• Publicitate

Pareri despre cum este viata reala in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Pareri despre cum este viata reala in Canada

Mesajde maxlory » 17 Sep 2009, 09:06

Ma intereseaza foarte mult parerile si experientele dumneavoastra in legatura cu modul de viata si oportunitatile din Canada.As vrea ca in doi sau trei ani sa strang bani si sa plec in Canada dar vreau sa stiu daca se merita si ce avantaje si dezavantaje sunt acolo pentru ceice sunt nou-veniti.
maxlory
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde rdking » 17 Sep 2009, 12:59

Modul de viata? De la roz deschis pana la cel inchis. Lapte si miere! Lapte si corn! Caini cu muffine in coada!
Oportunitati? Ajutor social cat sa nu muncesti o secunda toata viata ta, ONG-uri care iti dau mancare si haine moka, munca la negru cat cuprinde, cersetoria e tolerata si cred ca poti sa faci bani buni din ea. Cu cat stai mai mult pe ajutor social, cu atat mai mult se inmultesc avantajele! De exemplu, esti de mai mult de 12 luni pe social, statul iti plateste si dintii la stomatolog! Nu-i asa ca-i merveilleux?
In caz ca-ti trece prin cap sa si muncesti, criza de locuri de munca e in toate domeniile, medici, arhitecti, ingineri, IT-isti, profesori doctor-docent, actori, artisti, electricieni, zidari, faiantari, soferi etc.etc.etc. esti asteptat cu bratele deschise, mai ales pe joburile de birou sau de conducere.
Te simti cumva minoritate vizibila? Adica esti mai colorat sau mai decolorat decat majoritatea, ai vreun handicap ceva? Aici e tara ta, asta e patria muma care te primeste, te alapteaza si te tine la sanul ei!
Tara asta are si da la toti! De unde are? Din 40% impozite pe venit, da' asta nu conteaza, ti-am spus, asta sa te preocupe numai daca cumva iti trece prin cap sa vii sa muncesti aici. Zicala: "cine-i harnic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste!" aici s-a inventat.
Cumva te-ai plictisit de stat degeaba? Ti-a amortit poponeata? Avem festivale peste festivale, artificii, muzica, parade, aici totul este prilej de sarbatoare! Strazile, podurile, tunelele (sau tunelurile???) se blocheaza, lumea iese in starda si rade, canta si danseaza! Si nu o zi sau doua, ci saptamani intregi! Pe ce bani? Pe ai primariei, adica ai fraierilor care muncesc bineinteles. Da' ti-am zis ca munca e ultima solutie aici, e caz extrem, stai linistit ca daca nu vrei n-ai cum sa ajungi sa muncesti.
Apropo, eu vorbesc de Quebec, in alte provincii nu stiu, da' am auzit ca e cam naspa, acolo cica munca e prima solutie.
rdking
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 9 ori

Re: Pareri Despre Cum Este Viata Reala In Canada

Mesajde tacalin » 17 Sep 2009, 13:11

maxlory scrie:[...]vreau sa stiu daca se merita [...]

mda... tipic...

intrebarea mea este:
- ce anume astepti tu de la viata?

apoi discutam daca "se merita" sau nu
tacalin

Re: Pareri Despre Cum Este Viata Reala In Canada

Mesajde adriana lucia » 17 Sep 2009, 14:46

maxlory scrie:Ma intereseaza foarte mult parerile si experientele dumneavoastra in legatura cu modul de viata si oportunitatile din Canada.As vrea ca in doi sau trei ani sa strang bani si sa plec in Canada dar vreau sa stiu daca se merita si ce avantaje si dezavantaje sunt acolo pentru ceice sunt nou-veniti.

Canada..............e forte frumos vazut numele de Canada si tara in sine dar.............realitatea e alta
inceputul e foarte greu pentru primii 2-3 ani .......primele sunt limbile (franceza -engleza) poate chiar o scoala, o reorientare cu o formatiune sau o scoala tot cu ajutorul si finantarea guvernului si apoi cautarea uniu servici, oricum Romania nu face atit de mult nici pentru cetatenii ei si nici atit pentru emigranti. Ceea ce Titus spune este un pic in bataie de joc, da sa stai pe social si toate cele care le enumera sunt adevarate dar din punctul lui de vedere..............poate ca nu are nici un servici sau probabil a gasit ca e mai convenabil sa stea pe social si pe haine si minacre gratuita ............toate astea sunt de mare ajutor pentru TOTI la inceput de drum aici, poate nu pentru marii directori, ingineri, doctori........cei care au avut functii mari in Romania, dar pentru cei care au fost simplii muncitori sau care nu au avut mari posibilitati in Romania aici pot avea, dar cu mult curaj, lupta, privirea si gindul inainte avind credinta in Dumnezeu ca vor reusi.
Eu sunt aici cu familia (sotul si o fetita) de 5 ani si avem 2 locuri de munca cu salarii nu prea mari, am reusit sa cumparam o casuta, de 1 an de zile cu care am avut si probleme, dar cu mare rabdare si curaj se rezolva totul, 2 masini noi noute in lizing cu posibilitate de cumparare, si multele altele care se pot realiza si fara mita sau cadouri ci doar cu recomandare, buna comportare si multa rabdare.
Dar cei mai cistigati sunt copii, noi suntem generatia de sacrificiu.............si cu marea satisfactie ca avind cetatenie, portiel sunt deschise pentru oriunde in lume..........ar fi foarte multe de spus numai ca timpul e scurt si nu mai pot sa mai ramin................dar pot sa mai raspund la intrebari din cind in cind.
adriana lucia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dlink » 17 Sep 2009, 15:01

Titus Pullo scrie:Modul de viata? De la roz deschis pana la cel inchis. Lapte si miere! Lapte si corn! Caini cu muffine in coada!
Oportunitati? Ajutor social cat sa nu muncesti o secunda toata viata ta, ONG-uri care iti dau mancare si haine moka, munca la negru cat cuprinde, cersetoria e tolerata si cred ca poti sa faci bani buni din ea. Cu cat stai mai mult pe ajutor social, cu atat mai mult se inmultesc avantajele! De exemplu, esti de mai mult de 12 luni pe social, statul iti plateste si dintii la stomatolog! Nu-i asa ca-i merveilleux?
In caz ca-ti trece prin cap sa si muncesti, criza de locuri de munca e in toate domeniile, medici, arhitecti, ingineri, IT-isti, profesori doctor-docent, actori, artisti, electricieni, zidari, faiantari, soferi etc.etc.etc. esti asteptat cu bratele deschise, mai ales pe joburile de birou sau de conducere.
Te simti cumva minoritate vizibila? Adica esti mai colorat sau mai decolorat decat majoritatea, ai vreun handicap ceva? Aici e tara ta, asta e patria muma care te primeste, te alapteaza si te tine la sanul ei!
Tara asta are si da la toti! De unde are? Din 40% impozite pe venit, da' asta nu conteaza, ti-am spus, asta sa te preocupe numai daca cumva iti trece prin cap sa vii sa muncesti aici. Zicala: "cine-i harnic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste!" aici s-a inventat.
Cumva te-ai plictisit de stat degeaba? Ti-a amortit poponeata? Avem festivale peste festivale, artificii, muzica, parade, aici totul este prilej de sarbatoare! Strazile, podurile, tunelele (sau tunelurile???) se blocheaza, lumea iese in starda si rade, canta si danseaza! Si nu o zi sau doua, ci saptamani intregi! Pe ce bani? Pe ai primariei, adica ai fraierilor care muncesc bineinteles. Da' ti-am zis ca munca e ultima solutie aici, e caz extrem, stai linistit ca daca nu vrei n-ai cum sa ajungi sa muncesti.
Apropo, eu vorbesc de Quebec, in alte provincii nu stiu, da' am auzit ca e cam naspa, acolo cica munca e prima solutie.

super :blob2: :blob3: :blob4: :blob5: :blob6: :blob7: :blob8: vreau si eu.......... :laughing8:
titus ai simtul umorului 10+.
bravo tie, succes in continuare!!!
dlink

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde dezamagitul » 18 Sep 2009, 00:15

Titus Pullo scrie:Apropo, eu vorbesc de Quebec, in alte provincii nu stiu, da' am auzit ca e cam naspa, acolo cica munca e prima solutie.
vezide treaba.am eu niste preteni in ontario si in vancuver care mi-au zis ca si pe acolo este la fel.singurul lucru nashpa e pentru soferii de autobuz,pentru ca,datorita traiului pe spinarea statului,multa lume nu plateste bilet, iar soferii de autobuz cica iau comision din numarul de calatori transportati zilnic pe traseul lor.da cica si asta e suportabil cand vezi lumea fericita si multamita.
eu deabia astept sa ajung acolo si sa ma bucur si eu de binefacerile pe care mi le descriu pretenarii mei.oricum, poate ma mai hodinesc si eu ca sunt satul de munca in romanica pana in gat.
ura.in Canada
dezamagitul

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE