• Publicitate

Viza turist Canada - cum se obtine?

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza turist Canada - cum se obtine?

Mesajde oana_ignat_85 » 18 Feb 2010, 11:54

buna seara

as avea si eu cateva intrebari legat de obtinerea vizei de turist pt Canada-Vancouver !
Am 25 ani si in luna mai vreau sa fac o vizita matusii mele in Vancouver !
credtei ca exista sanse mici sa primesc aceasat viza si in cat timp dupa depunerea dosarului sunt chemata la un interviu in Bucuresti ? adica cu cat timp inainte sa ma ocup de tot ce inseamna dosar , ambasada si toate astea pt ca in mai sa pot ajuung in Canada ?

Va multumesc
oana_ignat_85
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Viza turist Canada

Mesajde LauraL » 18 Feb 2010, 12:23

oana_ignat_85 scrie:buna seara

as avea si eu cateva intrebari legat de obtinerea vizei de turist pt Canada-Vancouver !
Am 25 ani si in luna mai vreau sa fac o vizita matusii mele in Vancouver !
credtei ca exista sanse mici sa primesc aceasat viza si in cat timp dupa depunerea dosarului sunt chemata la un interviu in Bucuresti ? adica cu cat timp inainte sa ma ocup de tot ce inseamna dosar , ambasada si toate astea pt ca in mai sa pot ajuung in Canada ?

Va multumesc

In primul rand va trebui sa atasezi la dosar o serie de documente care sa convinga ofiterul ca ai toate motivele pt a te reintoarce in Ro.
Vezi aici lista actelor necesare:
http://www.canadainternational.gc.ca/ro ... x?lang=eng

Mai departe, tine cont ca viza turistica odata eliberata, e valabila 2 luni - timp in care va trebui sa pleci din Ro, altfel expira si va trebui sa depui un nou dosar. Odata ajunsa in Canada e valabila 6 luni, de regula. Dosarul se proceseaza destul de repede, daca nu sunt probleme cam in 2 saptamani ai viza.

Daca vrei sa pleci in mai, pe la sfarsitul lunii martie poti trimite dosarul.
Succes! :wink:
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde oana_ignat_85 » 18 Feb 2010, 14:14

multumesc foarte mul !

chiar vreau sa ma intorc!,...ce fel de intrebari sunt puse la interviu?

multumesc
oana_ignat_85
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde LauraL » 18 Feb 2010, 14:42

oana_ignat_85 scrie:multumesc foarte mul !

chiar vreau sa ma intorc!,...ce fel de intrebari sunt puse la interviu?

multumesc

Sincera sa fiu nu mai stiu sa iti spun exact, eu am fost o singura data la interviu in 2002, iar a doua oara cand am cerut viza nici nu m-au mai chemat, mi-au trimis direct pasaportul cu viza in el.
Dar in mare, din cate tin minte m-au intrebat despre mine in general, de ce vreau sa vizitez Canada, daca am mai vizitat si alte tari, despre persoana la care mergeam (inclusiv data nasterii ei)...cam atat mai stiu...
Oricum, cauta sa se convinga ca ceea ce declari tu in acte e adevarat si ca esti motivata sa te intorci...pt ca multi nu o fac...din pacate.

Numai de tine depinde sa ii convingi, dar daca spui ca esti foarte hotarata sa te intorci si le vei arata si lor asta, nu vei avea probleme.
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde zamolxis » 18 Feb 2010, 23:19

vezi : http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-how.asp
pentru informatii. va trebuii un dosar facut de tine, si trimis la ambasada cu pasaportul in plic. se poate trimite prin posta, dar trimitel prin curier nu prin posta normala. nu e neaparat chemarea la interviu. dupa ce trimiti, dureaza intre 5-20 de zile lucratoare pina primesti interviu.

iti va trebuii de la matusa ta o invitatie. pe linga asta va trebuii si o scrisoare de la locul de munca al matusi. ca sa dovedeasca ca lucreaza, si ca poate sa te intretina.

tie, iti va trebuii acte (lista complete o gasesti la adresa de mai sus) care sa dovedeasca ca te vei intoarce in Romania. pe linga asta e recomandat sa scri si o scrisoare personala in engleza sa explici de ce vrei sa vi in Canada. pe linga asta, ajuta sa ai si o reservare de bilet (chiar daca e doar o copie la biletul care il vrei - cu datele de plecare si intoarcere). scrisoare de la lucru (sau copie dupa carte de munca), dovada din contul de banca, orice alt act ca ai proprietate in Romania, etc.

viza turstica dupa ce ti-o da, ai un anumita perioada pentru a pleca din tara (poate sa fie o luna, sau 6). dar fi atenta, ca perioada respectiva e ca sa intri in Canada. o data ce intri in Canada ai viza pe 6 luni, by default.
...the dose makes the poison...
zamolxis
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde mona_mia » 16 Mar 2010, 04:08

Pentru Oana- Sper sa reusesti sa primesti viza pentru Canada. Din experienta iti pot spune ca dai mai multa incredere ofiterilor care analizeaza dosarul daca aplici ptr viza cu multiple intrari. Lasa impresia clara ca vrei sa te duci si sa te intorici.
Daca depui la dosar hartii de la locul de munca - o adeverinta de salar, o fisa a postului, o aprobare pentru concediu cu data specifica de reincepere a muncii - atunci esti aproape sigur acceptata :)
E bine sa fie toate actele facute perfect... sa nu existe nici un fel de dubii. Daca totul e facut cum trebuie si nu le lasa lor loc de interpretari atunci sunt sanse mari sa nu te cheme la interviu ci doar sa-ti trimita viza prin posta.
Succes! Si da-ne si noua de veste cand iei viza!
Life is a gift not a given right!
mona_mia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii