Technologist in Training?? Poate-mi scapa mie ceva?
Repet, nu vreau sa induc pe nimeni in eroare sau sa fac rau cuiva. Eu spun doar ce fac eu, pasii pe care-i urmez. O fi bine, o fi rau?!? Vom vedea!! Daca mi-o fi asa de rau cum le e celor care au terminat programul si muncesc pe banutzi buni, atunci mi-o fi foarte bine!!!
Succese,
Silvia Leu
Silvia Leu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Etu » 11 Iun 2007, 20:51

Da ok..ai dreptate e o diferenta...a cistiga bani cu gramada si a fi inginer e o diferenta si nu e una si acelasi lucru in America de Nord...
raman la parerea mea..postul pentru care te pregatesti este cel de aici
Mechanical Engineering Technologists and Technicians
http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/groups/2232.shtml

Toate discutiile de ingineri ordine si alte alea in viziunea romanilor se poarta pentru postul asta 2132 Ingénieurs mécaniciens/ingénieures mécaniciennes
http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/f/groups/2132.shtml

Ca tehnolog sau mechanical engineering technologist ai drept de semnatura in anumite situatii si pentru anumite chestii....
Cunosc destui care lucreaza pe posturi echivalente aici fara nici o scoala..uite-l pe farnese...de exemplu..si el are un salariu cu multe zerouri ..ii gasesti cec-ul pe aici pe undeva..

Faci f bine ceea ce faci..eu apreciez scoala quebecoasa..cred ca si aia albertana e ok...
Eu unul am sustinut tot timpul ca pana la a-ti echivala ca inginer COD 2132 :lol: e ok sa lucrezi ca tehnician cod 2232 :wink: si ca de multe ori poti sa-l ingropi la bani pe un inginer cu ordinul lui cu tot......
Eu vreau doar sa se clarifice anumiti termeni...si indiferent de perspectivele sau salarizarile obtinute obtinute in ceea ce priveste termenii e asa cum zic eu... :twisted: aici e o gluma...... :lol:

Te rog sa intrebi codul NOC al acestei profesii si te lamuresti si tu si eu....(si eu sunt curios ca n-am de unde sti daca am dreptate 150% - cred ca am in proportie de 90%) si poate si altii..
Multumesc
Bafta maxima si succese inevitabile....

Apropos am mai gasit asta
http://en.wikipedia.org/wiki/Certified_ ... chnologist
Prietenul Wiki :wink:
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera