• Publicitate

Pregatire interviuri aprilie 2014

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Pregatire interviuri aprilie 2014

Mesajde judith_cristea » 10 Feb 2014, 17:51

Am deschis acest topic pt a ne ajuta sa ne documentam in legatura cu tot ce tine de interviu.
Ca si acte obligatorii care trebuie sa le solicitam pana la interviu ar fi: stagiile de cotizare de la Pensii, adeverinta de la locul de munca, fisa fiscala (din 2013 pana in prezent?) si fluturasii de salariu (pe ultimele 3 luni este ok?). multa bafta tuturor!
Eu am interviul pe 7 aprilie - 10:30.
DCS: 31.03.2011 / VIENA: 04.04.2011
Cec Incasat: 22.08.2011
ACC&OUV: 25.10.2011
PERM 104
judith_cristea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde judith_cristea » 10 Feb 2014, 17:53

Ca si ghiduri eu m-am gandit la urmatoarele: Apprendre le Quebec, Travailler au Quebec, Recherche d'emploi, Plan d'immigration au Quebec...care ar mai trebui puse la dosar?...bineintetes citite inainte si subliniate unde e cazul :)...ca sunt foarte multe, nu ne putem prezenta la interviu cu 2 bibliorafturi doar de ghiduri :)
DCS: 31.03.2011 / VIENA: 04.04.2011
Cec Incasat: 22.08.2011
ACC&OUV: 25.10.2011
PERM 104
judith_cristea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde paradise3net » 10 Feb 2014, 18:57

judith_cristea scrie:Ca si ghiduri eu m-am gandit la urmatoarele: Apprendre le Quebec, Travailler au Quebec, Recherche d'emploi, Plan d'immigration au Quebec...care ar mai trebui puse la dosar?...bineintetes citite inainte si subliniate unde e cazul :)...ca sunt foarte multe, nu ne putem prezenta la interviu cu 2 bibliorafturi doar de ghiduri :)

Daca le ai pe astea 3 e foarte bine si suficient. eventual sa mai ai un ghid care sa aiba legatura cu profesia ta. eu am avut ceva asemanator pe IT. daca ai nevoie de el sa-mi spui.

De asemenea, nu te baza f mult pe ghiduri(desi nu trebuie sa lipseasca de la tine din dosar) dar au fost si ofiteri care nu au dat 2 bani pe ele, care spuneau ceva de genul "aceasta e maculatura, nu ma intereseaza".
de toate
paradise3net
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde chesscube » 10 Feb 2014, 23:51

judith_cristea scrie:Ca si ghiduri eu m-am gandit la urmatoarele: Apprendre le Quebec, Travailler au Quebec, Recherche d'emploi, Plan d'immigration au Quebec...care ar mai trebui puse la dosar?...bineintetes citite inainte si subliniate unde e cazul :)...ca sunt foarte multe, nu ne putem prezenta la interviu cu 2 bibliorafturi doar de ghiduri :)

:D :D :D :D
buna
noi am avut cred 4-5 ghiduri-degeaba
recomandari........fisa postului....fluturasi.....cotizatii.....traduceri peste traduceri etc etc
nu l-a interesat decat;
-ultima diploma -originalul(nici macar traducerea)
-pasapoartele
-cotizatiile(la sotie)
-in rest FRANCEZA SI ENGLEZA
sper sa va fie de folos!
bafta multa va doresc!
chesscube
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 6 ori

Re: Pregatire interviuri aprilie 2014

Mesajde LaraMark » 11 Feb 2014, 10:00

judith_cristea scrie:Am deschis acest topic pt a ne ajuta sa ne documentam in legatura cu tot ce tine de interviu.
Ca si acte obligatorii care trebuie sa le solicitam pana la interviu ar fi: stagiile de cotizare de la Pensii, adeverinta de la locul de munca, fisa fiscala (din 2013 pana in prezent?) si fluturasii de salariu (pe ultimele 3 luni este ok?). multa bafta tuturor!

Buna,
din ce am citit eu pe invitatia la interviu trebuie sa avem la noi DOAR originalele documentelor trimise cu D1 in iulie 2011 (cazul nostru). Evident ca nu mai stiu ce am trimis acum trei ani aproape insa stiu sigur ca nu am trimis fluturasi de salariu, fisa fiscala, etc. (astea le-am trimis cand ne-au dat intentie de respingere in ianuarie 2013) deci nu cred ca noi cei cu intentie de respingere trebuie sa le aducem din nou...
oricum o sa le trimit un mail si o sa ii intreb clar ce si cum.
DCS: 19.07.2011
CSQ - 01.04. 2014
D2: 16.09.2014
LaraMark

I s-a multumit: 7 ori

Re: Pregatire interviuri aprilie 2014

Mesajde monica_stanescu » 11 Feb 2014, 10:55

LaraMark scrie:
judith_cristea scrie:Am deschis acest topic pt a ne ajuta sa ne documentam in legatura cu tot ce tine de interviu.

Buna,
din ce am citit eu pe invitatia la interviu trebuie sa avem la noi DOAR originalele documentelor trimise cu D1 in iulie 2011 (cazul nostru). Evident ca nu mai stiu ce am trimis acum trei ani aproape insa stiu sigur ca nu am trimis fluturasi de salariu, fisa fiscala, etc. (astea le-am trimis cand ne-au dat intentie de respingere in ianuarie 2013) deci nu cred ca noi cei cu intentie de respingere trebuie sa le aducem din nou...
oricum o sa le trimit un mail si o sa ii intreb clar ce si cum.

Avem nevoie si de fisele fiscale la interviu?Prezentam si traducerile originalelor?Va multumesc.
DCS-26.06.2011
ACC+OUV-29.05.2012
Comp.acte-02.10.2013
INT.-1.04.2014
CSQ-1.04.2014
monica_stanescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec